Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Sine paznokcie u nóg i rąk. Przyczyny, choroba i leczenie

Wygląd paznokci u rąk i nóg może sporo powiedzieć na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Jego zmiany są rozmaite, może im ulegać barwa płytki, jej kształt lub struktura. Co mogą oznaczać sine paznokcie u nóg i rąk? Sprawdź odpowiedź w artykule.
Stopa z sinymi paznokciami
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Przyczyny sinych paznokci

Siniejące paznokcie to jedna z najczęściej występujących zmian w wyglądzie płytki paznokciowej. Co może ona oznaczać? Przyczyny bywają bardzo różne, jedną z nich jest sinica – dolegliwość polegająca na obniżonym wiązaniu się tlenu z hemoglobiną w płucach. 

Powstaje ona, gdy ilość nieutlenionej hemoglobiny przekracza 5%. Krew naturalnie ma czerwoną barwę, im jest ona lepiej dotleniona, tym jaśniejsza się staje. Niedotlenienie powoduje ciemnienie krwi, a nawet zmianę jej barwy z czerwonej na fioletową, stąd pojawiające się zasinienie skóry, płytki paznokciowej czy błon śluzowych. 

Wyróżnia się dwa rodzaje sinicy:

  • centralną – objawiającą się głównie jako zasinienie ust, twarzy, czasem tułowia,
  • obwodową – obejmującą kończyny lub płatki uszu.

To właśnie sinica obwodowa odpowiedzialna bywa za sine paznokcie u nóg lub rąk. Do jej powstania przyczyniać się mogą zaburzenia krążenia, choroby układu krążenia lub nieprawidłowości pracy mięśnia sercowego, dlatego utrzymujące się zasinienie powinno zostać skonsultowane z lekarzem. 

Bez przeprowadzenia dalszej diagnostyki u szczegółowego ustalenia przyczyn powstałych zmian nie wiadomo, jak należy je leczyć.

Reklama

Sine paznokcie w ciąży

Kobiety ciężarne często borykają się z problemami, które wcześniej nigdy ich nie dotyczyły. Na skutek zachodzących przeobrażeń fizjologicznych pojawiają się zmiany nie tylko w samopoczuciu, ale także w wyglądzie – kondycji skóry, włosów paznokci. 

Płytka paznokciowa często zmienia swoją strukturę – na skutek zmian hormonalnych czy zażywanych witamin może dojść do jej stwardnienia i wzmocnienia, innym razem jednak może się ona osłabić na skutek osłabienia całego organizmu, występującej czasem anemii.

Zdarza się również, że paznokcie u rąk lub nóg w czasie ciąży robią się sine. Niekiedy zasinienie obejmuje całą płytkę, czasem sinieje ona do połowy. Stan ten jest bardziej niepokojący niż zwykłe osłabienie paznokci objawiające się ich nadmierną łamliwością czy zmiękczeniem i powinien zostać bezzwłocznie skonsultowany z lekarzem. Zmiany mogą mieć podłoże krążeniowe lub hormonalne i jako takie nie mogą zostać zlekceważone.

Wygląd paznokci ważny jest również podczas samego porodu, dlatego nie powinny być one pomalowane. Zasinienie może świadczyć o niedotlenieniu, a w porę zauważone przez personel medyczny ułatwi odpowiednią reakcję.

Reklama

Sine paznokcie u dzieci

Sine paznokcie częściej nawet pojawiają się u dzieci niż u pacjentów dorosłych. Bardzo często widoczne są one u noworodka, szczególnie tuż po porodzie. Z czego to wynika? Najczęściej ze słabo jeszcze rozwiniętego układu krążenia oraz układu oddechowego. Układ oddechowy u noworodka i niemowlaka nie jest jeszcze w pełni wykształcony, co może prowadzić do zapadania się pęcherzyków płucnych i niepełnej wymianie gazowej w płucach.

U większych dzieci, podobnie jak u dorosłych, mogą także być objawem sinicy. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki celem ustalenia jej podłoża i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Sine paznokcie u dziecka pojawiające się przy gorączce czy występujące bez dodatkowych objawów powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem pediatrą. Wszelkie utrzymujące się zasinienia skóry, błon śluzowych, ust czy paznokci mogą wskazywać na niedotlenienie, a to z kolei może oznaczać poważniejsze problemy ze zdrowiem.

Reklama

Sine paznokcie a niewłaściwa pielęgnacja

Należy pamiętać, że nie zawsze sine paznokcie u rąk i nóg oznaczają chorobę. Niekiedy przyczyny są błahe, jak choćby ich niewłaściwa pielęgnacja. Jak rozpoznać, czy paznokcie sinieją na skutek stanu chorobowego, czy są wynikiem braku dbałości? Bardzo ważne jest, czy sina jest sama płytka, czy skóra pod paznokciem. 

Niekiedy zdarza się, że zasinienie obejmuje samą płytkę i zrasta razem z paznokciem – wówczas może świadczyć jedynie o zafarbowaniu. Zdarza się, że kobiety malują paznokcie u rąk czy stóp ciemnymi lakierami, bez stosowania tzw. bazy podkładowej. Może przyczynić się to do wniknięcia pigmentu kosmetyku głęboko do wnętrza płytki paznokciowej i późniejsze zmycie lakieru z użyciem zmywacza nie odbarwi paznokci całkowicie. 

Niekiedy powoduje to właśnie wrażenie zasinienia, dlatego warto zwrócić uwagę, czy nie pojawia się ono po malowaniu czerwonymi, fioletowymi lub niebieskimi lakierami. Czerwone i błękitne pigmenty są wyjątkowo silne i ich późniejsze domycie może być trudne. Na problem ten skarżą się również kobiety stosujące manicure hybrydowy.

Po hybrydzie, będącej metodą bardziej inwazyjną niż tradycyjnie malowane pigmenty, mogą wniknąć w płytkę jeszcze głębiej i wrażenie zasinienia może utrzymywać się przez długi czas.

Reklama

Inne przyczyny sinych paznokci

Siniejące paznokcie u nóg i rąk mogą pojawiać się także na skutek przemarznięcia. Szczególnie skarżą się na nie osoby borykające się z problemem niskiego ciśnienia bądź słabego krążenia. Paznokcie sine z zimna powinny jednak powrócić do właściwego koloru po ogrzaniu kończyn.

Podobnie wygląda sprawa paznokci u nóg siniejących na skutek niewygodnego obuwia. Czasem dotyczy ono tylko dużych paznokci uciskanych długo przez zbyt ciasne buty. Ucisk może spowodować zmianę barwy skóry pod paznokciem, ale po uwolnieniu stóp zasinienie powinno samoistnie ustąpić. 

Niekiedy paznokcie u nóg robią się sine po długim spacerze czy bieganiu. Wówczas również należy podjąć ich obserwację, kontrolować, jak długo sina barwa się utrzymuje i czy nie została ona spowodowana przez niewygodne obuwie lub uraz mechaniczny.

Mimo iż przyczyny sinych paznokci u nóg lub rąk wcale nie muszą być poważne, objawów tych nie można lekceważyć. Zasinienie utrzymujące się przez dłuższy czas powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja dłoni
Pocące się dłonie - przyczyny, leczenie i sposoby. Co zrobić?
Kobieta wyciera pot z dłoni
Pękająca skóra na palcach - przyczyny i objawy. Jak zadbać o warstwę ochronną skóry?
Mężczyzna pokazuje pękającą skórę na palcach
Parafina na dłonie - jak zrobić regenerujący zabieg parafinowy?
Zabieg parafinowy na dłonie
Podobne artykuły
Mężczyzna z czerwonymi dłońmi
Czerwone dłonie - od wewnątrz i na zewnątrz. Jak leczyć?
Sposoby na swędzące stopy
Swędzące stopy i dłonie. Przyczyny, zapobieganie. Jak się chronić?
Badanie opuchniętych dłoni
Puchnięcie dłoni - po nocy, w ciąży i po wysiłku. Jak zapobiegać obrzękowi?
Mężczyzna z odciskami na dłoniach
Odciski na dłoniach – dlaczego powstają i jak można się ich pozbyć?
Stopa z sinymi paznokciami
Sine paznokcie u nóg i rąk. Przyczyny, choroba i leczenie

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!