ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Tymianek na kaszel - jak go zaparzyć i czy jest skuteczny? Przepis na napar

Tymianek na kaszel jest równie skuteczny, co smaczny jako przyprawa w kuchni. Działa antybakteryjnie, aseptycznie, przeciwzapalnie i czy wykrztuśnie. Sprawdza się zarówno na kaszel mokry jak i suchy, poza tym staje się zbawienny w obliczu bólu gardła, zapalenia jamy ustnej, bądź też kłopotów pokarmowych lub skórnych. Jak samemu przygotować napar z tymianku?
Suszony tymianek
źródło:123RF
W skrócie
  • Tymianek stosowany jest od wieków jako zioło przeciwkaszlowe. Na jaki kaszel jest skuteczny?
  • Tymianek przyrządzić można na różne sposoby, np. jako napar. Jaki jest przepis?
  • Tymianek uznawany jest za powszechnie bezpieczne zioło, jednak nie każdy może je spożywać. Kto powinien z niego zrezygnować?
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie zioła działają przeciwkaszlowo?
Spis treści

Reklama

Dlaczego warto stosować tymianek na kaszel?

Tymianek zwyczajny, czyli thymus vulgaris, to roślina lecznicza, o której mowa w jednym z zapisów egipskich papirusów już 3500 lat temu. Swoją nazwę wzięła od greckiego słowa „thymon”, co znaczy odważny, dzielny.

Stąd pochodzi pierwotne wykorzystywanie ziela w zwalczaniu nieśmiałości. Starożytni Grecy używali go do balsamowania zwłok, ale też doceniali go za walory antyseptyczne i łagodzące różne dolegliwości związane z układem oddechowym, czy pokarmowym. 

Tymianek na kaszel stosowano już w zamierzchłych czasach, co ciekawe na oba rodzaje kaszlu - mokry i suchy.

Aktualnie częściej poleca się używanie zioła na mokrą odmianę kaszlu. Powszechnie używa się go też w kuchni, urozmaicając nim smak i aromat potraw mięsnych, rybnych, zup, sosów, itd. 

Ta silnie rozkrzewiająca się roślina o drobnych, zielonych listkach, osiągająca około 40 cm wysokości i odznacza się ogromem witamin (przede wszystkim witaminami z grupy B, C i A), składników mineralnych (np. potasem, wapniem, fosforem, czy magnezem) oraz innych cennych komponentów jak olejek eteryczny, flawonoidy, czy garbniki.

Reklama

Jaki tymianek działa tylko przeciwkaszlowo? Właściwości

W tymianku drzemie ogromna moc, posiada on bowiem właściwości antybakteryjne, co wykorzystuje się m.in. do walki z przeziębieniami górnych dróg oddechowych, ale też z anginą, czy świnką oraz z trądzikiem.

Aseptyczne cechy tymianka są przydatne do zwalczania infekcji i bólu gardła, kaszlu oraz dolegliwości dotyczących jamy ustnej. Co istotne i niecodzienne, tymianek stosuje się zarówno na kaszel suchy, jak i na mokry. 

Ponadto dzięki niemu niweluje się schorzenia pokarmowe, a dokładniej m.in.:

  • nieżyt żołądka, 
  • biegunkę, 
  • dolegliwości wątrobowe, 
  • podrażnienia jelitowe. 

Ta lecznicza roślina wspomaga również kosmetykę pomagając usuwać trądzik, oczyszczając skórę i działając na nią przeciwzapalnie.

Z dobrodziejstwa tymianku cieszą się zwłaszcza osoby z cerą tłustą i trądzikową. To ziele gwarantuje także piękne włosy eliminując łupież oraz skłonności do przetłuszczania się.

Co więcej tymianek uśmierza bóle reumatyczne i inne dolegliwości związane z bolącymi stawami, czy mięśniami, a także zmniejsza stan zapalny w pochwie.

Tymianek znajduje się m.in. w:

  • syropach i tabletkach na kaszel (najpopularniejsze są te z podbiałem),
  • herbatkach antybakteryjnych,
  • szamponach do włosów przetłuszczających się,
  • preparatach przeciwtrądzikowych,
  • pastach do zębów.

Tymianek na suchy kaszel działa w ten sposób, że zabija wirusy lub inne patogeny, które go wywołują. Natomiast na kaszel mokry stosuje się go w celu uzyskania działania wykrztuśnego i rozkurczowego.

W jakich zaburzeniach najlepiej sprawdzi się tymianek? Kaszel u dorosłych, kaszel u dzieci i młodzieży - tutaj receptura tymiankowa będzie jak najbardziej przydatna. Rośliny nie zaleca się jednak kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.

Reklama

Jak zaparzyć tymianek na kaszel?

Napar z tymianku na kaszel można przygotować samemu w warunkach domowych. Jak wygląda przepis?

W słoiku należy wymieszać łyżeczkę tymianku i po łyżeczce kwiatu dziewanny i jaskółczego ziela, zalać to dwiema szklankami wody i zaparzyć. Następnie trzeba dodać dwie łyżeczki miodu. Tak przygotowany napar powinno się pić w ilości 2-3 łyżek co dwie godziny.

Inna metoda na napar z tymianku na kaszel dla dzieci lub dla dorosłych mówi o zalaniu łyżki zioła wrzątkiem (1,5 szklanki) i pozostawieniu pod przykryciem na kwadrans. Po tym czasie trzeba odcedzić i podawać kilka razy dziennie (2-3) w ilości 1/3 szklanki. Taki napar stosuje się także w przypadku kłopotów żołądkowych.

Innym przepisem jest domowy syrop z tymianku z dodatkiem miodu, który głównie pomaga na bolące gardło i mokry kaszel.

Wykonuje się go w ten sposób, że około 30 g zioła (może być też mieszanka ziół, w których m.in. znajduje się tymianek) zalewa się trzema szklankami wody i ustawia na wolnym ogniu aż do wyparowania z cieczy 1/3 roztworu. Po przestygnięciu syrop należy odcedzić i przyprawić łyżką miodu. 

Reklama

Co jeszcze z tymiankiem na kaszel?

Napar, czy syrop na kaszel z tymianku to nie jedyne produkty lecznicze, które można zrobić i stosować w przypadku infekcji dróg oddechowych. Antybakteryjne i aseptyczne działanie wykazuje także płukanka do ust z tymianku i szałwii,

Aby ją przygotować należy zalać pół litrem wrzątku 15 g obu ziół, potem parzyć je pod przykryciem przez około 15 minut, a następnie odcedzić. 

Znana jest też herbata z tymianku na kaszel, którą szykuje się tak, że pół litra wrzątku zalewa się łyżeczkę tymianku i babki lancetowatej. Potem odstawia się wywar na pół godziny, a po odcedzeniu dodaje się plasterek cytryny i pije gorący 3-4 razy na dzień.

Ta receptura jest przydatna w przypadku, kiedy chce się pozbyć zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych, ponieważ herbatka pomaga w jej odkrztuszaniu.  

Regularnie spożywany tymianek wzmacnia walkę z kaszlem oraz odporność.

Znana w świecie kulinarnym przyprawa świetnie komponuje się z zieloną pietruszką, cebulą i liściem laurowym urozmaicając smak m.in. drobiu, ryb, sosów i zup.

Popularną metodą na kaszel jest też inhalacja. Polega ona na wdychaniu pary wodnej, by oczyścić drogi oddechowe. Skorzystać można z inhalatora lub poprzez tzw. „parówkę”. Jest to domowy sposób, który polega na pochyleniu się nad miską z gorącą wodą i nakryciu głowy ręcznikiem.

Do gorącej wody można dodać kilka kropel olejków eterycznych lub garść ziół. Popularnym dodatkiem jest właśnie tymianek. Często towarzyszy mu także majeranek.

Reklama

Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania tymianku na kaszel

Co więcej, jak w przypadku każdego zioła i w tym również, należy zachować zdrowy rozsądek i nie nadużywać tego środka

Podany w zbyt dużej ilości olej tymankowy może być toksyczny. Zatrucie nim objawia się m.in. nudnościami, wymiotami, zapaleniem żołądka i kłopotami z oddychaniem.

Dlatego należy wiedzieć, jak go stosować. Nie zaleca się pić dziennie więcej naparu niż pół litra z 30 gramami zioła. W przypadku zauważenia jakiejkolwiek nadwrażliwości należy przerwać kurację. Uważać powinni zatem alergicy.

Tymianek uznawany jest powszechnie za bezpieczne zioło, nawet do picia na noc.

Jak było wspomniane wcześniej - nie powinny go spożywać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Może mieć on negatywny wpływ na rozwój płodu oraz stymulować macicę do skurczów, co grozi poronieniem.

Reklama

Czytaj również

Bibliografia

  • Treben Maria, Choroby dróg oddechowych. Kuracje ziołowe. Leki z Apteki Pana Boga, Esprit, 2018, ISBN 978-83-65847-73-7.
  • Nowak Zbigniew, Infekcje u dzieci lecz ziołami, Wydawnictwo AA, 2019, ISBN 978-83-65758-12-5.
  • Kawałko M.J. Historie ziołowe. Krajowa Agencja Wydawnicza, Lublin 1986.
  • Radziewicz J. Tymianek - w kuchni i medycynie. Rolniczy magazyn elektroniczny. https://rme.cbr.net.pl/index.php/archiwum-rme/545-rolniczy- magazyn-elektronicynz-marzeckwiecie-nr-66/zioowy-zaktek2/736-tymianek-w-kuchni-i-medycynie [data dostępu: 18.11.22].
  • Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy oddechowe
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Nasiona kozieradki
Syrop prawoślazowy - na jaki kaszel stosować? Dawkowanie i opinie
Syrop na chore gardło i kaszel
Kaszel poinfekcyjny - u dzieci i dorosłych. Ile trwa i co pomaga?
Dziecko z kaszlem poinfekcyjnym
Podobne artykuły
Suszony tymianek
Tymianek na kaszel - jak go zaparzyć i czy jest skuteczny? Przepis na napar
Chore płuca ze względu na wodę
Woda w płucach - czy jest niebezpieczna? Objawy, przyczyny i leczenie
Mężczyzna odczuwa ból w klatce piersiowej
Ból płuc - jakie są tego przyczyny? Diagnostyka i leczenie bolących płuc
Kobieta mająca świszczący kaszel
Świszczący kaszel - przyczyny i leczenie. Jak go rozpoznać?
Koklusz
Krztusiec u dzieci i dorosłych - objawy, leczenie, diagnostyka

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!