Dla Ciebie, na zdrowie!

Zioła popularne w Polsce

Zioła, stosowane przez nasz babcie i prababcie, potem na długie lata zapomniane, dziś powracają do łask.
Spis treści

Leczenie ziołami może wydawać się nam nieco przestarzałe, ale jest na pewno sprawdzone, nawet jeżeli wymaga to od nas dużo czasu i energii.

Pokrzywa zwyczajna

Jest źródłem witamin: B2, C, K. Zawiera karotenoidy, chlorofil, wapń, magnez, żelazo i fosfor. Napar z jej liści, pity regularnie, znacznie poprawia stan cery. Jak go przyrządzić? Dwie łyżki liści pokrzywy (mogą być saszetki) zalewamy jedną szklanką wrzątku. Po dziesięciu minutach odcedzamy i wypijamy.
Jeżeli chcemy się wzmocnić i zapobiec infekcjom, przygotujmy sobie sok z młodych pędów pokrzywy. Trzeba je zmiażdżyć, dodać jedną łyżkę miodu i pić pół szklanki dziennie przez około 2-3 tygodnie. Przy łupieżu, wypadaniu włosów i chorobach skóry głowy - sporządzamy napar. Liście pokrzywy zalewamy wrzątkiem. Po ostygnięciu płuczemy włosy, przynajmniej dwa razy w tygodniu. Kuracja zalecana jest szczególnie do włosów tłustych.

Rumianek pospolity

To znane i cenione zioło zawiera witaminę C, olejek eteryczny, kwas salicylowy. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, odkażające i przeciwskurczowe. Przy problemach z cerą parzymy kwiaty rumianku przez dziesięć minut. Potem moczymy w nim gazę i nakładamy na twarz. Taki kompres świetnie relaksuje i działa na stres. Napar z rumianku pijemy 2-3 razy dziennie - pomaga m.in. przy problemach z żołądkiem, jelitami, nerkami, alergią, katarem siennym.

Zobacz też: Morwa biała nie tylko na odchudzanie – właściwości i działanie

Szałwia lekarska

Jej liście zawierają garbniki, witaminy B1, PP, A, kwasy organiczne. Napar ma kojące działanie na system nerwowy, daje też dobre efekty przy problemach z nadmierną potliwością. Szałwia ma działanie przeciwłupieżowe, korzystnie wpływa na tłustą cerę, a regularne jej picie zmniejsza ryzyko powstawania kamienia nazębnego, będącego jedną z przyczyn paradentozy.

Świetlik łąkowy

Zioło to zawiera cukry, żywice, sole mineralne, olejek lotny. Jest przydatne, kiedy mamy zmęczone oczy, przy zapaleniu spojówek, nadmiernym łzawieniu, przekrwieniu, nadwrażliwości na światło. Odwar ze świetlika - 1 łyżka ziela na szklankę wody - ogrzewamy pod przykryciem przez pół godziny. Kompres kładziemy na 10 minut na oczy.

Dziurawiec

Wywar z tego ziela przygotowujemy następująco: 1 łyżka zalana 2 szklankami wody, gotujemy 5 minut, odstawiamy na 15 minut i odcedzamy. Pijemy go po pół szklanki 2-3 razy dziennie. Ma korzystny wpływ na przemianę materii (i figurę!) a także na stan skóry. Pomaga w zaburzeniach równowagi wewnętrznej, w depresjach, przy nadmiernej drażliwości. Sok z dziurawca ma zastosowanie w przypadku odmrożeń, oparzeń. Kiedy idziemy w miejsca mocno nasłonecznione zrezygnujmy z dziurawca - może spowodować trwałe przebarwienia skóry.

Kasztanowiec zwyczajny

Wywar z niego zmniejsza podatność organizmu na kruchość naczyń krwionośnych, skutecznie likwiduje obrzęki po stłuczeniach i zwichnięciach. Pomaga przy chorobach nóg i żylakach. Przygotowanie: 1 łyżkę kwiatów kasztanowca wrzucamy do 1 szklanki wody, gotujemy około 5 minut, odstawiamy na 15 minut i odcedzamy. Pijemy po pół szklanki trzy razy dziennie, zawsze po jedzeniu.

Rozmaryn lekarski

Działa moczopędnie, poprawia trawienie i wygląd naszej skóry. Napar z rozmarynu pije się przy anemii. Jest także wskazany przy kąpielach odprężających. 50 gramów liści zalewamy 2-3 litrami wrzątku i dolewamy do wanny. Z kolei nalewka z rozmarynu korzystnie wpływa na porost włosów i przy uciążliwym łojotoku. Przed myciem trzeba wetrzeć ją w skórę głowy i wykonać krótki masaż okrężnymi ruchami.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Sposoby na ból żołądka. Co jest dobre na ból brzucha?
Wizualizacja wyglądu żołądka w układzie pokarmowym człowieka
Przeczytaj artykuł
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Stopa z brodawką na dużym palcu
Przeczytaj artykuł
Zioła na nadciśnienie. Które najlepiej stosować?
Zioła obniżające ciśnienie tętnicze
Podobne artykuły
Mniszek lekarski w na stole
Mniszek lekarski - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga?
Drzewo oczar wirginijski
Oczar wirginijski - właściwości i zastosowania. Jak działa?
Ziele nostrzyka lekarskiego
Nostrzyk żółty (lekarski) - właściwości. Jakie ma zastosowanie?
Liście pachnotki zwyczajnej
Pachnotka zwyczajna - właściwości i działanie. Na co pomaga?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!