
Spis treści
- Suchy kaszel u dziecka
- Mokry kaszel u dziecka
- Szczekający kaszel u dziecka
- Przewlekły kaszel u dzieci
Odruch kaszlu to nic innego, jak reakcja obronna organizmu pozwalająca na oczyszczenie górnych dróg oddechowych z wydzielin, drobnoustrojów, zanieczyszczeń i ciał obcych. Podrażnione receptory w błonie śluzowej gardła, tchawicy, oskrzeli, płuc lub opłucnej wywołują kaszel u dziecka. Może on być konsekwencją wysuszenia śluzówki lub zwiastunem wielu chorób. Najczęściej pojawia się w ciągu pierwszych 48 godzin niegroźnej infekcji wirusowej. Bywa jednak, że jest objawem zapalenia krtani, tchawicy lub płuc, zapalenia oskrzeli, astmy i alergii a nawet gruźlicy. Może być także konsekwencją tzw. refluksu żołądkowo-przełykowego, podczas którego treść żołądkowa cofa się do przełyku. Charakter kaszlu i jego przyczyna decydują o tym, jakie leczenie będzie najskuteczniejsze.
Suchy kaszel u dziecka
Ten rodzaj kaszlu u dziecka ma najczęściej charakter napadowy i zazwyczaj jest zwiastunem rozpoczynającej się infekcji wirusowej. Wraz z nim pojawia się katar i lekka gorączka. Potrafi bardzo męczyć dziecko, bo odksztuszanie nie przynosi żadnej ulgi. Często pojawia się przy wysiłku, nagłych zmianach temperatury i stresujących sytuacjach, np. podczas silnego płaczu. Jest szczególnie męczący w nocy, bo potrafi budzić małego pacjenta kilka razy. Działanie hamujące odruchy kaszlu ma miód, dlatego warto podawać go dzieciom tuż przed snem (nie wolno stosować u maluchów poniżej 1. roku życia). Przy suchym kaszlu bardzo ważne jest żeby dziecko dużo piło i nawadniało śluzówkę. Przez 2-3 dni można podawać wieczorem leki hamujące odruch kaszlu, ale trzeba kontrolować, czy kaszel nie zmienia się w mokrą postać, bo wtedy leki mogą prowadzić do zalegania wydzieliny w oskrzelach. Ważne jest też nawilżanie powietrza w sypialni.
Mokry kaszel u dziecka
Nazywany jest kaszlem produktywnym, bo pozwala dziecku usunąć zalegająca wydzielinę z dróg oddechowych. Najbardziej intensywny jest rano, kiedy po nocy zgromadziła się duża ilość wydzieliny. Kaszel mokry nie ma charakteru napadowego i dziecko potrafi kontrolować odruchy. Mokry kaszel u dziecko mogą wywołać infekcje wirusowe i bakteryjne płuc oraz oskrzeli, a także alergia czy mukowiscydoza. W leczeniu stosuje się leki rozrzedzające wydzielinę, tzw. mukolityczne i ułatwiające odksztuszanie. Ważne, żeby nie podawać ich wieczorem, bo kaszel zakłóci spokojny snem pacjenta. Najczęściej ostatnią dawkę leku podaje się do godziny 16-17.
Szczekający kaszel u dziecka
To bardzo charakterystyczny rodzaj kaszlu, który pojawia się nagle w ciągu nocy i jest sygnałem, że u dziecka rozwija się tzw. krup, czyli podgłośniowe zapalenie krtani. Najczęściej chorują na niego dzieci w wielu od 6 miesięcy do 3. roku życia. W około 80 procentach chorobę wywołują wirusy grypy A i B, paragrypy 1 i 3, adenowirusy, RS wirusy. Krup to choroba, której nie wolno lekceważyć, bo potrafi prowadzić do ataków duszności. Obrzęk tkanki łącznej krtani powoduje zwężenia bardzo wąskich u dzieci dróg oddechowych i znacznie utrudnia oddychanie. Szczekający kaszel u dziecka łagodzą: chłodne i wilgotne powietrze, inhalacje z soli fizjologicznej oraz leki zmniejszające obrzęk okolicy podgłośniowej krtani. Ulgę podczas ataków takiego kaszlu przynosi tez ułożenie malucha w pozycji półsiedzącej.
- Czy wiesz, że Kaszel może mieć wiele przyczyn. Sprawdź je wszystkie
Przewlekły kaszel u dzieci
Każdy długo utrzymujący się kaszel powinien wzbudzić niepokój rodziców. Jeśli po dwóch tygodniach od rozpoczęcia się infekcji wirusowej kaszel u dziecka nasila się zamiast wyciszać, może to oznaczać, że możemy mieć do czynienia z zapaleniem oskrzeli, płuc zapaleniem zatok i gardła, z tzw. zespołem ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, astmą.
Przewlekły suchy kaszl z charakterystycznym świszczącym wdechem, który jest tak silny, że często prowadzi do odruchów wymiotnych oznacza, że dziecko może mieć koklusz, który jest choroba zakaźną.
Kaszel u dziecka bywa sygnałem ostrzegawczym wielu groźnych chorób, dlatego jeśli mimo domowych sposobów na kaszel objawy nie miją po 3 dniach trzeba skonsultować się z lekarzem pediatrą.
Czytaj też:
Oceń artykuł
(liczba ocen 15)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!