Dla Ciebie, na zdrowie!

Ginekolog dla mężczyzn - jak wygląda wizyta u androloga?

Gdy pojawia się problem natury płciowej, kobieta udaje się do ginekologa. A mężczyzna? Powinien odwiedzić androloga, czyli specjalistę od męskich narządów płciowych.
Ginekolog dla mężczyzn
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Lekarz androlog - czym się zajmuje?

Andrologia zajmuje się fizjologią męskich narządów płciowych, wykrywając ich wady, lecząc zaburzenia erekcji, bezpłodność czy przerost gruczołu krokowego. Czasem potrzebne bywa wsparcie innych specjalistów, takich jak urolog czy seksuolog, aczkolwiek to właśnie androloga nazywa się „ginekologiem dla mężczyzn.”

Androlog powinien badać mężczyznę na wszystkich etapach jego rozwoju, toteż specjaliści przyjmują zarówno chłopców, jak i starszych mężczyzn. Oprócz badań możliwa jest rozmowa z lekarzem o nurtujących mężczyznę problemach. Leczy się zarówno przyczyny, jak i skutki schorzeń.

Najczęstszą przyczyną wizyt u androloga jest andropauza, czyli okres obniżania się poziomu męskich hormonów płciowych. Wizyty dotyczą w dużej mierze również bezpłodności.

Dobrze jest, gdy zachęcanie do badań odbywa się już w młodości. Rodzice, którzy pragną zadbać o zdrowie swojego syna, powinni wytłumaczyć mu, jak bardzo jest to ważne. Wskazane jest, by pierwsze badanie miało charakter samokontroli jąder. Chłopiec sprawdza wówczas, czy nie wystąpiły zniekształcenia bądź opuchlizna. W razie wystąpienia niepokojących oznak może udać się na pierwszą wizytę.

Badanie u androloga - jak przebiega wizyta?

Na początku androlog przeprowadza badanie podmiotowe, czyli wywiad, podczas którego rozmawia z pacjentem, próbując określić rodzaj zaburzenia oraz jego częstotliwość. Określa też ogólny stan zdrowia mężczyzny.

Podczas rozmowy ważne jest, by pacjent określił aktualne dolegliwości, jakość współżycia, poziom popędu seksualnego, tryb życia, przebieg dojrzewania płciowego oraz stosowane leki. Następnie lekarz przechodzi do badania przedmiotowego, a zatem sprawdzenia stanu narządów płciowych.

Określa ich stan zewnętrzny, poziom rozwoju płciowego (na podstawie owłosienia łonowego, pachowego oraz twarzy i ciała) oraz objętość i konsystencję jąder.

Androlog może podczas wizyty zlecić dodatkowe badania urologiczne bądź nawet neurologiczne. Gdy okazują się zbędne, lekarz zleca dokładniejsze diagnozę nasienia i jąder, badania hormonalne bądź genetyczne oraz inne, takie jak morfologia krwi, badanie moczu czy sprawdzenie obecności chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową.

Pomimo tego, że wzrasta świadomość badań płciowych zarówno kobiet, jak i mężczyzn, badania u androloga nadal należą do rzadkości. Według badań PBS, ponad 30% mężczyzn nigdy nie badało się u specjalisty pomimo tego, że rak prostaty zabija mężczyzn niemal równie często, co rak płuc.

Drobnym utrudnieniem jest fakt, że mężczyźni, by udać się do androloga, potrzebują skierowania lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli jednak pojawia się problem, wizyta u androloga powinna być niezwłoczna i obowiązkowa.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ból jąder - przyczyny, potencjalne diagnozy, postępowanie
Mężczyzna z bólem jądra
Przeczytaj artykuł
Guzek na jądrze - co oznacza zgrubienie w tym miejscu?
Powiększone jądro
Przeczytaj artykuł
Podrażnienia po goleniu u mężczyzn - jakie są przyczyny?
Mężczyzna z problemem podrażnionej skóry po goleniu
Podobne artykuły
Mężczyzna w eleganckim ubraniu
Zapalenie pęcherza u mężczyzn - przyczyny i objawy. Jak leczyć?
Diagnostyka zespołu Ashermana w ginekologa
Zespół Ashermana - objawy, USG i leczenie. Co z ciążą?
Kobieta składa dłonie w kształt serca
Jak zadbać o zdrowie intymne kompleksowo?
Zmartwiony mężczyzna siedzi na skraju łóżka za nim kobieta
Seks a infekcje intymne. Co trzeba wiedzieć?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co najczęściej stosujesz na zgagę?