Białe plamki na paznokciach - co oznaczają? Jak się pozbyć?

Białe plamki na paznokciach mogą być objawem choroby skóry, poważnego schorzenia ogólnoustrojowego, braku witamin lub efektem niewłaściwej pielęgnacji. Sprawdź, o czym jeszcze mogą świadczyć białe przebarwienia na paznokciach, a także jak można się ich pozbyć. Dowiedz się także, co oznaczają białe kropki na paznokciach u dziecka.
Dłoń z białymi plamkami na paznokciach
źródło:123RF

Spis treści

Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Białe plamki na paznokciach to jedna z najczęściej obserwowanych zmian w obrębie płytki paznokciowej i zazwyczaj bagatelizowana. Zwykło się mówić, że zadbane paznokcie są wizytówką człowieka. Tymczasem ich wygląd zdecydowanie więcej mówi o kondycji zdrowotnej organizmu aniżeli o upodobaniach estetycznych. 

Białe kropki na paznokciach, nazywane fachowo leukonychią, najczęściej wskazują na różnorodne choroby skóry. Mogą być także objawem poważnej choroby ogólnoustrojowej. 

Niekiedy białe przebarwienia na paznokciach są wskaźnikiem niedoborów witamin i minerałów. Nie zawsze jednak na zmiany w obrębie płytki paznokci należy patrzeć w kategoriach zdrowotnych, gdyż mogą one być oznaką niewłaściwej pielęgnacji. Przykładowo mogą powstać na skutek zbyt częstego wykonywania manicure’u hybrydowego lub niewłaściwego zdejmowania lakieru hybrydowego z paznokci. 

Białe kreski na paznokciach mogą wreszcie powstać w wyniku drobnego urazu, podobnie jak siniaki na skórze po uderzeniu. Najczęściej są objawem niewłaściwego wycinania skórek. 

Przyczyny białych plamek na paznokciach 

Co oznaczają białe plamki na paznokciach? Od czego się robią? Najczęstsze przyczyny to:

 • łuszczyca,
 • choroba Dariera,
 • ziarnica złośliwa,
 • łysienie plackowate,
 • zespół Raynauda,
 • rumień wielopostaciowy,
 • niewydolność mięśnia sercowego,
 • niewydolność nerek,
 • niedokrwistość,
 • choroby tarczycy,
 • hipoalbuminemia,
 • pelagra,
 • zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym,
 • marskość wątroby,
 • cukrzyca,
 • ciężkie zatrucia organizmu,
 • poważne choroby zakaźne, 
 • niedożywienie,
 • brak witamin i minerałów.

Co warto podkreślić, białe kropki na paznokciach mogą być także oznaką zakażenia grzybiczego, powszechnie kojarzonego ze zmianami w kolorze żółtym, jednakże w literaturze medycznej występuje także tzw. biała grzybica paznokci. 

Brak jakich witamin wywołuje białe plamki na paznokciach?

Warto poświęcić więcej uwagi zagadnieniu braku witamin i minerałów. Powszechnie można się spotkać z opinią, że białe przebarwienia na płytce są oznaką braku wapnia, co nie jest zgodne z prawdą. Dermatolodzy podkreślają, że jest to jeden z popularnych mitów, powielanych przez pokolenia. Niedobór wapnia może wpłynąć na wygląd paznokci, jednakże jego oznaką będzie kruchość i łamliwość

Zatem brak jakich witamin i minerałów wywołuje białe plamki na paznokciach? Na pierwszych miejscu należy wymienić  cynk, który jest pierwiastkiem biorącym udział w procesie keratynizacji paznokcia. Niedobór cynku zazwyczaj jest skutkiem stosowania niskokalorycznej diety, a można go rozpoznać po charakterystycznych białych kropkach na paznokciach. 

Na wygląd paznokci wpływa także niedobór żelaza, gdyż pierwiastek ten stymuluje je do wzrostu. Efektem niedoboru żelaza mogą być nie tylko białe przebarwienia na paznokciach, ale także bruzdy. Na trzecim miejscu należy wymienić witaminy z grupy B, zwłaszcza witaminę B12, która zaangażowana jest w przemianę węglowodanów, białek i tłuszczów, a także produkcję krwinek czerwonych. Jej niedobór może zaowocować zmianą koloru paznokci, a także ich ścieńczeniem, pofałdowaniem i rozdwajaniem. 

Białe plamki na paznokciach u dziecka

Leukonychia występuje w każdej grupie wiekowej, dlatego białe plamki na paznokciach u dziecka nie należą do rzadkości i pojawiają się z tych samych przyczyn co u osób dorosłych. Zazwyczaj jednak mają one związek z niedoborami pokarmowymi i nie powinny wzbudzać niepokoju rodziców. 

W większości przypadków przebarwienia na płytce paznokciowej u dziecka znikają samoistnie. Jeśli jednak utrzymują się, warto skonsultować się z pediatrą. Być może konieczne będzie wprowadzenie niewielkich zmian w codziennej diecie dziecka. Ewentualnie lekarz przepisze suplementy diety, zawierające wszystkie niezbędne witaminy i minerały. 

Jak się pozbyć białych plamek na paznokciach?

Wiele osób zastanawia się, jak się pozbyć białych plamek na paznokciach. Warto podkreślić, że nie ma jednej skutecznej metody na usunięcie przebarwień z płytki paznokciowej. Leczenie białych plamek na paznokciach powinno przebiegać przyczynowo, co oznacza, że po wyeliminowaniu czynnika odpowiedzialnego za ich powstanie, problem sam zniknie. W pierwszej kolejności należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż przyczyną białych kropek na paznokciach mogą być drobne urazy. 

Wówczas płytka paznokciowa sama się zregeneruje. W razie podejrzenia, że źródłem problemu są niedobory żywieniowe, należy wzbogacić dietę w cynk, żelazo oraz witaminy B. Jeśli zmiana diety nie doprowadzi do wyeliminowania leukonychii, warto zgłosić się do lekarza, który pomoże ustalić przyczynę i dobierze odpowiednie leczenie.  

Czytaj też:

Bibliografia

 • Aleksandra Wiktoria Surma, Piotr Nockowski, Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna 1/2016, vol. 5.
 • Romuald Maleszka, Violetta Ratajczak-Stefańska, Magdalena Boer, Magdalena Kiedrowicz, Choroby paznokci w praktyce kosmetologicznej, Annales Academiae Medicae Stetinensi Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2010, 56, 1, 57–64.

Oceń artykuł

(liczba ocen 3)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!