Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Żółte paznokcie - jak je wybielić? Leczenie i domowe sposoby

Żółte paznokcie są zazwyczaj objawem infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Nieleczone zmiany grzybicze mogą doprowadzić nawet do odpadania paznokcia lub jego całkowitego zniszczenia. Niekiedy jednak zmiana zabarwienia następuje wskutek tzw. zespołu żółtego paznokcia. Co to jest? Sprawdź, jak wybielić żółte paznokcie.
Żółte paznokcie u człowieka
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Żółte paznokcie najczęściej wywołane są lakierem, jednak mogą być także inne przyczyny. Jakie?
 • Domowe sposoby lub preparaty z apteki bez recepty nie wyleczą poważnych infekcji. Dlaczego?
 • Leczenie żółtych paznokci nie zawsze jest łatwe, dlatego warto przede wszystkim im zapobiegać. W jaki sposób?
SPRAWDŹ TEŻ: Sposoby na zdrowe paznokcie - jak o nie dbać?
Spis treści

Reklama

Przyczyny żółtych paznokci

Żółta płytka paznokcia jest częstym efektem nienałożenia bazy pod ciemne, bądź czerwone lakiery do paznokci. Barwniki, które są w składzie lakierów przedostają się do płytki,zabarwiając ją właśnie na żółty kolor.

Inne przyczyny żółknięcia paznokci to:

 • efekt zażywania niektórych leków - np. mających w składzie beta-karoten lub antybiotyki na bazie tetracykliny,
 • żółtaczka typu A lub typu B,
 • infekcja grzybicza lub bakteryjna,
 • łuszczyca,
 • palenie papierosów.

Warto dodać, iż jeśli są żółte paznokcie są wynikiem palenia papierosów, to zazwyczaj zabarwienie zmienia płytka palca wskazującego oraz środkowego.

Paznokcie mogą zmienić kolor w wyniku doznanego urazu. Bardzo często na ostatnim etapie gojenia się, płytka paznokcia przybiera żółtą barwę. Im dłużej przebiega proces gojenia, tym dłużej utrzyma się specyficzne zabarwienie.

Takie paznokcie na szczęście z czasem wrócą do swojego dawnego wyglądu. Proces ten przyspieszyć można dzięki konsultacji z lekarzem podologiem.

Co oznaczają żółte paznokcie u nóg?

Często problem z żółtymi paznokciami występuje na stopach. W niektórych przypadkach przyczyną są niewłaściwie dopasowane buty. Jeśli są za małe i palce muszą być podkurczone to dochodzi do zgrubienia paznokci wskutek ciągłego nacisku.

Częstą przyczyną żółtych paznokci u nóg jest także grzybica. Najbardziej narażone są na nią osoby z atopowym zapaleniem skóry, gdyż mają one mniejszą odporność niż osoby zdrowe.

Niestety nie trudno o nabawienie się grzybicy. Tą nieprzyjemną w skutkach chorobą możemy się zarazić w wielu miejscach publicznych, a dokładniej wszędzie tam, gdzie musimy zdjąć buty, a więc:

 • na basenie,
 • na siłowni,
 • pod prysznicem (np. w hotelu, na basenie),

Prócz wyżej wymienionych miejsc, grzybicy możemy dostać także w domu. Grzyby kumulują się niekiedy w butach, skarpetkach, ręcznikach, a także na dywanie.

Grzybica paznokci często przenosi się ze stóp na dłonie, co oznacza, że dochodzi do wtórnej infekcji. Dlatego, kiedy tylko zobaczymy na nogach pierwsze objawy, należy jak najszybciej wdrożyć leczenie.

Konieczne może być przeprowadzenie badania mikologicznego w celu określenia rodzaju grzyba.

Według klasyfikacji ICD-10 grzybica paznokci oznaczona jest B35.1, w ICD-11 natomiast EE12.1.

Pirolam® Lakier
Pirolam Lakier, lakier do paznokci leczniczy, jest lekiem przeciwgrzybiczym do stosowania miejscowego na paznokcie w przypadku grzybicy paznokci. Zawarta w leku substancja czynna - cyklopiroks, przenika przez płytkę paznokcia i działa przeciwgrzybiczo na grzyby powodujące grzybicę paznokci.
Pirolam® Lakier. Skład i postać: Każdy g lakieru zawiera 80 mg cyklopiroksu. Lakier do paznokci leczniczy. Wskazania: Grzybicze zakażenia paznokci. Produkt jest przeznaczony do leczenia łagodnych i umiarkowanych postaci grzybicy, obejmujących mniej niż 50% powierzchni paznokcia maksymalnie 4 z 10 paznokci. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2021.01.07

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Zespół żółtego paznokcia

Zespół żółtych paznokci (YNS) to bardzo rzadka kliniczna jednostka chorobowa. Daje ona objaw widocznie pogrubionej i zabarwionej na żółto płytki paznokcia. Symptom ten może pojawić się zarówno na paznokciach dłoni, jak i stóp.

Dolegliwości są podobne, jak w przypadku grzybicy i mogą pojawić się u osób w każdym wieku. Najczęstszymi objawami tzw. syndromu żółtego paznokcia są:

 • żółte, bądź delikatnie zielone zabarwienie paznokci,
 • twarda płytka,
 • zniekształcenie wolnego brzegu,
 • pionowe i podłużne bruzdy,
 • zauważalny wolniejszy wzrost paznokci.

Patogeneza YNS nie jest dokładnie poznana, jednak wiadomo, że niejednokrotnie jej przyczyną mogą być leki doustne, np. na padaczkę.

Według klasyfikacji ICD-10 zespół żółtych paznokci zaliczany jest do chorób przydatków skóry - L60.5.

Proszę o dodanie także klasyfikacji ICD 11.

Reklama

Inne choroby objawiające się żółtymi paznokciami

Żółte paznokcie często towarzyszą drożdżycy. Jest to rodzaj grzybicy, jednak wywołany przez innego rodzaju grzyb (Candida). Najczęściej pacjenci zarażają się nim na basenie, w saunie, na siłowni czy w klubach fitness.

Drożdżyca paznokci jest stosunkowo łatwa do rozpoznania, gdyż oprócz zmiany koloru paznokcia, występuje ból podczas kontaktu z wodą.

Inną chorobą, w której dochodzi do żółknięcia płytki, jest onycholiza. Dochodzi wtedy do odwarstwienia płytki paznokcia od jego łożyska. Paznokieć w wyniku odklejenia zabarwia się na biało.

Jeśli dojdzie do zakażenia, kolor zmienia się na szary, żółty, brązowy lub nawet czarny.

Onycholiza często nie jest traktowana poważnie, jednak może być objawem cukrzycy lub chorób tarczycy. Najczęściej natomiast dochodzi do niej przez nieprofesjonalnie wykonany manicure - zwłaszcza hybrydowy i żelowy.

Sposób leczenia onycholizy zależy od jej rodzaju i przyczyny występowania. Na początek udać można się do dermatologa, jeśli jednak objawy nie ustąpią po pewnym czasie, konieczna może być wizyta u podologa.

Reklama

Zapobieganie żółtym paznokciom

Jeśli przyczyną żółtych paznokci jest grzybica to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Zazwyczaj zaczyna on badanie od pobrania zeskrobiny z paznokcia, by móc dowiedzieć się z jakim rodzajem grzyba mamy do czynienia.

Następnie na tej podstawie specjalista dobiera odpowiednie leki miejscowe i doustne, które pomagająna choroby paznokci.

By zapobiegać żółtym paznokciom najlepiej kupić dostępny w aptekach preparat pomagający usuwać przebarwienia. Warto pamiętać, że przedrzed jego nałożeniem należy delikatnie, za pomocą pilnika opiłować płytkę.

Ich regularne stosowanie zabezpiecza przed niechcianą dolegliwością. Warto także środektaki nałożyć na paznokcie przed pomalowaniem ich lakierem.

Jeśli jednak już mamy grzybicę paznokci to należy udać się do lekarza, ponieważ leki bez recepty tylko niwelują skutki, a nie likwidują problemu. Osoby palące papierosy, zmagające się z problemem zmiany zabarwienia płytki powinny zaprzestać palenia, by uporać się z zżółknięciem paznokci.

Reklama

Co na żółte paznokcie u rąk i nóg? Domowe sposoby

Jeśli przebarwienia na paznokciach nie są znaczne, warto sięgnąć po domowe sposoby.

Na żółte paznokcie może pomóc cytryna. Zawiera ona enzymy, które wybielają, a także ma właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Paznokcie należy pocierać kawałkiem cytryny przez 15 minut, a następnie przepłukać je ciepłą wodą.

Innym sposobem na żółte paznokcie jest soda oczyszczona. Ma ona również właściwości wybielające. Łyżkę oliwy należy wymieszać z sokiem z cytryny i sodą oczyszczoną w takich proporcjach, by powstała pasta. Wciera się ją przez około 10 minut w paznokieć. Na koniec należy spłukać pastę wodą.

Na żółte przebarwienia paznokci pomoże również ocet. Należy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1. Następnie zanurzyć paznokcie w tejże mieszance na 15-20 minut. Po upływie tego czasu wystarczy wysuszyć palce. Ważne, by ich wówczas nie myć.

paznokci pomoże również ocet. Należy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1. Następnie zanurzyć paznokcie w tejże mieszance na 15-20 minut. Po upływie tego czasu wystarczy wysuszyć palce. Ważne, by ich wówczas nie myć.

Czytaj również

Bibliografia

 • Fizjologia Paznokcia, Akademia Paznokcia, 5(1), 2006, 42-43.
 • B.E. Elewski: The effect of toenail onychomycosis on patient quality of life, Int J Dermatol., 36(10), 1997, 754-756.
 • J. Szepietowski, K. Półgrabia-Szwedo, A. Reich, P. Pacan, E. Baran: Polska wersja Międzynarodowego Kwestionariusza Jakości Życia Specyficznego dla Grzybicy Paznokci, Mikol Lek., 14(1), 2007, 59-62.
 • E.M. Farber, L. Nall: Nail psoriasis, Cutis., 50(3), 1992, 174-178.
 • C. Grover, B.S. Reddy, K. Uma Chaturvedi: Diagnosis of nail psoriasis: importance of biopsy and histopathology, Br J Dermatol., 153(6), 2005.
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja stóp
Masażer wodny do nóg - przeciwwskazania do stosowania
Kobieta używa masażera wodnego do stóp
Odciski i nagniotki - dlaczego powstają i jak je usuwać? Profilaktyka stóp
Opuchnięte kostki - domowe sposoby oraz profilaktyka. Jakie są przyczyny tej dolegliwości?
Wygląd opuchniętych kostek
Podobne artykuły
Brzydki zapach kobiecych stóp
Brzydki zapach stóp – jakie są sposoby na śmierdzące stopy?
Sine stopy na śniegu
Sine stopy – u dziecka i osoby dorosłej. Jakie przyczyny?
Pęcherze na stopach
Pęcherze na stopach - jak się ich pozbyć domowymi i profesjonalnymi sposobami?
Kosmetyczka uciska receptory na stopach
Receptory na stopach - gdzie są i za co odpowiadają? Punkty refleksyjne a masaż
Ogrzewanie zimnych stóp
Zimne stopy - jakie są ich przyczyny? Poznaj domowe sposoby i leczenie zziębniętych stóp

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!