Dla Ciebie, na zdrowie!

Pionowe i podłużne bruzdy na paznokciach - skąd się biorą? O czym świadczą? Jak się ich pozbyć?

Zdrowa płytka paznokcia powinna być gładka i lekko różowa. Jeśli zobaczysz, że pojawiły się podłużne lub poprzeczne bruzdy na paznokciach - należy rozpocząć wnikliwą obserwację oraz w razie niepewności udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Pomoże on znaleźć przyczynę oraz zaproponuje odpowiednie leczenie.
Dłonie starszej osoby
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Bruzdy na paznokciach mogą być problemem wrodzonym lub nabytym. Objawiają się wyraźnymi żłobieniami w płytce paznokcia. Fachowo nazywa się je nazywa się onychorrhexis lub liniami Beau.
 • Przyczynami podłużnych bruzd w paznokciach może być ich mechaniczne uszkodzenie, stosowanie zbyt silnych środków chemicznych, a nawet przewlekły stres.
 • Leczenie polega na wyeliminowaniu przyczyny powstawania bruzd oraz, ewentualnie, stosowaniu preparatów doustnych i specjalnych odżywek.
SPRAWDŹ TEŻ: Łamliwe paznokcie u dorosłych i dzieci. Co robić?
Spis treści

Paznokcie są płytkami rogowymi, powlekają łożysko paznokcia, są bezbarwne, a tworzą się z komórek macierzy paznokcia. Macierz jest fragmentem paznokcia, która jest głęboko u jego podstawy i pokryta jest zabezpieczającą ją skórką. Spod niej wyrasta nowy paznokieć.

Poprzeczne bruzdy na paznokciach mogą być przypadłością wrodzoną lub nabytą. Fachowo, dolegliwość ta nazywa się onychorrhexis, bądź liniami Beau. Czy powinna być ona powodem do niepokoju?

Skąd biorą się poprzeczne bruzdy na paznokciach?

Co oznaczają bruzdy na paznokciach u rąk? Bruzdowanie poprzeczne paznokcia pojawia się z takich przyczyn, jak:

 • długie i częste trzymanie dłoni w wodzie,
 • wpływ detergentów – płynu do mycia naczyń, mleczka do czyszczenia mebli, środków do mycia łazienki oraz kuchni, itp…,
 • częste używanie zmywacza do paznokci,
 • długotrwały stres,

Dodatkowo poziome bruzdy na paznokciach mogą wskazywać na bielactwo nabyte lub niekiedy łysienie plackowate. Jeżeli paznokieć jest pokryty cienkimi prążkami, które delikatnie się rozgałęziają – może to oznaczać infekcję. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który przepisze odpowiednie antybiotyki.

O jakich dolegliwościach świadczy bruzda na paznokciu?

Bruzdy poprzeczne na paznokciach mogą być różnej głębokości i inaczej nazywa się je liniami Beau. Co oznaczają bruzdy na paznokciach? To jeden z podstawowych objawów choroby układu pokarmowego i krążenia. W niektórych przypadkach to symptom oznaczający schorzenia o charakterze:

 • zakaźnym,
 • metabolicznym,
 • gorączkowym.

Z jakich przyczyn występują podłużne bruzdy na paznokciach?

Wąskie, pionowe bruzdy na paznokciach są częstą dolegliwością osób w podeszłym wieku. Występują w efekcie zaburzenia rogowacenia. Częstym powodem są niedobory pierwiastków w codziennej diecie:

 • magnezu,
 • cynku,
 • wapnia.

U niektórych osób bruzdowanie paznokci spowodowane jest odwodnieniem organizmu. Prócz tego, takie zmiany mogą mieć związek z chorobami układu krążenia, układu pokarmowego, problemami z tarczycą, a także z zaburzeniami hormonalnym oraz chorobami skóry.

Jak manicure wpływa na podłużne bruzdy na paznokciach u rąk i nóg?

Jeśli na paznokciach pojawią się nierówności, a często wykonujemy manicure w domu bądź u kosmetyczki powinniśmy rozważyć również opcję - uszkodzenia komórek macierzy paznokcia. Zbyt intensywne piłowanie płytki, wycinanie skórek, częste używanie zmywacza do paznokci mogą doprowadzić do urazów macierzy paznokcia.

Należy pamiętać o delikatnym odsuwaniu skórek (unikać wycinania ich) oraz ewentualnym zmiękczaniu, gdy są problematyczne. Jeśli chcemy chronić paznokcie przed urazami, nie powinniśmy wykonywać manicure częściej niż raz w tygodniu.

Pionowe bruzdy na paznokciach a liszaj czerwony płaski

Bruzdy na paznokciach pionowe pojawiają się również w czasie choroby, jaką jest liszaj czerwony płaski. Dodatkowym objawem jest rogowacenie paznokci oraz ich pękanie.

Niekiedy w czasie choroby dochodzi do powstania tzw. skrzydlika. Czym on jest? To fałd skóry wyrastający z wału okołopaznokciowego i rosnący w kierunku końca płytki paznokcia. Finalnie prowadzi do rozdzielenia paznokcia na dwie części. 

Jak leczyć bruzdy na paznokciach?

Leczenie bruzd na paznokciach zależne jest przede wszystkim od przyczyny dolegliwości i objawów towarzyszących. Po wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących symptomów należy udać się do dermatologa w celu podjęcia terapii leczniczej.

Najpierw trzeba wykluczyć patologię, co najłatwiej zrobić właśnie poprzez wizytę u lekarza. Jeśli wszystkie testy są negatywne i nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, warto zastosować dietę bogatą w białko, witaminy i minerały.

Kwasy tłuszczowe omega-3 (olej rybi, który zawierają) pomagają wzmocnić paznokcie, zapobiegając ich łamaniu się, żłobieniu lub rozdwajaniu. Witaminy A, B2 i C zapobiegają łuszczeniu się paznokci, pomagają je również wzmocnić. Jeśli masz problemy z trawieniem i przyswajaniem pokarmów, skonsultuj się z gastroenterologiem.

Nie używaj silnych detergentów bez rękawiczek ochronnych, a także kosmetyków, które zawierają substancje wysuszające skórę. W większości przypadków pęcherzyki i bruzdy na paznokciach znikają po kilku miesiącach.

Leczenie jest konieczne tylko wtedy, gdy występują objawy towarzyszące lub pojawia się nietypowa postać choroby.

Niekiedy jednym ze sposobów radzenia sobie z bruzdami na paznokciach są preparaty doustne, jak również stosowanie specjalnych lakierów i odżywek do paznokci.

Czytaj również

Bibliografia

 • Hirschberg, Larysa; Kudła, Anna; Wojnowska, Anna, Ryzyko wystąpienia infekcji grzybiaej u pacjentek noszących sztuczne paznokcie, 2010
 • Stamatis Gregoriou, George Argyriou, George Larios, Dimitris Rigopoulos, Schorzenia paznokci a choroby układowe — o czym mówi nam wygląd paznokci?; 2009, ISSN 1897–3590
 • Aleksandra Wiktoria Surma, Piotr Nockowsk, Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, 2015
 • Kłosińska, K., & Jaworska, E. (2018). wpływ wybranych deformacji na stan skóry i paznokci stóp.
 • Gregoriou, S., Argyriou, G., Larios, G., & Rigopoulos, D. (2009). Schorzenia paznokci a choroby układowe—o czym mówi nam wygląd paznokci?. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 3, No. 2, pp. 129-135).
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Puchnięcie dłoni - po nocy, w ciąży i po wysiłku. Od czego?
Badanie opuchniętych dłoni
Przeczytaj artykuł
Drętwienie rąk w nocy i w dzień - co je powoduje?
Problem drętwienia rąk
Przeczytaj artykuł
Swędzące stopy i dłonie. Skąd ta przypadłość?
Sposoby na swędzące stopy
Podobne artykuły
Mycie rąk w toalecie
Mycie rąk - instrukcja. Jak skutecznie i prawidłowo myć ręce?
Suche skórki wokół paznokci
Suche skórki wokół paznokci - przyczyny. Jakich witamin brakuje?
Nakładanie kremu do rąk na dłonie
Krem do rąk - jaki wybrać i czego szukać w składzie?
Piękne paznokcie u kobiety
Odżywka do paznokci - jak wybrać najlepszą dla siebie?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!