Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Pionowe i podłużne bruzdy na paznokciach - skąd się biorą? O czym świadczą? Jak się ich pozbyć?

Zdrowa płytka paznokcia powinna być gładka i lekko różowa. Jeśli zobaczysz, że pojawiły się podłużne lub poprzeczne bruzdy na paznokciach - należy rozpocząć wnikliwą obserwację oraz w razie niepewności udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Pomoże on znaleźć przyczynę oraz zaproponuje odpowiednie leczenie.
Dłonie starszej osoby
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Bruzdy na paznokciach mogą być problemem wrodzonym lub nabytym. Objawiają się wyraźnymi żłobieniami w płytce paznokcia. Fachowo nazywa się je nazywa się onychorrhexis lub liniami Beau.
 • Przyczynami podłużnych bruzd w paznokciach może być ich mechaniczne uszkodzenie, stosowanie zbyt silnych środków chemicznych, a nawet przewlekły stres.
 • Leczenie polega na wyeliminowaniu przyczyny powstawania bruzd oraz, ewentualnie, stosowaniu preparatów doustnych i specjalnych odżywek.
SPRAWDŹ TEŻ: Łamliwe paznokcie u dorosłych i dzieci. Co robić?
Spis treści

Paznokcie są płytkami rogowymi, powlekają łożysko paznokcia, są bezbarwne, a tworzą się z komórek macierzy paznokcia. Macierz jest fragmentem paznokcia, która jest głęboko u jego podstawy i pokryta jest zabezpieczającą ją skórką. Spod niej wyrasta nowy paznokieć.

Poprzeczne bruzdy na paznokciach mogą być przypadłością wrodzoną lub nabytą. Fachowo, dolegliwość ta nazywa się onychorrhexis, bądź liniami Beau. Czy powinna być ona powodem do niepokoju?

Reklama

Skąd biorą się poprzeczne bruzdy na paznokciach?

Co oznaczają bruzdy na paznokciach u rąk? Bruzdowanie poprzeczne paznokcia pojawia się z takich przyczyn, jak:

 • długie i częste trzymanie dłoni w wodzie,
 • wpływ detergentów – płynu do mycia naczyń, mleczka do czyszczenia mebli, środków do mycia łazienki oraz kuchni, itp…,
 • częste używanie zmywacza do paznokci,
 • długotrwały stres,

Dodatkowo poziome bruzdy na paznokciach mogą wskazywać na bielactwo nabyte lub niekiedy łysienie plackowate. Jeżeli paznokieć jest pokryty cienkimi prążkami, które delikatnie się rozgałęziają – może to oznaczać infekcję. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który przepisze odpowiednie antybiotyki.

Reklama

O jakich dolegliwościach świadczy bruzda na paznokciu?

Bruzdy poprzeczne na paznokciach mogą być różnej głębokości i inaczej nazywa się je liniami Beau. Co oznaczają bruzdy na paznokciach? To jeden z podstawowych objawów choroby układu pokarmowego i krążenia. W niektórych przypadkach to symptom oznaczający schorzenia o charakterze:

 • zakaźnym,
 • metabolicznym,
 • gorączkowym.

Z jakich przyczyn występują podłużne bruzdy na paznokciach?

Wąskie, pionowe bruzdy na paznokciach są częstą dolegliwością osób w podeszłym wieku. Występują w efekcie zaburzenia rogowacenia. Częstym powodem są niedobory pierwiastków w codziennej diecie:

 • magnezu,
 • cynku,
 • wapnia.

U niektórych osób bruzdowanie paznokci spowodowane jest odwodnieniem organizmu. Prócz tego, takie zmiany mogą mieć związek z chorobami układu krążenia, układu pokarmowego, problemami z tarczycą, a także z zaburzeniami hormonalnym oraz chorobami skóry.

Reklama

Jak manicure wpływa na podłużne bruzdy na paznokciach u rąk i nóg?

Jeśli na paznokciach pojawią się nierówności, a często wykonujemy manicure w domu bądź u kosmetyczki powinniśmy rozważyć również opcję - uszkodzenia komórek macierzy paznokcia. Zbyt intensywne piłowanie płytki, wycinanie skórek, częste używanie zmywacza do paznokci mogą doprowadzić do urazów macierzy paznokcia.

Należy pamiętać o delikatnym odsuwaniu skórek (unikać wycinania ich) oraz ewentualnym zmiękczaniu, gdy są problematyczne. Jeśli chcemy chronić paznokcie przed urazami, nie powinniśmy wykonywać manicure częściej niż raz w tygodniu.

Reklama

Pionowe bruzdy na paznokciach a liszaj czerwony płaski

Bruzdy na paznokciach pionowe pojawiają się również w czasie choroby, jaką jest liszaj czerwony płaski. Dodatkowym objawem jest rogowacenie paznokci oraz ich pękanie.

Niekiedy w czasie choroby dochodzi do powstania tzw. skrzydlika. Czym on jest? To fałd skóry wyrastający z wału okołopaznokciowego i rosnący w kierunku końca płytki paznokcia. Finalnie prowadzi do rozdzielenia paznokcia na dwie części. 

Reklama

Jak leczyć bruzdy na paznokciach?

Leczenie bruzd na paznokciach zależne jest przede wszystkim od przyczyny dolegliwości i objawów towarzyszących. Po wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących symptomów należy udać się do dermatologa w celu podjęcia terapii leczniczej.

Najpierw trzeba wykluczyć patologię, co najłatwiej zrobić właśnie poprzez wizytę u lekarza. Jeśli wszystkie testy są negatywne i nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, warto zastosować dietę bogatą w białko, witaminy i minerały.

Kwasy tłuszczowe omega-3 (olej rybi, który zawierają) pomagają wzmocnić paznokcie, zapobiegając ich łamaniu się, żłobieniu lub rozdwajaniu. Witaminy A, B2 i C zapobiegają łuszczeniu się paznokci, pomagają je również wzmocnić. Jeśli masz problemy z trawieniem i przyswajaniem pokarmów, skonsultuj się z gastroenterologiem.

Nie używaj silnych detergentów bez rękawiczek ochronnych, a także kosmetyków, które zawierają substancje wysuszające skórę. W większości przypadków pęcherzyki i bruzdy na paznokciach znikają po kilku miesiącach.

Leczenie jest konieczne tylko wtedy, gdy występują objawy towarzyszące lub pojawia się nietypowa postać choroby.

Niekiedy jednym ze sposobów radzenia sobie z bruzdami na paznokciach są preparaty doustne, jak również stosowanie specjalnych lakierów i odżywek do paznokci.

Czytaj również

Bibliografia

 • Hirschberg, Larysa; Kudła, Anna; Wojnowska, Anna, Ryzyko wystąpienia infekcji grzybiaej u pacjentek noszących sztuczne paznokcie, 2010
 • Stamatis Gregoriou, George Argyriou, George Larios, Dimitris Rigopoulos, Schorzenia paznokci a choroby układowe — o czym mówi nam wygląd paznokci?; 2009, ISSN 1897–3590
 • Aleksandra Wiktoria Surma, Piotr Nockowsk, Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, 2015
 • Kłosińska, K., & Jaworska, E. (2018). wpływ wybranych deformacji na stan skóry i paznokci stóp.
 • Gregoriou, S., Argyriou, G., Larios, G., & Rigopoulos, D. (2009). Schorzenia paznokci a choroby układowe—o czym mówi nam wygląd paznokci?. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 3, No. 2, pp. 129-135).
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja dłoni
Pocące się dłonie - przyczyny, leczenie i sposoby. Co zrobić?
Kobieta wyciera pot z dłoni
Puchnięcie dłoni - po nocy, w ciąży i po wysiłku. Jak zapobiegać obrzękowi?
Badanie opuchniętych dłoni
Pękająca skóra na palcach - przyczyny i objawy. Jak zadbać o warstwę ochronną skóry?
Mężczyzna pokazuje pękającą skórę na palcach
Podobne artykuły
Dłonie starszej osoby
Pionowe i podłużne bruzdy na paznokciach - skąd się biorą? O czym świadczą? Jak się ich pozbyć?
Sposoby na swędzące stopy
Swędzące stopy i dłonie. Przyczyny, zapobieganie. Jak się chronić?
Stopa z sinymi paznokciami
Sine paznokcie u nóg i rąk. Przyczyny, choroba i leczenie
Mężczyzna z odciskami na dłoniach
Odciski na dłoniach – dlaczego powstają i jak można się ich pozbyć?
Mężczyzna z czerwonymi dłońmi
Czerwone dłonie - od wewnątrz i na zewnątrz. Jak leczyć?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!