🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Syrop z porostu islandzkiego - na co pomaga? Dla dzieci i dorosłych

Porost islandzki to doskonały naturalny środek do stosowania w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Na męczący suchy kaszel sprawdzi się syrop z porostu islandzkiego, natomiast spray do gardła będzie doskonałym rozwiązaniem na wszelkiego rodzaju nieżyty i podrażnienia, zarówno dla dzieci, jak też dla dorosłych.
Syrop z porostu islandzkiego na ból gardła
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Syrop z porostu islandzkiego służy jako lek już od setek lat ze względu na swoje właściwości.
  • Jest on bezpieczny i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego stosowania, jednak należy mieć na uwadze odpowiednią dawkę. Dlaczego?
  • Najpopularniejszą formą porostu islandzkiego jest syrop, jednak można go otrzymać też w sprayu i tabletkach.
SPRAWDŹ TEŻ: Porost islandzki - co to jest i na co pomaga?
Spis treści

Reklama

Porost islandzki

Porost islandzki jest specyficznym organizmem żywym, powstałym w wyniku symbiotycznego współistnienia dwóch bytów biologicznych – jego plechę tworzą komórki glonu oplecione strzępami grzyba.

Zwany też tarczownicą lub płucnicą islandzką (a po łacinie Cetraria islandica) porost wykazuje w związku z tym unikalne właściwości, z których znaczna część okazała się przydatna pod kątem zastosowań leczniczych.

Ludy zamieszkujące wysunięte na północ obszary Europy wiedzę tę posiadały już setki lat temu, natomiast od XVIII wieku porost islandzki wykorzystywany jest w medycynie powszechnie, dziś stanowiąc ceniony komponent profesjonalnie wytwarzanych leków, takich jak:

Ekstrakt z plechu porostu islandzkiego jest doskonałym antidotum na różnego rodzaju schorzenia górnych dróg oddechowych, jednocześnie nie obciążając układu pokarmowego, a wręcz przeciwniepłucnica chroni przełyk, żołądek i jelita przed bakterią Helicobacter pylori oraz zapobiega powstawaniu wrzodów i niedokwaśności.

Reklama

Na co pomaga płucnica islandzka?

Choć porost islandzki znajduje ważne miejsce w tradycji medycyny ludowej, jest czymś więcej, niż tylko środkiem ziołowym. To pełnoprawny lek, który ma udowodnione działanie terapeutyczne na wielu polach. Płucnica islandzka w leczeniu schorzeń dróg oddechowych oraz układu trawiennego stosowana jest ze względu na właściwości:

  • przeciwdrobnoustrojowe - ekstrakt z tarczownicy wykazuje skuteczność wobec bakterii Gram-dodatnim, w tym paciorkowców oraz gronkowców. Zwalcza też prątki gruźlicy, a także jest skuteczny przeciwko pałeczkom Escherichia coli oraz – tak jak wspomniano wyżej -  Helicobacter pylori. Działanie to możliwe jest dzięki unikalnym kwasom, wytwarzanym jedynie przez porosty, do których należą takie związki, jak: kwas fumaroprotocetrariowy, cetrariowy, protocetrariowy, D-protolichesterynowy oraz usninowy;
  • osłonowe i nawilżające – dzięki bardzo dużej ilości polisacharydów (ponad 50 procent), płucnica islandzka pokrywa drogi oddechowe oraz pokarmowe śluzową powłoką. W ten sposób izoluje śluzówkę od substancji drażniących, łagodzi jej podrażnienia, ułatwia gojenie;

Dodatkowo płucnica islandzka działa też mukolitycznie, wykrztuśnie, przeciwzapalnie, przeciwwymiotne, antyoksydacyjnie i przeciwnowotworowo.

Na jaki kaszel natomaist spodaje się syrop z porostu islandzkiego? Ze względu na swoje właściwości sprawdza się głównie podczas kaszlu suchego.

Syrop z porostu islandzkiego

Syrop z porostu islandzkiego znajduje zastosowanie w leczeniu uporczywego kaszlu, wykazując na tym polu dużą skuteczność. Preparat nie tylko hamuje odruch kaszlowy, ale też ułatwia odrywanie się wydzieliny w oskrzelach i jej odksztuszanie, a dodatkowo chroni podrażnioną śluzówkę. Dzięki temu może być stosowany w szczególności na kaszel suchy, zwany też bezproduktywnym.

Dodatkowo stosuje się syrop z porostu islandzkiego na chrypę. Działanie tego typu leków wzmacniane jest innymi substancjami, na przykład cynkiem. Co niezwykle istotne, porost islandzki jest przeznaczony także dla dzieci – może być stosowany u niemowląt już od ukończenia pierwszego roku życia.

Bezpiecznie go stosować można także w ciąży. Syrop z porostu islandzkiego nie zawiera alkoholu ani żadnych substancji, które mogłyby zaszkodzić płodowi.

Dawkowanie syropu z portostu islandzkiego zależne jest od wieku. Dzieci w wieku od 1 do 8 lat mogą przyjmować go 2 razy na dobę w ilości 5 ml, podczas gdy młodzież do 16 lat taką samą dawkę 3-4 razy dziennie. U dorosłych podaje się 10 ml.

Podawać go można zarówno na dzień, jak i na noc. Syrop z porostu islandzkiego ma głównie działanie nawilżające i łagodzące kaszel.

Syrop z porostu islandzkiego znaleźć można także z dodatkiem kwiatu bzu i witaminą C. Kupić można go w aptekach za cenę od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Reklama

Syrop z porostem islandzkim a spray do gardła

Innego typu lekiem, choć bazującym na tej samej substancji czynnej, jest spray do gardła. Wykorzystując właściwości płucnicy, tego typu środek stosowany jest w leczeniu nieżytów gardła o podłożu zarówno bakteryjnym, jak też wirusowym.

Może być używany również w sytuacji podrażnień powodowanych dymem lub długotrwałym mówieniem, a także jako preparat antyseptyczny i przyspieszający gojenie po zabiegach stomatologicznych i laryngologicznych.

Spray na gardło ma przy tym tę przewagę nad tabletkami, że może być stosowany przez małe dzieciw odróżnieniu od pastylek nie powoduje bowiem ryzyka zadławienia. Dodatkową korzyścią zastosowanie długiego aplikatora, dzięki którem możliwe jest precyzyjne dotarcie do źródła bólu, nawet jeśli znajduje się ono głęboko w jamie ustnej lub w gardle.

Reklama

Jaki prepatar na gardło wybrać?

Na rynku aptecznym jest duży wybór środków wykorzystujących działanie porostu islandzkiego. Jak wybrać najlepszy? Podstawowe kryteria, to przeznaczenie leku, jego forma i konsystencja, sposób aplikacji oraz oczywiście skład.

Syrop z oczywistych względów najlepiej sprawdza się w leczeniu kaszlu. Krople żołądkowe stosowane są przeciwko bakteriom wywołującym chorobę wrzodową i zaburzającym trawienie, a także osłonowo dla układu pokarmowego. Na ból gardła kupujemy natomiast tabletki lub spray.

Szukając odpowiedniego preparatu należy zwrócić uwagę na znajdujące się w nim substancje. Wartościowymi składnikami są nanosrebro i porost islandzki. Srebro koloidalne działa antyseptycznie, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Natomiast porost islandzki ma właściwości powlekające i nawilżające. Takie połączenie sprawdza się przy infekcjach w jamie ustnej i gardle.

Niezależnie od wybranej postaci porostu islandzkiego, warto go mieć w domowej apteczce.

Czytaj również

Bibliografia

  • Joanna Krajewska, Właściwości lecznicze porostu islandzkiego, Lek w Polsce vol 25 nr 01/15.
  • Dorota Smolińska, Agnieszka Tajer, Adam Stebel, Współczesne spojrzenie na właściwości lecznicze płucnicy islandzkiej Cetraria islandica (L.) Ach., Ann. Acad. Med. Siles. 2012, 66.
  • Purvis W. Lichens. London 2000.
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy oddechowe
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Nasiona kozieradki
Świszczący kaszel - przyczyny i leczenie. Jak go rozpoznać?
Kobieta mająca świszczący kaszel
Kaszel refluksowy - objawy. Jak załagodzić u dzieci i dorosłych?
Kobieta z problemem kaszlu refluksowego
Podobne artykuły
Koklusz
Krztusiec u dzieci i dorosłych - objawy, leczenie, diagnostyka
Suszony tymianek
Tymianek na kaszel - jak go zaparzyć i czy jest skuteczny? Przepis na napar
Mężczyzna odczuwa ból w klatce piersiowej
Ból płuc - jakie są tego przyczyny? Diagnostyka i leczenie bolących płuc
Chore płuca ze względu na wodę
Woda w płucach - czy jest niebezpieczna? Objawy, przyczyny i leczenie
Syrop na chore gardło i kaszel
Syrop prawoślazowy - na jaki kaszel stosować? Dawkowanie i opinie

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!