Syrop z porostu islandzkiego - dla dzieci i dla dorosłych

Porost islandzki to doskonały naturalny środek do stosowania w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Na męczący suchy kaszel sprawdzi się syrop z porostu islandzkiego, natomiast spray do gardła będzie doskonałym rozwiązaniem na wszelkiego rodzaju nieżyty i podrażnienia, zarówno dla dzieci, jak też dla dorosłych.
Syrop z porostu islandzkiego na ból gardła
Źródło: 123RF

Spis treści

Porost islandzki

Porost islandzki jest specyficznym organizmem żywym, powstałym w wyniku symbiotycznego współistnienia dwóch bytów biologicznych – jego plechę tworzą komórki glonu oplecione strzępami grzyba. Zwany też tarczownicą lub płucnicą islandzką (a po łacinie Cetraria islandica) porost wykazuje w związku z tym unikalne właściwości, z których znaczna część okazała się przydatna pod kątem zastosowań leczniczych. Ludy zamieszkujące wysunięte na północ obszary Europy wiedzę tę posiadały już setki lat temu, natomiast od XVIII wieku porost islandzki wykorzystywany jest w medycynie powszechnie, dziś stanowiąc ceniony komponent profesjonalnie wytwarzanych leków, takich jak:

  • syrop na kaszel,
  • tabletki na ból gardła,
  • spray na gardło dla dzieci i dorosłych.

Ekstrakt z plechu porostu islandzkiego, co potwierdzają badania naukowe, jest doskonałym antidotum na różnego rodzaju schorzenia górnych dróg oddechowych, jednocześnie nie obciążając układu pokarmowego, a wręcz przeciwnie – płucnica chroni przełyk, żołądek i jelita przed bakterią Helicobacter pylori oraz zapobiega powstawaniu wrzodów i niedokwaśności.

Na co pomaga płucnica islandzka?

Choć porost islandzki znajduje ważne miejsce w tradycji medycyny ludowej, jest czymś więcej, niż tylko środkiem ziołowym. To pełnoprawny lek, który ma udowodnione działanie terapeutyczne na wielu polach. Płucnica islandzka w leczeniu schorzeń dróg oddechowych oraz układu trawiennego stosowana jest ze względu na właściwości:

  • przeciwdrobnoustrojowe: ekstrakt z tarczownicy wykazuje skuteczność wobec bakterii Gram-dodatnim, w tym paciorkowców oraz gronkowców. Zwalcza też prątki gruźlicy, a także jest skuteczny przeciwko pałeczkom Escherichia coli oraz – tak jak wspomniano wyżej -  Helicobacter pylori. Działanie to możliwe jest dzięki unikalnym kwasom, wytwarzanym jedynie przez porosty, do których należą takie związki, jak: kwas fumaroprotocetrariowy, cetrariowy, protocetrariowy, D-protolichesterynowy oraz usninowy;
  • osłonowe i nawilżające – dzięki bardzo dużej ilości polisacharydów (ponad 50 procent), płucnica islandzka pokrywa drogi oddechowe oraz pokarmowe śluzową powłoką. W ten sposób izoluje śluzówkę od substancji drażniących, łagodzi jej podrażnienia, ułatwia gojenie. Hamuje też odruch kaszlowy.

Dodatkowo płucnica islandzka działa też mukolitycznie, wykrztuśnie, przeciwzapalnie, przeciwwymiotne, antyoksydacyjnie i przeciwnowotworowo.

Syrop z porostu islandzkiego

Syrop z porostu islandzkiego znajduje zastosowanie w leczeniu uporczywego kaszlu, wykazując na tym polu dużą skuteczność. Preparat nie tylko hamuje odruch kaszlowy, ale też ułatwia odrywanie się wydzieliny w oskrzelach i jej odksztuszanie, a dodatkowo chroni podrażnioną śluzówkę. Dzięki temu może być stosowany w szczególności na kaszel suchy, zwany też bezproduktywnym.

Dodatkowo stosuje się syrop z porostu islandzkiego na chrypę. Działanie tego typu leków wzmacniane jest innymi substancjami, na przykład cynkiem. Co niezwykle istotne, porost islandzki jest przeznaczony także dla dzieci – może być stosowany u niemowląt już od ukończenia pierwszego roku życia.

Syrop z porostem islandzkim a spray do gardła

Innego typu lekiem, choć bazującym na tej samej substancji czynnej, jest spray do gardła. Wykorzystując właściwości płucnicy, tego typu środek stosowany jest w leczeniu nieżytów gardła o podłożu zarówno bakteryjnym, jak też wirusowym.

Może być używany również w sytuacji podrażnień powodowanych dymem lub długotrwałym mówieniem, a także jako preparat antyseptyczny i przyspieszający gojenie po zabiegach stomatologicznych i laryngologicznych.

Spray na gardło ma przy tym tę przewagę nad tabletkami, że może być stosowany przez małe dzieci – w odróżnieniu od pastylek nie powoduje bowiem ryzyka zadławienia. Dodatkową korzyścią zastosowanie długiego aplikatora, dzięki którem możliwe jest precyzyjne dotarcie do źródła bólu, nawet jeśli znajduje się ono głęboko w jamie ustnej lub w gardle.

Jaki prepatar na gardło wybrać?

Na rynku aptecznym jest duży wybór środków wykorzystujących działanie porostu islandzkiego. Jak wybrać najlepszy? Podstawowe kryteria, to przeznaczenie leku, jego forma i konsystencja, sposób aplikacji oraz oczywiście skład.

Syrop z oczywistych względów najlepiej sprawdza się w leczeniu kaszlu. Krople żołądkowe stosowane są przeciwko bakteriom wywołującym chorobę wrzodową i zaburzającym trawienie, a także osłonowo dla układu pokarmowego. Na ból gardła kupujemy natomiast tabletki lub spray.

Szukając odpowiedniego preparatu należy zwrócić uwagę na znajdujące się w nim substancje. Wartościowymi składnikami są nanosrebro i porost islandzki. Srebro koloidalne działa antyseptycznie, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Natomiast porost islandzki ma właściwości powlekające i nawilżające. Takie połączenie sprawdza się przy infekcjach w jamie ustnej i gardle.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Bibliografia

  • Joanna Krajewska, Właściwości lecznicze porostu islandzkiego, Lek w Polsce vol 25 nr 01/15
  • Dorota Smolińska, Agnieszka Tajer, Adam Stebel, Współczesne spojrzenie na właściwości lecznicze płucnicy islandzkiej Cetraria islandica (L.) Ach., Ann. Acad. Med. Siles. 2012, 66

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!