Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Co oznacza zielony stolec?

Zielony stolec zazwyczaj jest oznaką infekcji jelitowej. Może też mieć związek ze zjedzonymi pokarmami. Niekiedy jednak świadczy o zaburzeniach trawienia i wchłaniania tłuszczów.
Mężczyzna trzyma w dłoni papier toaletowy
źródło:123RF
W skrócie
 • Zielony stolec najczęściej jest spowodowany przyspieszonym pasażem jelitowym w przebiegu infekcji jelitowej.
 • Zmiana zabarwienia odchodów na zielony może być jednak oznaką poważnych zaburzeń trawienia lub wchłaniania.
 • W przypadku utrzymujących się zielonych stolców należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.
SPRAWDŹ TEŻ: Rozwolnienie: przyczyny i leki. Co jeść i jak zatrzymać?
Spis treści

Reklama

Co oznacza zielony stolec? 

Jaki kolor odchodów uznaje się za prawidłowy? Czy zielony stolec powinien być powodem do niepokoju? Za wzór w ocenie kształtu i konsystencji ludzkich ekskrementów służy tzw. bristolska skala uformowania stolca (BSF), stworzona w 1997 roku przez Heatona i Lewisa z Uniwersytetu w Bristolu. Jest to naukowa klasyfikacja dzieląca odchody na 7 typów:

 1. Oddzielne zbite grudki podobne do orzechów, trudne do wydalenia
 2. Stolec o wydłużonym kształcie, grudkowaty
 3. Stolec wydłużony, z pęknięciami na powierzchni
 4. Smukłe, wężowate kawałki stolca, gładkie i miękkie
 5. Miękkie drobiny z wyraźnymi krawędziami (łatwo wydalane)
 6. Stolec papkowaty, kłaczaste kawałki z postrzępionymi krawędziami
 7. Wodnisty, bez stałych elementów (ciecz).

Typ pierwszy zwiąże się z długim zaleganiem stolca w jelitach, siódmy natomiast oznacza skrócony pasaż jelitowy. Przyjmuje się, że prawidłowy stolec powinien mieć kolor brązowy, półmiękką konsystencję, zbliżoną do typu 4 oraz nie powinien zawierać niestrawionych resztek pokarmowych.  

Zielonkawy stolec mieć związek z nieodpowiednim pasażem jelitowym, ale także z zaburzeniami trawienia lub wchłaniania. Żółć, uczestnicząca w trawieniu i wchłanianiu tłuszczów, w trakcie przechodzenia przez jelito zmienia swój kolor. Z zielonego staje się żółta, a następnie, pod wpływem bakterii bytujących w przewodzie pokarmowym, zmienia kolor na brązowy. 

Reklama

Zielona kupa u dorosłego 

W związku z powyższym, jasnozielony kał może świadczyć o cholestazie, czyli zaburzeniu związanym z utrudnionym przepływem lub wytwarzaniem żółci. Zielona barwa ekskrementów występuje ponadto w zaburzeniach trawienia i wchłaniania tłuszczów, związanych najczęściej z nieprawidłową pracą trzustki.

Co więcej, ciemnozielony stolec może mieć związek z krwawieniem w przewodzie pokarmowym. Z kolei zielonkowana biegunka najczęściej jest spowodowana infekcją w przewodzie pokarmowym. 

Warto podkreślić, że zielony stolec u dorosłego nie musi mieć związku z procesem chorobowym. Na zmianę zabarwienia odchodów wpływa bowiem dieta oraz zażywane lekiZielony stolec po zjedzeniu szpinaku to całkowicie naturalny objaw. Również po alkoholu kał może zmienić kolor na zielonkawy, a konsystencję na wodnistą. 

Przyczyną zielonej kupy u dorosłych może być także nadmierne stosowanie środków przeczyszczających. W przypadku przyspieszonego pasażu jelitowego, spowodowanego stosowaniem tych preparatów, żółć nie jest w stanie zmienić swojego zabarwienia. 

Reklama

Zielona kupa u dziecka 

Co oznacza zielony stolec u dziecka? W większości przypadków nie powinien być powodem do niepokoju, zwłaszcza u noworodka. Smółka, czyli pierwsza kupa dziecka ma barwę ciemnozieloną i jest to całkowicie naturalny objaw, mający związek z beztlenową przemianą żółci. 

Generalnie kupa noworodka w pierwszych trzech dniach życia może mieć zielone zabarwienie, co jest związane z oczyszczaniem się jelit z pozostałości po wodach płodowych, mazi płodowej etc. Około 4. doby stolec powinien jednak zmienić kolor na brązowy. 

Zielona kupka u niemowlaka zwykle ma związek z infekcją jelitową. Jednakże, poza zmianą zabarwienia stolca, u dziecka występują dodatkowo biegunka i gorączka. Takie symptomy w większości przypadków świadczą o zakażeniu wirusowym. 

Co więcej, zielony stolec u niemowląt czy starszych dzieci nie musi być związany z procesem chorobowym. Często jest efektem karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym, które jest fortyfikowane żelazem. Również u dzieci karmionych piersią mogą występować stolce o dziwnym zabarwieniu, co zwykle ma związek z nadwrażliwością na produkt w diecie matki. 

Warto jednak pamiętać, że zielona kupa u dziecka może być manifestacją poważnych zaburzeń w trawieniu i wchłanianiu tłuszczów. Najczęstszymi schorzeniami wśród dzieci, które objawiają się w ten sposób są celiakia oraz mukowiscydoza.

Reklama

Jak leczyć zielony stolec? 

Zielony kolor stolca w większości przypadków nie powinien być powodem do niepokoju, pod warunkiem, że zmiana zabarwienia odchodów była krótkotrwała. W pierwszej kolejności warto przeanalizować, czy kolor stolca nie jest wynikiem jedzonych posiłków. Zielonkawy, wodnisty stolec jest częstą oznaką infekcji jelitowej, która po kilku dniach powinna samoistnie ustąpić. 

Jeśli jednak dolegliwość utrzymują się, konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub gastroenterologa. Tylko lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem oraz wyników badań będzie w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Czytaj również

Bibliografia

 • https://lm.elamed.pl/artykul/badanie-kalu-w-diagnostyce-klinicznej/46653 [dostęp 06.09.2021 r.]
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Bristolska_skala_uformowania_stolca [dostęp 06.09.2021 r.]
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ pokarmowy
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Jasny stolec może sugerować chorobę. Przeczytaj, co go wywołuje
Wizualizacja przewodu pokarmowego
Podobne artykuły
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior