Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊

Siemię lniane na kaszel – jak przygotować i stosować u dzieci i dorosłych? Przepis

Siemię lniane na kaszel stanowi jedną z bardziej popularnych domowych metod na tę przypadłość. Wykorzystuje się przede wszystkim na kaszel suchy i duszący, chrypkę, ból oraz podrażnienie gardła. Można je aplikować m.in. w formie naparu, kleiku, syropu, czy oleju. Sprawdź, jak samodzielnie przyrządzić specjały z siemienia lnianego na kaszel.
Przygotowywanie siemienia lnianego na kaszel
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Siemię lniane to ziarna lnu, które od lat wykorzystuje się m.in. jako domowy sposób na zwalczanie kaszlu, bólu gardła, czy chrypki.
  • Ma m.in. właściwości nawilżające i kojące gardło, przeciwzapalne i wykrztuśne.
  • Siemię można przygotować na kilka różnych sposobów, np. jako napar, kleik, czy syrop. Poniżej znajdziesz proste przepisy.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie zioła na kaszel wybrać?
Spis treści

Czy siemię lniane jest dobre na kaszel?

Siemię lniane to popularna roślina lecznicza, która od dawna jest wykorzystywana, jako domowy sposób m.in. w terapii przeziębienia, kaszlu, dolegliwości żołądkowych, zaparć oraz zmian skórnych.

W swoim składzie posiada wiele cennych substancji, takich jak np. magnez, wapń, cynk, żelazo, błonnik pokarmowy, lecytyny, kwas foliowy, czy witaminy C, E, B1, B2, B3, B5 i B6.

Dlaczego stosuje się siemię lniane na kaszel? Ze względu na szczególne właściwości tej rośliny. Mowa tutaj o cechach łagodzących ból, pieczenie i drapanie w gardle oraz zaletach ziela redukujących wirusy i inne drobnoustroje chorobotwórcze, które wywołują potrzebę kasłania.

Należy także wspomnieć o właściwościach nawilżających siemienia lnianego, dzięki którym podrażnione od kaszlu ścianki gardła zostają pokryte ochronną warstwą.

Picie mielonego lnu na kaszel (lub spożywanie lnu w innej postaci) sprawia również, że staje się on bardziej produktywny, gdyż opisywana roślina ułatwia odkrztuszanie flegmy, czyli zalegającej w drogach oddechowych gęstej wydzieliny.

Warto przypomnieć, że poza stosowaniem siemienia lnianego na gardło i kaszel, z powodzeniem można po nie sięgać w przypadku problemów z układem pokarmowym, przy zaparciach, bólach żołądkowych, a nawet przy odparzeniach.

Reklama

Na jaki kaszel może pomóc siemię lniane?

Siemię lniane polecane jest przede wszystkim na suchy kaszel, drapanie w gardle, chrypkę, ale też na problemy z odkrztuszaniem.

W przypadku kaszlu suchego siemię lniane łagodzi i nawilża podrażnione od napadowego kasłania gardło, pokrywając jego ścianki łagodnym filmem.

A czy można aplikować siemię lniane na kaszel krtaniowy? Tak. Co więcej, może się przydać jako wsparcie w leczeniu zapalenia oskrzeli.

Siemię lniane ma także szczególne zastosowanie na kaszel mokry, ponieważ ułatwia pozbywanie się wydzieliny, niebezpiecznie gromadzącej się w rejonie oskrzeli i płuc. 

Warto jednak zaznaczyć, że inaczej będzie stosowany len na suchy kaszel, niż na mokry, czyli produktywny rodzaj kasłania. Przykładowo:

  • na suchy kaszel bardziej skuteczny może okazać się napar z siemienia lnianego,
  • na chrypę i kłopoty z zanikaniem głosu (np. u nauczycieli) warto aplikować płukankę z siemienia lnianego na gardło,
  • z kolei na kaszel mokry warto wypróbować np. kleik.

Reklama

W jakiej formie siemię lniane na kaszel?

Formy, w jakich występuje siemię lniane nadające się do stosowania na kaszel, to nasiona, mielony len, gotowy syrop, olej oraz mączka. Można z nich stworzyć różnorodne mikstury.

Siemię lniane do picia na kaszel można przygotować na kilka różnych sposobów. Najbardziej popularny jest napar, który może być użyty jako preparat nawilżający podrażnioną śluzówkę gardła.

Mniej chętnie na kaszel stosuje się kisiel z siemienia lnianego, głównie ze względu na nijaki smak oraz nieprzyjemną konsystencję. Aby zwiększyć apetyt na gęsty wywar z siemienia lnianego, można urozmaicić go smakowym dodatkiem, np. sokiem z malin.

Na kaszel, suchość w gardle, bądź problemy z odkrztuszaniem warto dodawać do siemienia lnianego miód (najlepiej ze spadzi iglastej, czy tymiankowy). Wzmocni to działanie takiej mikstury i przyspieszy pokonanie infekcji.

Komponenty w postaci miodu i siemienia lnianego tworzą syrop na kaszel, który jest również chętnie wykorzystywany jako specyfik na kłopoty żołądkowe.

A czy można przyjmować siemię lniane na kaszel w formie mielonej? Tak, ale warto pamiętać o tym, aby mielony len jak najszybciej zużyć, ponieważ dłużej przetrzymywany, traci swoje lecznicze właściwości.

Niemielone siemię ma postać drobnych ziaren (brązowych albo złotych), które można gotować, zaparzać, miażdżyć lub spożywać w całości.

Reklama

Siemię lniane na kaszel u dziecka

Siemię lniane poleca się również na kaszel dla dziecka, szczególnie jeśli ma on suchy charakter. Napar, kleik, czy inna postać ziaren lnu złagodzą ból i drapanie w gardle, a także podrażnienia spowodowane częstym kaszlem u najmłodszych.

Nierzadko jednak dzieci mają problem ze spożyciem kleistego, gęstego specyfiku z siemienia lnianego, dlatego warto dodawać do kleiku, czy do naparu coś, co osłodzi miksturę i wzbogaci jej smak. Takim atrakcyjnym dodatkiem może być wspomniany wcześniej miód, czy sok z malin.

Siemię lniane na kaszel dla dzieci powinno być aplikowane głównie wieczorem, aby zminimalizować napady kasłania w nocy, przez które dziecko wybudza się i jest następnego dnia zmęczone.

Niekiedy siemię lniane, jako preparat na kaszel dla dzieci, może stanowić jedyny produkt leczniczy lub być wsparciem dla podstawowego leczenia, zleconego przez pediatrę.

Jeśli występują jakiekolwiek przeciwwskazania do zażywania ziaren lnu lub lekarz będzie miał zastrzeżenia, nie należy stosować siemienia lnianego u małych pacjentów.

Czynnikami, które wykluczają jego aplikowanie są m.in. alergia na len, niektóre schorzenia zapalne, czy przyjmowanie farmaceutyków przeciwzakrzepowych.

Reklama

Jak przygotować siemię lniane na kaszel?

Przepisy na przygotowanie siemienia lnianego na kaszel nie są skomplikowane. Jak zatem prawidłowo zrobić napar z lnu?

Wystarczy 1,5-2 łyżki nasion siemienia zalać wrzątkiem i odstawić pod przykryciem na ok 10-15 minut. Po tym czasie napój należy wymieszać, odcedzić i tak powstały wywar pić pomału.

Przepis na napar z siemienia lnianego cieszy się dużą popularnością nie tylko dlatego, że jest skuteczny na kaszel, ale także z powodu prostoty i łatwości wykonania.

A jak przygotować kleik na kaszel? W tym przypadku należy łyżkę siemienia lnianego zaparzyć w szklance wody, po czym gotować w garnuszku na małym ogniu przez około 15 minut. Tak powstały gęsty kisiel przecedza się i powoli spożywa.

Zarówno do naparu, jak i kleiku można dodać miód lub sok malinowy. Zdecydowanie poprawi to smak wywaru lub potrawy.

Kolejny przepis z siemieniem lnianym na suchy kaszel dotyczy płukanki do gardła. Można ją wykonać miażdżąc 2 łyżeczki lnianych nasion i zalewając je letnią wodą. Miksturę należy odstawić na pół godziny. Następnie można nią płukać gardło, nawet kilka razy dziennie.

Jeszcze inną recepturą jest syrop z siemienia lnianego, który robi się w następujący sposób: na litr wody sypiemy 4 łyżki siemienia lnianego, gotujemy przez około kwadrans, a po ostygnięciu, dodajemy miód.

Reklama

Jak podawać siemię lniane na kaszel?

To, jak stosować siemię na kaszel, zależy od postaci, w której przyjmuje się ten leczniczy preparat. Siemię lniane na kaszel suchy zwykle aplikuje się przed snem, by wykluczyć uporczywe ataki kasłania w nocy.

Osoby dorosłe mogą jednak zażywać nasiona lnu w różnych formach, również w ciągu dnia. Przy problemach z bolącym, podrażnionym gardłem oraz chrypką i kłopotami z głosem warto płukać jamę ustną płukanką z siemienia lnianego nawet kilka razy dziennie.

W ciągu dnia dobrze jest też popijać kleik z siemienia lnianego, szczególnie w razie pojawienia się problemów z odkrztuszaniem.

Nie zaszkodzi również sięgnąć po taki kisiel rano, zaraz po przebudzeniu, dzięki czemu można łatwiej pozbyć się zalegającej wydzieliny.

Zwykle zaleca się pić lub spożywać siemię lniane na kaszel od 2 do 5 razy dziennie. Syrop zaś można przyjmować dwa razy dziennie.

Pamiętaj: Jeśli kaszel nie mija, czy wręcz się nasila, dochodzą kolejne niepożądane objawy chorobowe, należy udać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu.

Czytaj również

Bibliografia

  • Bartkowski L., Nasiona lnu – naturalne źródło zdrowia i urody, CHEMIK, 2013, 67(3), s. 186-191.
  • Gursche Siegfried, Stosujemy siemię lniane, Źródła życia, 2013, ISBN 373412.
  • Wawryka J., Teodorczyk A., Zdrojewicz Z., Zastosowanie lecznicze siemienia lnianego, Medycyna Rodzinna, 2017, 20(1), s. 41-47.
  • Siemię lniane, https://pl.wikipedia.org/wiki/Siemię_lniane [dostęp: 19.10.2022].
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kaszel
Syrop prawoślazowy - na jaki kaszel stosować? Dawkowanie i opinie
Syrop na chore gardło i kaszel
Świszczący kaszel - przyczyny i leczenie. Jak go rozpoznać?
Kobieta mająca świszczący kaszel
Miód na kaszel - suchy, krtaniowy i w nocy. Jaki wybrać i jak podawać?
Herbata, miód i kaszlące dziecko
Podobne artykuły
Koklusz
Krztusiec u dzieci i dorosłych - objawy, leczenie, diagnostyka
Zastosowanie imbiru w leczeniu
Syrop z imbiru, miodu i cytryny, czyli domowy sposób na przeziębienie i kaszel
Suszony tymianek
Tymianek na kaszel - jak go zaparzyć i czy jest skuteczny? Przepis na napar
Przygotowywanie siemienia lnianego na kaszel
Siemię lniane na kaszel – jak przygotować i stosować u dzieci i dorosłych? Przepis
Kobieta z problemem kaszlu refluksowego
Kaszel refluksowy - objawy. Jak załagodzić u dzieci i dorosłych?

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!