Dla Ciebie, na zdrowie!

Zmarszczki palacza – problem nie tylko palących. Jak zlikwidować?

Zmarszczki palacza to nie tylko efekt zaciągania się papierosem. Tego typu pionowe bruzdy nad ustami mają charakter mimiczny, mogą zatem być widoczne u wszystkich osób posiadających bogatą ekspresję twarzy. Zobacz, w jaki sposób dochodzi do powstawania zmarszczek palacza. Przeczytaj, jak można im zaradzić.
Kobieta ze zmarszczkami palacza
źródło:123RF
W skrócie
 • Zmarszczki palacza – efekt specyficznego ułożenia ust w czasie zaciągania się papierosem, ale nie tylko. Problem ten występuje też u osób o silnej ekspresji, pijących przez słomkę oraz żujących gumę.
 • Zmarszczki palacza są pionowe przypominają kod kreskowy. Z czasem robią się coraz głębsze, deformując kontur ust i górnej wargi
 • Zmarszczki palacza usuwa się zabiegowo, takimi metodami, jak: nastrzykiwanie botoksem, wypełnianie kwasem hialuronowym, laserowe odmładzanie, czy mezoterapia igłowa. Do tego warto wykonywać ćwiczenia mięśni okalających usta oraz stosować odpowiednie kremy. I oczywiście rzucić palenie.
SPRAWDŹ TEŻ: Cera dojrzała – dlaczego traci blask i jak o nią dbać?
Spis treści

Reklama

Skąd się biorą zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza to efekt specyficznego ułożenia ust w czasie obejmowania nimi papierosa oraz powtarzanego cyklicznie ruchu, jaki wykonuje mięsień okrężny twarzy w czasie zaciągania się nikotyną

Dodatkowym czynnikiem przyspieszającym powstawanie tego typu zmarszczek u osób palących papierosy, jest przyspieszone starzenie się i wiotczenie skóry, występujące na skutek działania substancji zawartych w dymie. Ale należy pamiętać, że tak zwane zmarszczki palacza mogą pojawić się także u osób, które uzależnione od nikotyny nie są – zaciągają się okazjonalnie lub w ogóle. 

Przyczyną tego są zarówno swoiste nawyki, angażujące mięsień okrężny, jak też naturalne procesy zachodzące w ludzkim organizmie i związane ze starzeniem się. 

Wymienić w tym kontekście można takie czynniki, jak:

 • bardzo częste picie przez słomkę, żucie gumy;
 • specyficzny sposób mówienia;
 • specyficzna mimika, nazbyt częste formowanie ust w tak zwany dziubek;
 • utrata włókien kolagenowych, odpowiadających za jędrność skóry, do czego w naturalny sposób dochodzi wraz z wiekiem;
 • spadek poziomu kwasu hialuronowego, od którego w znacznym stopniu zależy nawilżenie skóry, także nasilający się z upływem lat;
 • uwarunkowania genetyczne;

Tego typu sytuacje nie są jednak tak częste. Podstawową przyczyną zmarszczek znanych jako usta palacza, jest nałóg tytoniowy. 

Jak wyglądają zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza mają bardzo charakterystyczny wygląd. Najczęściej opisywane są przez specjalistów jako pionowe zmarszczki nad górną wargą. Z tego powodu niekiedy nazywane są potocznie „kodem kreskowym”. Z początku niezbyt głębokie i wysokie, za to stosunkowo liczne. 

Z czasem stają się coraz głębsze, przyjmują formę bruzd, wydatnie wpływając na estetykę twarzy i dodając lat. Zaawansowane zmarszczki nad górną wargą mogą zaburzać kontur ust oraz kształt całej górnej wargi. W niektórych przypadkach zmarszczki pojawiają się pod ustami – także w orientacji pionowej. 

Zmarszczki palacza należą do grupy zmarszczek mimicznych, a więc związanych z rozciąganiem się określonych partii mięśni. 

Wspieraj gojenie opryszczki. Kliknij tutaj!

Najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki palacza

Jak zlikwidować zmarszczki palacza? Wysoką skutecznością charakteryzują się przede wszystkim metody zabiegowe. Istnieje kilka sposobów, znacznie różniących się od siebie stopniem inwazyjności. 

Trzeba jednak pamiętać że medycyna estetyczna powoduje wiele powikłań. W przypadku zabiegów dotyczących okolicy ust może pojawić się opryszczka, warto zatem profilaktycznie przed zabiegiem sięgnąć po produkty, które jej zapobiegną i zahamują namnażanie wirusa HSV. Dobrym rozwiązaniem będzie lek na opryszczkę zawierający w składzie acyklowir, który pomaga w pierwotnych i nawracających zakażeniach.  KLIKNIJ TUTAJ i sprawdź preparat na opryszczkę.

Wymienić w tym kontekście można między innymi:

 • usuwanie zmarszczek palacza za pomocą mezoterapii igłowej. Jest to technika polegająca na nakłuwaniu skóry bardzo cienką igłą i wstrzykiwaniu niewielkich ilości substancji wpływających na kondycję skóry; 
 • botoks na zmarszczki palacza – to nic innego, jak ostrzykiwanie skóry tzw. toksyną botulinową. Hamuje ona wydzielanie tzw. acetylocholiny, czyli substancji przewodzącej impulsy między nerwami i mięśniami. Powoduje to częściowe unieruchomienie określonych partii skóry, a co za tym idzie – wygładza zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych;
 • kwas hialuronowy na zmarszczki palacza – nastrzykiwanie tą substancją ma odmienne działanie, aniżeli w przypadku botoksu. Kwas ten, stanowiący jeden z naturalnych składników budulcowych ludzkiej skóry, służy do wypełniania zmarszczek;
 • laserowe zabiegi na zmarszczki palacza – odmładzają skórę, stymulują procesy samoregeneracji, powodują przebudowę włókien kolagenowych i elastynowych.

Ceny zabiegów są bardzo zróżnicowane w zależności od zakresu niezbędnych działań, miejscowości oraz renomy danego gabinetu kosmetycznego lub odnowy estetycznej. Przykładowo, koszt nastrzyknięcia skóry botoksem to średnio około 700 złotych, ale zabieg ten można wykonać zarówno za 500, jak i za 1000 złotych. 

Z kolei wypełnianie kwasem przeciętnie kosztuje około 1100 zł, ale ceny rozpięte są w przedziale od 900 do 1500 zł, sporadycznie nawet drożej.

Reklama

Domowe sposoby na zmarszczki palacza

Aby uniknąć bolesnych zabiegów, o kondycję skóry warto też dbać na co dzień. 

Co na zmarszczki palacza sprawdza się najlepiej?

 • Rzucenie palenia i rezygnacja ze wszystkich innych szkodliwych nawyków, takich jak notoryczne picie przez słomkę – to jeden z podstawowych warunków powodzenia wszelkiego typu kuracji w tym obszarze twarzy.
 • Ćwiczenia mięśnia okrężnego, w tym: silne zaciskanie obu warg, formowanie ust w dziubek, czy głośne powtarzanie samogłosek. Zadania te należy wykonywać codziennie i systematycznie, z dużą liczbą powtórzeń. 
 • Krem na zmarszczki palacza, zawierający w swoim składzie komponenty wpływające na kondycję i strukturę włókien kolagenowych. Zaliczają się do nich między innymi witamina A (w postaci retinolu), witamina E, czy kwas hialuronowy. Nakładając krem warto poświęcić tej czynności nieco dłuższą chwilę, przy okazji wykonując masaż skóry okalającej usta.

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Andrzej Przylipiak, Podstawy Medycyny Estetycznej, Podręcznik dla studentów kosmetologii, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok 2014
 • Przemysław Styczeń, Na zmarszczki mimiczne – botoks, Pharmaceutical Representative Polska, czerwiec-lipiec 2016
 • Zmarszczki palacza – usuwanie, Polecane zabiegi usuwania zmarszczek palacza, https://klinikamiracki.pl/encyklopedia/zmarszczki-palacza/, data dostępu 03 03 2021
 • https://www.estheticon.pl/cenniki/wypelnienia-do-iniekcji, data dostępu: 03 03 2021
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Kaszel palacza- jak się objawia? Leki i domowe sposoby
Osoba z kaszlem
Przeczytaj artykuł
Sebum - czym jest łój skórny i jak zmniejszyć jego nadmiar?
Twarz kobiety z nadmiarem sebum
Przeczytaj artykuł
Zaczerwienienie na skórze - jak przebiega leczenie?
Kobieta z zaczerwienioną cerą
Podobne artykuły
Dojrzała kobieta ze zmarszczkami mimicznymi
Zmarszczki mimiczne - na czole, pod oczami. Jak zlikwidować?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Kobieta myje twarz w łazience
Sekret idealnej cery - pielęgnacja twarzy w 6 krokach
Uśmiechnięta kobieta patrząca przez serce złożone z dłoni
5 produktów, które zapewnią Ci idealną cerę
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaką dawkę witaminy D stosujesz?