Kaszel u dziecka ma różne rodzaje

Suchy, mokry, szczekający, duszący, ostry, przewlekły – kaszel u dziecka to uciążliwy objaw, który towarzyszy różnym chorobom. Szacuje się, że kaszel jest główną przyczyną leczenia ambulatoryjnego ok. 10 procent małych pacjentów. Zlekceważony może doprowadzić do groźnych powikłań.
kaszel suchy
Źródło: 123RF

Spis treści

Odruch kaszlu to nic innego, jak reakcja obronna organizmu pozwalająca na oczyszczenie górnych dróg oddechowych z wydzielin, drobnoustrojów, zanieczyszczeń i ciał obcych. Podrażnione receptory w błonie śluzowej gardła, tchawicy, oskrzeli, płuc lub opłucnej wywołują kaszel u dziecka. Może on być konsekwencją wysuszenia śluzówki lub zwiastunem wielu chorób. Najczęściej pojawia się w ciągu pierwszych 48 godzin niegroźnej infekcji wirusowej. Bywa jednak, że jest objawem zapalenia krtani, tchawicy lub płuc, zapalenia oskrzeli, astmy i alergii a nawet gruźlicy. Może być także konsekwencją tzw. refluksu żołądkowo-przełykowego, podczas którego treść żołądkowa cofa się do przełyku. Charakter kaszlu i jego przyczyna decydują o tym, jakie leczenie będzie najskuteczniejsze.

Suchy kaszel u dziecka

Ten rodzaj kaszlu u dziecka ma najczęściej charakter napadowy i zazwyczaj jest zwiastunem rozpoczynającej się infekcji wirusowej. Wraz z nim pojawia się katar i lekka gorączka. Potrafi bardzo męczyć dziecko, bo odksztuszanie nie przynosi żadnej ulgi. Często pojawia się przy wysiłku, nagłych zmianach temperatury i stresujących sytuacjach, np. podczas silnego płaczu. Jest szczególnie męczący w nocy, bo potrafi budzić małego pacjenta kilka razy. Działanie hamujące odruchy kaszlu ma miód, dlatego warto podawać go dzieciom tuż przed snem (nie wolno stosować u maluchów poniżej 1. roku życia). Przy suchym kaszlu bardzo ważne jest żeby dziecko dużo piło i nawadniało śluzówkę. Przez 2-3 dni można podawać wieczorem leki hamujące odruch kaszlu, ale trzeba kontrolować, czy kaszel nie zmienia się w mokrą postać, bo wtedy leki mogą prowadzić do zalegania wydzieliny w oskrzelach. Ważne jest też nawilżanie powietrza w sypialni.

Mokry kaszel u dziecka

Nazywany jest kaszlem produktywnym, bo pozwala dziecku usunąć zalegająca wydzielinę z dróg oddechowych. Najbardziej intensywny jest rano, kiedy po nocy zgromadziła się duża ilość wydzieliny. Kaszel mokry nie ma charakteru napadowego i dziecko potrafi kontrolować odruchy. Mokry kaszel u dziecko mogą wywołać infekcje wirusowe i bakteryjne płuc oraz oskrzeli, a także alergia czy mukowiscydoza. W leczeniu stosuje się leki rozrzedzające wydzielinę, tzw. mukolityczne i ułatwiające odksztuszanie. Ważne, żeby nie podawać ich wieczorem, bo kaszel zakłóci spokojny snem pacjenta. Najczęściej ostatnią dawkę leku podaje się do godziny 16-17.

Szczekający kaszel u dziecka

To bardzo charakterystyczny rodzaj kaszlu, który pojawia się nagle w ciągu nocy i jest sygnałem, że u dziecka rozwija się tzw. krup, czyli podgłośniowe zapalenie krtani. Najczęściej chorują na niego dzieci w wielu od 6 miesięcy do 3. roku życia. W około 80 procentach chorobę wywołują wirusy grypy A i B, paragrypy 1 i 3, adenowirusy, RS wirusy. Krup to choroba, której nie wolno lekceważyć, bo potrafi prowadzić do ataków duszności. Obrzęk tkanki łącznej krtani powoduje zwężenia bardzo wąskich u dzieci dróg oddechowych i znacznie utrudnia oddychanie. Szczekający kaszel u dziecka łagodzą: chłodne i wilgotne powietrze, inhalacje z soli fizjologicznej oraz leki zmniejszające obrzęk okolicy podgłośniowej krtani. Ulgę podczas ataków takiego kaszlu przynosi tez ułożenie malucha w pozycji półsiedzącej.

Przewlekły kaszel u dzieci

Każdy długo utrzymujący się kaszel powinien wzbudzić niepokój rodziców. Jeśli po dwóch tygodniach od rozpoczęcia się infekcji wirusowej kaszel u dziecka nasila się zamiast wyciszać, może to oznaczać, że możemy mieć do czynienia z zapaleniem oskrzeli, płuc zapaleniem zatok i gardła, z tzw. zespołem ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, astmą.

Przewlekły suchy kaszl z charakterystycznym świszczącym wdechem, który jest tak silny, że często prowadzi do odruchów wymiotnych oznacza, że dziecko może mieć koklusz, który jest choroba zakaźną.

Kaszel u dziecka bywa sygnałem ostrzegawczym wielu groźnych chorób, dlatego jeśli mimo domowych sposobów na kaszel objawy nie miją po 3 dniach trzeba skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!