Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży - kiedy się wybrać i jak wygląda badanie

Miesiączka spóźnia się już kilkanaście dni, piersi stają się tkliwe, pojawiają się wahania nastroju i nudności. Kobieta idzie do apteki po test ciążowy. Dwie czerwone kreseczki potwierdzają jej przypuszczenia – jest w ciąży. W ten sposób trafia do gabinetu ginekologicznego na swoją pierwszą wizytę w ciąży. Jak wygląda badanie ginekologiczne w ciąży? O co lekarz może zapytać? Jakie zleci badania?
Wizyta w ciąży u ginekologa
Źródło: 123RF

Spis treści

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży różni się od wizyt kontrolnych. Na pierwszej wizycie lekarz założy kartę ciąży, przeprowadzi wywiad położniczy, wykona badania położnicze, cytologiczne i ultrasonograficzne oraz zleci wykonanie całego szeregu badań dodatkowych.

W czasie wywiadu położniczego ginekolog zapyta o przebyte ciąże, porody i poronienia. To bardzo ważne informacje dla lekarza prowadzącego ciąże. Od odpowiedzi na te pytania, zależy jakiej opieki będzie wymagała ciężarna.

Poza wywiadem położniczym lekarz dodatkowo przeprowadzi typowy wywiad lekarski - zapyta o przebyte choroby, operacje i przyjmowane leki. Przed wizytą należy przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki. Na tej podstawie lekarz określi przypuszczalny termin porodu.

Podczas pierwszej wizyty ginekolog wykona też badania położnicze – zmierzy wzrost pacjentki, masę ciała i ciśnienie tętnicze oraz przeprowadzi typowe badanie ginekologiczne, w czasie którego pobierze materiał do badania cytologicznego. Jeśli lekarz dysponuje odpowiednim sprzętem, wykona także badanie ultrasonograficzne transwaginalne (dopochwowe). 

Badanie ginekologiczne w ciąży

Kobieta w ciąży na pierwszej oraz każdej kolejnej wizycie u ginekologa będzie miała wykonywane klasyczne badanie na fotelu ginekologicznym. Badanie ginekologiczne w ciąży składa się z oceny zewnętrznych narządów rodnych, wziernikowania, badania palpacyjnego oraz badania piersi. Głównym celem badania ginekologicznego w ciąży jest sprawdzenie w jaki sposób ciało kobiety przygotowuje się do porodu. Badanie na fotelu ginekologicznym pozwala lekarzowi m.in. ocenić, czy kobiecie grozi przedwczesny poród lub przedwczesne skracanie się szyjki macicy. Badanie ginekologiczne w ciąży jest całkowicie bezpieczne.

Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa – jakie badania trzeba wykonać? 

Badanie zdrowia matki i dziecka nie kończy się na pierwszej wizycie w gabinecie ginekologicznym. Kobietę w ciąży czeka cały szereg badań, które będzie wykonywała regularnie aż do porodu. Po pierwszej wizycie lekarz prawdopodobnie zleci przeprowadzenie następujących badań: 

  • oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, 
  • morfologia krwi,
  • ogólne badanie moczu,
  • stężenie glukozy,
  • przeciwciała odpornościowe, 
  • badanie stomatologiczne,
  • badania diagnostyczne pod kątem chorób zakaźnych – HIV, HCV,
  • badanie w kierunku chorób tarczycy i wątroby,
  • badanie w kierunku toksoplazmozy i różyczki.

Ponadto lekarze zlecają wykonywanie co miesiąc badań podstawowych - morfologii krwi oraz badania moczu. W czasie ciąży kobieta będzie miała wykonane co najmniej trzy badania USG. Pierwsze zwykle wykonuje się pomiędzy 9. a 12. tygodniem ciąży. Drugie między 16. a 20. tygodniem, a trzecie pomiędzy 30. a 34. tygodniem ciąży. Ginekolog także trzy razy w czasie ciąży wykonuje biocenozę pochwy. 

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?

Kobiety najczęściej trafiają do gabinetu ginekologicznego pomiędzy 6. a 8. tygodniem ciąży. Powodem wizyty zwykle jest zatrzymanie krwawienia miesięcznego. Warto jednak wiedzieć, że pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży powinna mieć miejsce przed 10 tygodniem ciąży. Na podstawie udokumentowanej wizyty rodzice otrzymają tzw. becikowe, czyli jednorazową zapomogę w kwocie tysiąca złotych z tytułu urodzenia dziecka. Becikowe wypłacane jest od 2006 roku. Początkowo otrzymywali je wszyscy świeżo upieczeni rodzice, obecnie obowiązują progi dochodowe. Od 2012 roku becikowe przysługuje rodzinom, których dochód na osobę nie przekracza 1922 złotych netto. 

Co ile wizyta u ginekologa w ciąży?

Kobieta będzie się spotykać regularnie z lekarzem prowadzącym ciążę aż do rozwiązania. Warto to mieć na uwadze, wybierając lekarza, który będzie prowadził ciążę. Lekarz powinien mieć przede wszystkim szeroką wiedzę medyczną, ale umiejętności interpersonalne także bywają ważne dla pacjentek. Ciężarna będzie odwiedzać gabinet ginekologiczny co miesiąc do 28. tygodnia ciąży, a później nawet co dwa tygodnie. Niektórzy lekarze, na miesiąc przed planowanym terminem porodu, wyznaczają wizyty co tydzień. 

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!