Syrop na kaszel w ciąży - jaki będzie bezpieczny?

Kaszel potrafi przysporzyć kobietom ciężarnym niemałych kłopotów. Podczas gdy ból gardła i gorączkę można stosunkowo łatwo wyleczyć, kaszel często zostaje na dłużej i utrzymuje się nawet po zwalczeniu infekcji. Podpowiadamy, jak leczyć kaszel w ciąży.
Kobieta w ciąży pijąca syrop
Źródło: 123RF

Spis treści

Kaszel w ciąży jest często poruszanym tematem, ponieważ kobiety ciężarne nie mogą stosować popularnych, szeroko dostępnych leków, które szybko usuwają objawy przeziębienia. Co więcej, wiele przyszłych mam obawia się, że odruch kaszlu może zaszkodzić dziecku. I choć maluch jest w takiej sytuacji bezpieczny, kaszel trzeba przecież wyleczyć. Na szczęście istnieją sposoby na kaszel w ciąży.

Czy kaszel w ciąży szkodzi dziecku?

Kaszel sam w sobie nie jest czynnikiem, który może zagrozić dziecku. Groźne mogą być natomiast infekcje, w przebiegu których pojawia się kaszel, dlatego jeśli dopadło nas przeziębienie, skonsultujmy się z lekarzem, który zbada nas i zaleci odpowiednie działania.

Podczas gdy sam suchy kaszel w ciąży może wskazywać na reakcję alergiczną, uporczywy, męczący kaszel w połączeniu z innymi objawami, takimi jak osłabienie czy ból głowy, może być oznaką chociażby zapalenia płuc. Wizyta u lekarza jest wówczas konieczna.

Kaszel na początku ciąży

Uważać na kaszel i infekcje trzeba zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, jest to bowiem okres organogenezy, czyli procesu, podczas którego tworzą się organy maleństwa. Zażywanie większości leków jest wówczas absolutnie wzbronione, a każdą infekcję należy leczyć albo naturalnymi sposobami, albo pod czujnym okiem lekarza.

Co na kaszel w ciąży?

Czym najlepiej leczyć kaszel w ciąży? Wszystko zależy od rodzaju i nasilenia infekcji. Jeśli lekarz stwierdzi, że jest ona niegroźna, najprawdopodobniej zaleci domowe sposoby na kaszel w ciąży. Jeżeli okaże się, że infekcja jest nieco poważniejsza, prawdopodobnie przepisze niegroźne dla płodu leki.

Sprawdź, też jak działa: Syrop z mniszka

Kaszel w ciąży – domowe sposoby

Jednym z najlepszych domowych sposobów na kaszel w ciąży jest syrop z cebuli. Aby go przygotować, należy pokroić w piórka jedną lub dwie cebule i wymieszać je z kilkoma łyżkami cukru, aby puściły sok. Następnie należy go wypić – zalecana dawka to 2-3 łyżki dziennie.

Warto przygotować również syrop z buraka. Wystarczy pokroić w kostkę kilka buraków, zasypać je cukrem i również poczekać aż puszczą sok. Do naturalnych sposobów radzenia sobie z infekcją, która wywołuje kaszel, należy także jedzenie czosnku – nie należy jednak przesadzać z jego ilością, gdyż jest on ciężkostrawny. Bezpieczna dawka to jeden ząbek dziennie.

Jeśli kaszel dokucza nam w nocy, warto położyć sobie więcej poduszek pod głowę. Pomaga również spanie na boku. Ponadto mieszkanie należy wietrzyć.

Poznaj właściwości i przepis na: Syrop z czosnku

Syrop na kaszel w ciąży

Jeśli domowe sposoby nie pomagają, warto sięgnąć po syrop na kaszel dla kobiet w ciąży. Bezpieczny będzie naturalny syrop prawoślazowy. W aptekach można znaleźć także specjalny syrop na kaszel przeznaczony dla ciężarnych. Podczas infekcji, oprócz przyjmowania lekarstw kobieta w ciąży powinna dostarczać swojemu organizmowi dużych ilości witaminy C, na przykład w postaci soków owocowych z pomarańczy, czarnej porzeczki i grejpfrutów.

Oceń artykuł

(liczba ocen 31)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!