Dla Ciebie, na zdrowie!

Syrop na kaszel w ciąży - jaki będzie bezpieczny?

Kaszel potrafi przysporzyć kobietom ciężarnym niemałych kłopotów. Podczas gdy ból gardła i gorączkę można stosunkowo łatwo wyleczyć, kaszel często zostaje na dłużej i utrzymuje się nawet po zwalczeniu infekcji. Podpowiadamy, jak leczyć kaszel w ciąży.
Kobieta w ciąży pijąca syrop
Źródło: 123RF
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Kaszel w ciąży jest często poruszanym tematem, ponieważ kobiety ciężarne nie mogą stosować popularnych, szeroko dostępnych leków, które szybko usuwają objawy przeziębienia.

Co więcej, wiele przyszłych mam obawia się, że odruch kaszlu może zaszkodzić dziecku. I choć maluch jest w takiej sytuacji bezpieczny, kaszel trzeba przecież wyleczyć. Na szczęście istnieją sposoby na kaszel w ciąży.

Reklama

Czy kaszel w ciąży szkodzi dziecku?

Kaszel sam w sobie nie jest czynnikiem, który może zagrozić dziecku. Groźne mogą być natomiast infekcje, w przebiegu których pojawia się kaszel, dlatego jeśli dopadło nas przeziębienie, skonsultujmy się z lekarzem, który zbada nas i zaleci odpowiednie działania.

Podczas gdy sam suchy kaszel w ciąży może wskazywać na reakcję alergiczną, uporczywy, męczący kaszel w połączeniu z innymi objawami, takimi jak osłabienie czy ból głowy, może być oznaką chociażby zapalenia płuc. Wizyta u lekarza jest wówczas konieczna.

Kaszel na początku ciąży

Uważać na kaszel i infekcje trzeba zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, jest to bowiem okres organogenezy, czyli procesu, podczas którego tworzą się organy maleństwa. Zażywanie większości leków jest wówczas absolutnie wzbronione, a każdą infekcję należy leczyć albo naturalnymi sposobami, albo pod czujnym okiem lekarza.

Reklama

Co na kaszel w ciąży?

Czym najlepiej leczyć kaszel w ciąży? Wszystko zależy od rodzaju i nasilenia infekcji. Jeśli lekarz stwierdzi, że jest ona niegroźna, najprawdopodobniej zaleci domowe sposoby na kaszel w ciąży. Jeżeli okaże się, że infekcja jest nieco poważniejsza, prawdopodobnie przepisze niegroźne dla płodu leki.

Jednym z najlepszych domowych sposobów na kaszel w ciąży jest syrop z cebuli. Aby go przygotować, należy pokroić w piórka jedną lub dwie cebule i wymieszać je z kilkoma łyżkami cukru, aby puściły sok. Następnie należy go wypić – zalecana dawka to 2-3 łyżki dziennie.

Warto przygotować również syrop z buraka. Wystarczy pokroić w kostkę kilka buraków, zasypać je cukrem i również poczekać aż puszczą sok. Do naturalnych sposobów radzenia sobie z infekcją, która wywołuje kaszel, należy także jedzenie czosnku – nie należy jednak przesadzać z jego ilością, gdyż jest on ciężkostrawny. Bezpieczna dawka to jeden ząbek dziennie.

Jeśli kaszel dokucza nam w nocy, warto położyć sobie więcej poduszek pod głowę. Pomaga również spanie na boku. Ponadto mieszkanie należy wietrzyć.

Syrop na kaszel w ciąży

Jeśli domowe sposoby nie pomagają, warto sięgnąć po syrop na kaszel dla kobiet w ciąży. Bezpieczny będzie naturalny syrop prawoślazowy. W aptekach można znaleźć także specjalny syrop na kaszel przeznaczony dla ciężarnych. Podczas infekcji, oprócz przyjmowania lekarstw kobieta w ciąży powinna dostarczać swojemu organizmowi dużych ilości witaminy C, na przykład w postaci soków owocowych z pomarańczy, czarnej porzeczki i grejpfrutów.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Chora kobieta w ciąży
Przeziębienie w ciąży – jak leczyć? Leki i domowe sposoby
Kobieta w ciąży kaszle
Kaszel w ciąży - jak leczyć? Sprawdzone domowe sposoby
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!