Dla Ciebie, na zdrowie!

Rodzaje bólu głowy - jak rozpoznać rodzaj bólu głowy?

Ból głowy w ciąży, napięciowy ból głowy, pulsujący ból głowy, ból głowy w skroniach,migrena - na te i inne rodzaje bólu głowy każdego dnia skarży się wielu pacjentów. Ból głowy może być samoistny lub wywołany różnymi chorobami. Może być objawem przemęczenia lub stresu, zwykłej infekcji, ale także symptomem krwotoku podpajęczynówkowego lub innej poważnej choroby. Bólu głowy nie można lekceważyć. Zwłaszcza nagły i silny ból głowy powinien być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.
Kobieta trzymająca dłonie na pulsie
Źródło: 123RF
Spis treści

Rodzaje bólu głowy

Ból głowy należy przede wszystkim podzielić na dwa rodzaje: samoistny i wtórny. Ból samoistny to ból, którego nie wywołała żadna choroba. Może być związany z nieprawidłowym wydzielaniem neuroprzekaźników przez mózg. Takim typowym samoistnym bólem głowy jest migrena.

Natomiast wtórny ból głowy to ból wywołany chorobami, najczęściej o podłożu naczyniowym.

Do pierwotnych bólów głowy, oprócz migreny, zalicza się napięciowy ból głowy i klasterowy ból głowy. Nie sposób jednak wymienić wszystkich rodzajów bólu głowy, które mogą być wywołane chorobami. By usystematyzować rodzaje bólu głowy, najlepiej sklasyfikować je według przyczyny bólu głowy lub lokalizacji bólu.

Zobacz: Ból głowy - na czubku, z przodu, z tyłu, po bokach. Jakie są przyczyny bólu głowy?

Przyczyny bólu głowy

Do najczęstszych i zarazem najpoważniejszych przyczyn bólu głowy wtórnego zalicza się zmiany naczyniowe w mózgu - krwotok podpajęczynówkowy lub krwotok śródmózgowy. Pierwszym objawem krwawienia z tętniaka jest właśnie silny ból głowy, wręcz piorunujący i pulsujący w kierunku tyłu głowy.

Na ból głowy skarżą się także chorzy na nadciśnienie tętnicze. Ból głowy związany z nadciśnieniem występujące najczęściej rano - wtedy ciśnienie krwi jest najwyższe, jest kłujący i pulsujący. Dolegliwościom bólowym towarzyszą zawroty głowy, problemy z widzeniem (mroczki), zaczerwienienie twarzy, szumy w uszach.

Innymi przyczynami bólu głowy są: zapalenie opon mózgowych, guzy wewnątrzczaszkowe i choroby kości czaszki. Na bóle głowy skarżą się także osoby z chorobami oczu, na przykład z jaskrą. W przypadku zapalenia opon mózgowych, poza silnym bólem głowy, występuje też gorączka, nudności. Jeżeli wewnątrz czaszki jest guz, często daje on takie objawy jak wymioty, podwójne widzenie, padaczka. Ból głowy u pacjentów z jaskrą jest jednostronny, towarzyszą mu wymioty, nieostre widzenie, pojawiają się aureole wokół źródeł światła.

Ból głowy współtowarzyszy wielu infekcjom zatok lub ucha. Należy także wyróżnić ból głowy powstały po urazie, codzienny ból głowy u osób nadużywających środki przeciwbólowe oraz nerwobóle głowy.

Ból głowy z tyłu, z przodu, na skroniach...

Bóle głowy związane z wymienionymi przyczynami mogą występować w różnych miejscach. Pacjenci często zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu z bólem z tyłu głowy, bólem głowy z przodu (czoło) i bólem głowy w skroniach.

Ból głowy z przodu, w dodatku pulsujący, może być symptomem klasterowego bólu głowy, ale także guza mózgu. Klasterowy ból głowy występuje rzadko, ale jest bardzo silny. Ten rodzaj bólu głowy jest umiejscowiony zwykle jednostronnie w skroni lub oczodole. Towarzyszy mu przekrwienie i łzawienie oczu, obrzęk powiek. Klasterowy ból głowy można poznać po zwężonej źrenicy (po bolącej stronie).

Ból głowy z przodu jest typowy dla migreny. Migrenowy ból głowy jest silny, intensywny i  pulsujący. Charakterystyczne objawy migreny, obok bólu, to światłowstręt, nudności, wymioty, słabe widzenie.

Krwotok podpajęczynówkowy, wywołany najczęściej pęknięciem tętniaka zlokalizowanego w mózgu, można poznać po silnym bólu głowy, nagłym i pulsującym, zwykle w tyle głowy.

Natomiast ból głowy w skroniach, obustronny to najczęściej tzw. napięciowy ból głowy. Po czym go poznać? Ból pojawia się zazwyczaj o tej samej porze dnia i narasta. Może trwać kilka dni, a w skrajnych przypadkach nawet kilka miesięcy. Występuje po obu stronach głowy, najczęściej na skroniach, choć niekiedy też z tyłu głowy. Bólowi towarzyszy ucisk, świdrowanie.

Zobacz też: Ból głowy z przodu (czoło) - przyczyny i sposoby leczenia

Leczenie bólu głowy

Ból głowy pierwotny można leczyć jedynie objawowo, natomiast wtórny - przyczynowo. Jeśli pacjent ma pewność, że cierpi na migrenę, klasterowy ból głowy lub napięciowy ból głowy, to jedyną metodą leczenia jest jest zażywanie leków przeciwbólowych. Leczenie wtórnego bólu głowy zależy od przyczyny. Jeśli wywołała go na przykład infekcja zatok, ból ustąpi po wyleczeniu infekcji.

Do lekarza koniecznie trzeba się zgłosić z silnym bólem głowy, takim, który pojawił się nagle i nie ustępuje, a nawet narasta. Pilnej kontroli lekarza wymaga ból głowy, któremu towarzyszy gorączka, zaburzenia świadomości i pamięci, wymioty, zaburzenia widzenia. By postawić diagnozę, lekarzowi niekiedy wystarczy wywiad z pacjentem, w bardziej skomplikowanych przypadkach konieczne będzie wykonanie badań obrazowych głowy.

Ból głowy w ciąży

Osobnym zagadnieniem jest ból głowy w ciąży, gdyż kobiety ciężarne nie mogą przyjmować większości leków. W razie silnego bólu głowy, przyjmowanie leków przeciwbólowych musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Ból głowy w ciąży to częsta dolegliwość wywołana zmianami hormonalnymi, na szczęście zwykle nie jest groźna dla zdrowia matki i dziecka.

Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból głowy – przyczyny bolącej głowy z każdej ze stron
Kobieta trzymająca się za czoło
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak leczyć?
Boli głowa z lewej strony
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z prawej strony - przyczyny, metody leczenia
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Podobne artykuły
Ból głowy z tyłu
Ostry ból z tyłu głowy. Przyczyny ucisku
Mężczyzna trzymający dłoń na czole
Przewlekły ból głowy - co oznacza? Przyczyny ciągłego bólu
Kobieta cierpiąca na mogrenę oczną
Migrena z aurą (oczna) - objawy, przyczyny i leczenie
Migrena a seks - czy seks pomaga na ból głowy?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!