
Spis treści
- Żółte paznokcie – przyczyny
- Żółte paznokcie u nóg
- Zespół żółtego paznokcia
- Żółte paznokcie - zapobieganie
Żółty paznokieć może być symptomem zgrubienia płytki paznokciowej, a także pozostałością po lakierze do paznokci. Zmienione zabarwienie jest efektem utraty przezroczystości zgrubiałego paznokcia. Zmiany mogą pojawić się również wskutek grzybicy, której leczenie może trwać nawet pół roku. Przyjmuje się wtedy leki zarówno miejscowe jak i doustne.
- Poznaj Sposoby na zdrowe paznokcie
Żółte paznokcie – przyczyny
Żółta płytka paznokcia jest częstym efektem nie nałożenia lakieru podkładowego pod ciemne, bądź czerwone lakiery do paznokci. Barwniki, które są w składzie lakierów przedostają się do płytki – zabarwiając ją właśnie na kolor żółty.
Inne przyczyny żółknięcia paznokci to:
- efekt zażywania niektórych leków - np. mających w składzie beta-karoten lub antybiotyki na bazie tetracykliny,
- żółtaczka typu A lub typu B,
- infekcja grzybicza lub bakteryjna,
- łuszczyca,
- palenie papierosów
Warto dodać, iż jeśli są żółte paznokcie od papierosów, to zazwyczaj zabarwienie zmienia płytka palca wskazującego oraz środkowego.
Żółte paznokcie u nóg
Często problem z żółtymi paznokciami występuje na stopach. W niektórych przypadkach przyczyną są niewłaściwie dopasowane buty. Jeśli są za małe i palce muszą być podkurczone to dochodzi do zgrubienia paznokci wskutek ciągłego nacisku.
Częstą przyczyną żółtych paznokci u nóg jest właśnie grzybica. Najbardziej narażone są na nią osoby z atopowym zapaleniem skóry, gdyż mają one mniejszą odporność niż osoby zdrowe. Niestety nie trudno o nabawienie się grzybicy. Tą nieprzyjemną w skutkach chorobą możemy się zarazić w wielu miejscach publicznych, a dokładniej wszędzie tam, gdzie musimy zdjąć buty:
- na basenie,
- na siłowni,
- pod prysznicem (w hotelu, na basenie),
- chodząc bosymi stopami po dywanie, ponieważ zbierają się w nim chorobotwórcze grzyby,
Prócz wyżej wymienionych miejsc, grzybicy możemy dostać także w domu. Grzyby kumulują się niekiedy w butach, skarpetkach, ręcznikach, a także dywanie.
Zespół żółtego paznokcia
Choroba ta daje objaw widocznie pogrubionej i zabarwionej na żółto płytki paznokcia. Symptom ten może pojawić się zarówno na paznokciach dłoni, jak i stóp. Dolegliwości są podobne, jak w przypadku grzybicy i mogą pojawić się u osób w każdym wieku. Najczęstszymi objawami tzw. syndromu żółtego paznokcia są:
- żółte, bądź delikatnie zielone zabarwienie paznokci,
- zgrubienie płytki,
- zniekształcenie wolnego brzegu,
- bruzdy,
- zauważalny wolniejszy wzrost paznokci,
Żółte paznokcie - zapobieganie
Jeśli przyczyną żółtych paznokci jest grzybica to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Zazwyczaj zaczyna on badanie od pobrania zeskrobiny z paznokcia, by móc dowiedzieć się z jakim rodzajem grzyba mamy do czynienia. Następnie na tej podstawie specjalista dobiera odpowiednie leki miejscowe i doustne.
By zapobiegać żółtym paznokciom najlepiej kupić dostępny w aptekach preparat pomagający usuwać przebarwienia. Przed ich nałożeniem należy delikatnie za pomocą pilnika opiłować płytkę. Ich regularne stosowanie zabezpiecza przed niechcianą dolegliwością. Warto także preparat nałożyć na paznokcie przed pomalowaniem ich lakierem.
Jeśli jednak już mamy grzybicę paznokci to należy udać się do lekarza, ponieważ takie preparaty bez recepty tylko zakryją skutki, a nie zlikwidują problemu. Osoby palące papierosy, zmagające się z problemem zmiany zabarwienia płytki powinny zaprzestać palenia, by uporać się z zżółknięciem paznokci.
Oceń artykuł
(liczba ocen 44)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!