Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Kiedy iść na pierwszą wizytę u ginekologa w ciąży i jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży może być długo wyczekiwanym, ale i stresującym momentem. Miesiączka spóźnia się już kilkanaście dni, piersi stają się tkliwe, pojawiają się wahania nastroju i nudności. Kobieta idzie do apteki po test ciążowy. Dwie czerwone kreseczki potwierdzają jej przypuszczenia – jest w ciąży. W ten sposób trafia do gabinetu ginekologicznego na swoją pierwszą wizytę w ciąży. Jak wygląda badanie ginekologiczne w ciąży? O co lekarz może zapytać? Jakie zleci badania?
Wizyta w ciąży u ginekologa
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży powinna odbyć się pomiędzy 6-8 tygodniem. Możliwe jest, by podczas tej wizyty usłyszeć już bicie serca dziecka.
 • Do pierwszej wizyty nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy jedynie pamiętać datę swojej ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu.
 • Ginekolog podczas takiej wizyty powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentką, wykonać badanie USG, a także założyć kartę ciąży i zlecić szereg badań.
Spis treści

Reklama

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży różni się od wizyt kontrolnych. Na pierwszej wizycie lekarz założy kartę ciąży, przeprowadzi wywiad położniczy, wykona badania położnicze, cytologiczne i ultrasonograficzne oraz zleci wykonanie całego szeregu badań dodatkowych.

W czasie wywiadu położniczego ginekolog zapyta o przebyte ciąże, porody i poronienia. To bardzo ważne informacje dla lekarza prowadzącego ciąże. Od odpowiedzi na te pytania, zależy jakiej opieki będzie wymagała ciężarna.

Poza wywiadem położniczym lekarz dodatkowo przeprowadzi typowy wywiad lekarski - zapyta o przebyte choroby, operacje i przyjmowane leki. Przed wizytą należy przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki. Na tej podstawie lekarz określi przypuszczalny termin porodu.

Podczas pierwszej wizyty ginekolog wykona też badania położnicze – zmierzy wzrost pacjentki, masę ciała i ciśnienie tętnicze oraz przeprowadzi typowe badanie ginekologiczne, w czasie którego pobierze materiał do badania cytologicznego. Jeśli lekarz dysponuje odpowiednim sprzętem, wykona także badanie ultrasonograficzne transwaginalne (dopochwowe). 

Reklama

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?

Kobiety najczęściej trafiają do gabinetu ginekologicznego pomiędzy 6. a 8. tygodniem ciąży. Powodem wizyty zwykle jest zatrzymanie krwawienia miesięcznego. Warto jednak wiedzieć, że pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży powinna mieć miejsce przed 10 tygodniem ciąży. Niekiedy kobiecie towarzyszą jeszcze inne dolegliwości ciążowe, jak mdłości czy tkliwość piersi.

Na podstawie udokumentowanej wizyty rodzice otrzymają tzw. becikowe, czyli jednorazową zapomogę w kwocie tysiąca złotych z tytułu urodzenia dziecka. Becikowe wypłacane jest od 2006 roku. Początkowo otrzymywali je wszyscy świeżo upieczeni rodzice, obecnie obowiązują progi dochodowe. Od 2012 roku becikowe przysługuje rodzinom, których dochód na osobę nie przekracza 1922 złotych netto. 

Reklama

Badanie ginekologiczne w ciąży

Kobieta w ciąży na pierwszej oraz każdej kolejnej wizycie u ginekologa będzie miała wykonywane klasyczne badanie na fotelu ginekologicznym. Badanie ginekologiczne w ciąży składa się z oceny zewnętrznych narządów rodnych, wziernikowania, badania palpacyjnego oraz badania piersi.

Głównym celem badania ginekologicznego w ciąży jest sprawdzenie w jaki sposób ciało kobiety przygotowuje się do porodu. Badanie na fotelu ginekologicznym pozwala lekarzowi m.in. ocenić, czy kobiecie grozi przedwczesny poród lub przedwczesne skracanie się szyjki macicy. Badanie ginekologiczne w ciąży jest całkowicie bezpieczne.

Reklama

Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa w ciąży – jakie badania trzeba wykonać? 

Badanie zdrowia matki i dziecka nie kończy się na pierwszej wizycie w gabinecie ginekologicznym. Kobietę w ciąży czeka cały szereg badań, które będzie wykonywała regularnie aż do porodu.

Po pierwszej wizycie lekarz prawdopodobnie zleci przeprowadzenie następujących badań: 

 • oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, 
 • morfologia krwi,
 • ogólne badanie moczu,
 • stężenie glukozy,
 • przeciwciała odpornościowe, 
 • badanie stomatologiczne,
 • badania diagnostyczne pod kątem chorób zakaźnych – HIV, HCV,
 • badanie w kierunku chorób tarczycy i wątroby,
 • badanie w kierunku toksoplazmozy i różyczki.

Ponadto lekarze zlecają wykonywanie co miesiąc badań podstawowych - morfologii krwi oraz badania moczu. W czasie ciąży kobieta będzie miała wykonane co najmniej trzy badania USG. Pierwsze zwykle wykonuje się pomiędzy 9. a 12. tygodniem ciąży. Drugie między 16. a 20. tygodniem, a trzecie pomiędzy 30. a 34. tygodniem ciąży. Ginekolog także trzy razy w czasie ciąży wykonuje biocenozę pochwy. 

Reklama

Co ile wizyta u ginekologa w ciąży?

Kobieta będzie się spotykać regularnie z lekarzem prowadzącym ciążę aż do rozwiązania. Warto to mieć na uwadze, wybierając lekarza, który będzie prowadził ciążę. Lekarz powinien mieć przede wszystkim szeroką wiedzę medyczną, ale umiejętności interpersonalne także bywają ważne dla pacjentek.

Ciężarna będzie odwiedzać gabinet ginekologiczny co miesiąc do 28. tygodnia ciąży, a później nawet co dwa tygodnie. Niektórzy lekarze, na miesiąc przed planowanym terminem porodu, wyznaczają wizyty co tydzień. 

Bibliografia

 • Justyna Tymińska, Radosław Tymiński, Karolina Kunecka, Marcin Andrzejczak, Jak zwiększyć zadowolenie pacjentki z wizyty ginekologicznej?; Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2018, tom 3, nr 3
 • Prof. dr hab. Ewa Wender- Ożegowska, Zmiany ogólnoustrojowe w organizmie kobiety ciężarnej w poszczególnych trymestrach ciąży, Klinika Rozrodczości UMP
 • Bień A. (red.), Opieka nad kobieta ciężarną, Wydawnictwa Lekarskie PZWL, Warszawa 2009
 • Bręborowicz H. (red.), Położnictwo i ginekologia. Repetytorium, PZWL, Warszawa 2010
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania w ciąży
Progesteron w ciąży – normy. Jaki poziom świadczy o ciąży?
Kobieta trzyma dwa listki tabletek
Badanie beta hCG - testy, normy, interpretacja wyników
Para się przytula
Jak przeprowadzić badanie AFP i w jakim celu się je wykonuje?
Badanie poziomu AFP w laboratorium
Podobne artykuły
Badanie moczu w ciąży
PH moczu w ciąży - czy jest zależne od płci dziecka?
Lekarze badają kobietę w ciąży
Jak wygląda badanie GBS w ciąży i jak się do niego przygotować?
Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch
Prolaktyna a ciąża – normy. Co oznacza wysoka, a co niska?
Badanie poziomu rubella IgG
Co oznacza rubella IgG w ciąży i czy jest niebezpieczna dla płodu?
Badanie KTG kobiety w ciąży
Na czym polega badanie KTG i kiedy je wykonać w ciąży?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!