Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Polipy w nosie - objawy, jak wyglądają? Leczenie

Polipy w nosie to inaczej rozrosty tkanek błony śluzowej. Kształtem przypominają krople wody. Wynikają z przewlekłego stanu zapalnego toczącego się w śluzówce nosa lub z zatokach. Nie są groźne dla zdrowia lecz nierzadko stanowią utrapienie dla chorego, który ma może mieć problemy z oddychaniem i uczucie zatkanego nosa, często w połączeniu z pogorszeniem się zmysłu węchu. Polipy nawet po chirurgicznym wycięciu lubią nawracać. Sprawdź, czy twoje objawy świadczą o występowaniu polipów w nosie oraz jakie leczenie zastosować.
Polipy w nosie
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Polipy w nosie - objawy

Nie wszystkie polipy w nosie muszą dawać objawy. Mogą występować również na tyle małe, że nie będą dawać żadnych objawów i nawet nie będziemy wiedzieć o ich istnieniu. Jednak wszystko zależy od ich wielkości i umiejscowienia. Do objawów mogących świadczyć o tym, że w naszym nosie powstały polipy, zaliczyć można:

 • uczucie zatkania nosa i trudności z oddychaniem przez nos,
 • pogorszenie zmysłu węchu lub/i smaku,
 • katar z ropną wydzieliną z nosa,
 • spływanie po ściance gardła ropnej wydzieliny,
 • łzawienie z oczu i kichanie,
 • ból głowy,
 • chrapanie podczas snu.

Reklama

Jak wyglądają polipy w nosie?

Polipy powstają na skutek zaburzeń struktury komórek nabłonkowych spowodowanymi przewlekłym stanie zapalnym toczącym się w zatokach i błonie śluzowej nosa. Powodem tego może być niewyleczone przeziębienie, zapalenie zatok czy alergia. 

Polipy powstają z narastającej błony komórek wydzielających śluz, ze względu na drażniące je powietrze atmosferyczne przekształcają się w płaski nabłonek, po czym przestrzenie między komórkami w nabłonku powiększają się i zaczynają wypełniać płynem surowiczym. Polipy zazwyczaj powstają przy ujściu do jam nosa zatok przynosowych. Polipy kształtem mogą przypominać krople wody lub pęcherzyki/ guzki wypełnione surowiczym płynem. Występują w kolorze szarym lub żółtym.

Reklama

Polipy w nosie - usuwanie

Aby potwierdzić czy przyczyną powyżej wymienionych objawów rzeczywiście są polipy należy udać się do laryngologa, który zbada nas za pomocą wziernika do nosa. Również za pomocą endoskopu, czyli wprowadzenia do nosa kamerki z podświetleniem na cienkim kabelku. Nie pozostawiającym żadnych wątpliwości jest tomograf komputerowy, który ukaże dokładną wielkość oraz umiejscowienie rzekomych polipów.  

Lekarze w leczeniu polipów często przepisują antybiotyki lub leki antyhistaminowe, co w przypadku alergicznego podłoża występowania polipów jest słuszne. Kolejnym ze sposobów leczenia jest stosowanie steroidów, które dają szybkie efekty i niwelują obecność polipów w nosie, jednak dość często po ich odstawieniu problem wraca. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów walki z polipami jest ich chirurgiczne usunięcie. Aktualnie, w przypadku występowania dużej ilości polipów oraz ich dużych rozmiarów, coraz częściej stosuje się endoskopowe usuwanie rozrostów tkanek błony śluzowej za pomocą noża, który jednocześnie obraca się i zasysa napotkany nabłonek. Operacja należy do jednych z najbardziej skutecznych metod leczenia polipów, jednak należy pamiętać o tym, że to czy polipy będą odrastać zależy od anatomicznej budowy ujścia zatok, odporności oraz samego postępowania podczas przeziębienia lub choroby górnych dróg oddechowych. 

Czytaj także: Endoskopia - badanie endoskopowe na czym polega?

Reklama

Polipy nosa - leczenie naturalne

Dlatego tak ważne jest by od początku do końca wyleczyć chorobę i nie przeziębiać chorych zatok, a także regularnie je oczyszczać na przykład za pomocą delikatnej wody morskiej lub wody utlenionej.

Polipy w nosie - leczenie i czyszczenie zatok solą fizjologiczną i wodą utlenioną:

 • 5 ml soli fizjologicznej 
 • 5 kropel wody utlenionej
 • kroplomierz

Do małego naczynia (może być to czysty kieliszek do wódki) wlewamy cały 5 mililitrowy pojemniczek z solą fizjologiczną, dolewamy do niego 5 kropli wody utlenionej i po dokładnym wydmuchaniu nosa aplikujemy w pozycji leżącej po kilka kropel do każdej z dziurki od nosa. Pierwszych kropel nie powinno być za dużo, by stopniowo obserwować reakcję organizmu na bakteriobójczy roztwór. Jeśli poczujemy szczypanie, oznacza to, że w naszym nosie toczy się stan zapalny. Płukanie takie powinniśmy robić codziennie co najmniej 2 razy. Istnieją również naturalne sposoby łagodzenia stanów zapalnych prowadzących do tworzenia się polipów.

Polipy w nosie - leczenie i zakraplanie roztworu czosnkowego:  

 • 3,4 ząbki czosnku
 • pół szklanki wody
 • zakraplacz z pipetką

Może metoda nie należy do najbardziej pachnących, ale czosnek to naturalny antybiotyk, który działa bakteriobójczo i przeciwwirusowo. Należy rozgnieść 3 ząbki czosnku i zalać je wodą, następnie gotować przez 5 minut. Odcedzony roztwór przelać do zakraplacza z pipetką i wlewać do nosa po kilka kropel najlepiej rano i wieczorem


Polipy w nosie - leczenie i zakraplanie roztworu  z rokitnika i propolisu:

 • 40  ml olejku z rokitnika
 • 20 ml olejku z dziurawca
 • 10 g propolisu

Do propolisu dodajemy olejek z rokitnika i dziurawca. Takim roztworem zakraplamy nos po kilka kropel na dziurkę od nosa, najlepiej rano, gdyż wieczorem możemy mieć problemy z zaśnięciem po większym spływaniu wydzieliny z nosa lub po ściance gardła. 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby laryngologicze
Odkrztuszanie flegmy bez kaszlu i z kaszlem. Co oznacza?
Kobieta siedząca w łóżku odkszczuszająca flegmę z gardła
Bakteria w gardle - jak się objawia? Wymaz i leczenie
Dziecko z bakterią w gardle
Jakie są przyczyny zatkanych uszu oraz jak może je odetkać?
Kobieta ma zatkane ucho
Podobne artykuły
Bakterie wydobywające się z nosa
Gronkowiec w nosie – objawy, leczenie i naturalne sposoby
Pacjent cierpiący na intensywny ból gardła
Domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę. Sprawdź, jak się pozbyć uporczywych dolegliwości
Lekarz pobiera wymaz z gardła
Gronkowiec w gardle - czym jest i jak się objawia? Domowe sposoby
Wizualizacja zatok szczękowych
Torbiel w zatoce szczękowej - objawy, przyczyny i domowe sposoby. Czy może się wchłonąć?
Wizyta dziecka u laryngologia
Ból ucha u dziecka - jak pomóc? Leczenie i domowe sposoby

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!