Niedrożność jelit - objawy, leczenie, dieta i przyczyny

Niedrożność jelit objawia się wzdęciami, gazami, zaparciami i bólami brzucha. Nie wolno jej lekceważyć, bo może być sygnałem rozwijającego się w przewodzie pokarmowym nowotworu, powiększającego się guza lub zrostów i przepukliny. Zobacz, jak leczyć niedrożność jelit i jaką stosować dietę przy tej dolegliwości.
Osoba z bólem podbrzusza
Źródło: 123RF
Spis treści

Wydawałoby się, że niedrożność jelit można usunąć w łatwy sposób podając środki przeczyszczające. Nic bardziej mylnego, dolegliwość ta może mieć różne przyczyny, dlatego przed konsultacją z lekarzem nie można na własna rękę stosować ani tabletek i herbatek przeczyszczających, leków przeciwbólowych i okładów rozgrzewających na brzuch.

Niedrożności jelit nie można lekceważyć, bo przedłużający się stan stopniowo uszkadza ściany jelita i prowadzi do zatrucia organizmu, ostatecznie może spowodować martwicę ściany jelita i jej przedziurawienia. W skrajnych wypadkach w kilka godzin może nawet dojść do posocznicy i śmierci pacjenta. Dlatego każdy, kto podejrzewa u siebie niedrożność przewodu pokarmowego powinien jak najszybciej poszukać pomocy lekarskiej, najlepiej na szpitalnym oddziale ratunkowym lub pogotowiu.

Niedrożność jelit objawy

Niedrożność objawia się nagle narastającymi bólami brzucha, zaparciami, kolką, zatrzymaniem gazów, wzdęciami brzucha, nudnościami i wymiotami. Najczęściej niedrożności towarzyszy spadek stężeń sodu, potasu, wapnia i magnezu we krwi. Pacjent nie ma apetytu, jest apatyczny, gdy pojawia się u niego gorączka, to sygnał, że bakterie ze światła jelita dostały się do krwioobiegu.

Gdy dochodzi do niedrożności jelita cienkiego (to tzw. niedrożność wysoka) pacjent ma nagły napad coraz silniejszej kolki w środkowej części brzucha. Przy dużej niedrożności pacjent przez 24 godziny wymiotuje treścią pokarmową, potem żółcią, która przybiera barwę i zapach kału. Bardzo często wymiotom towarzyszy czkawka.

Niedrożność jelita grubego (to tzw. niedrożność niska) początkowo objawia złym samopoczuciem, wzdęciami i rozproszonymi bólami brzucha, zaparciami i zatrzymaniem gazów.

Niedrożność jelit przyczyny

Przyczyny niedrożności jelit można podzielić na mechaniczne i neuromięśniowe. Najczęściej u pacjentów występuje niedrożność mechaniczna, pod wpływem jakiejś przeszkody we wnętrzu jelita gromadzi się stopniowo coraz większa ilość płynnej treści jelitowej i gazów, które nie mogą przechodzić dalej w kierunku odbytu. Zaburzenia w pracy  jelita mogą wystąpić u pacjentów z uszkodzeniami otrzewnej, przy zrostach powstałych przy operacjach, stanach zapalnych. Najczęściej do niedrożności jelit dochodzi:

  • po operacjach jamy brzusznej
  • przy chorobach w obrębie klatki piersiowej
  • przy zawale serca 
  • przy zatruciach metalami ciężkimi
  • przy porażeniu jelita
  • przy zadzierzgnięciu jelita
  • przy skręcie pętli jelita
  • przy zamknięciem jelita grubego spowodowanego nowotworem

Gdy zahamowana zostaje prawidłowa czynność całych jelit mamy do czynienia z tzw. niedrożnością porażenną jelit. Wpływ na nią mają niektóre choroby, takie, jak: mocznica i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Przyczyny neuromieśniowej niedrożności jelit to zapalenie okrężnicy i uszkodzenie układu nerwowego jelit. Zdarza się, że wpływ na niedrożność mają także czynniki o podłożu psychicznym pacjenta.

Niedrożność jelit u dzieci

Niedrożność może wystąpić także u dzieci, zazwyczaj między 6. a 24. miesiącem życia. Przyczyną choroby jest wgłobienie jelit – wrodzone anomalie w budowie przewodu pokarmowego (część jelita cienkiego wsuwa się pod inną część jelita). Dziecko ma silne kolkowe bóle brzucha, często dochodzą do tego wymioty, kłopoty z oddawaniem stolca, dziecko jest osłabione, apatyczne. Rozpoznanie schorzenia jest możliwe podczas badania USG i innych badań obrazowych.

Niedrożność jelit leczenie

Bardzo często nagła niedrożność jelit wymaga interwencji chirurgicznej, podczas której lekarz usuwa mechaniczną przeszkodę, a także opróżnia jelita z zalegającej treści. Jeśli przyczyną niedrożności jest guz na jelicie konieczne jest wycięcie tej części okrężnicy.

W przypadku niedrożnościu niektórych pacjentów można podjąć próbę zachowawczego leczenia (doodbytniczy wlew z zawiesiny barytowej, doodbytnicze podanie powietrza, doodbytniczy wlew z soli fizjologicznej). Jeśli jednak niedrożność jest stwierdzona późno i istnieje ryzyko wystąpienia perforacji przewodu pokarmowego lub zapalenia otrzewnej, konieczna jest operacja.

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból jelit – po jedzeniu i po wypróżnieniu. Co na ból jelit?
Przeczytaj artykuł
Esica - co to jest? Jak leczyć uchyłki esicy?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Jakie objawy osłabienia organizmu najczęściej obserwujesz?

  Senność i brak energii

  Nawracające infekcje

  Utrudnione gojenie uszkodzeń skóry

  Wysypki skórne

  Dolegliwości układu pokarmowego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból jelit – po jedzeniu i po wypróżnieniu. Co na ból jelit?
Esica - co to jest? Jak leczyć uchyłki esicy?
Lewatywa – czym jest? Jak zrobić lewatywę w domu?
Skręt kiszek - przyczyny i objawy. Jak postępować?
Jak oczyścić jelita i pozbyć się złogów kałowych?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama