Pionowe i podłużne bruzdy na paznokciach: o czym świadczą?

Zdrowa płytka paznokcia powinna być gładka i lekko różowa. Jeśli zobaczysz, że pojawiły się podłużne lub poprzeczne bruzdy na paznokciach - należy rozpocząć wnikliwą obserwację oraz w razie niepewności udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Pomoże on znaleźć przyczynę oraz zaproponuje odpowiednie leczenie.
Dłonie starszej osoby
Źródło: 123RF
Spis treści

Paznokcie są płytkami rogowymi, powlekają łożysko paznokcia, są bezbarwne, a tworzą się z komórek macierzy paznokcia. Macierz jest fragmentem paznokcia, która jest głęboko u jego podstawy i pokryta jest zabezpieczającą ją skórką. Spod niej wyrasta nowy paznokieć.

Poprzeczne bruzdy na paznokciach mogą być przypadłością wrodzoną lub nabytą. Fachowo, dolegliwość ta nazywa się onychorrhexis, bądź liniami Beau. Czy powinna być ona powodem do niepokoju?

Skąd biorą się poprzeczne bruzdy na paznokciach?

Co oznaczają bruzdy na paznokciach u rąk? Bruzdowanie poprzeczne paznokcia pojawia się z takich przyczyn, jak:

 • długie i częste trzymanie dłoni w wodzie,
 • wpływ detergentów – płynu do mycia naczyń, mleczka do czyszczenia mebli, środków do mycia łazienki oraz kuchni, itp…,
 • częste używanie zmywacza do paznokci,
 • długotrwały stres,

Dodatkowo poziome bruzdy na paznokciach mogą wskazywać na bielactwo nabyte lub niekiedy łysienie plackowate. Jeżeli paznokieć jest pokryty cienkimi prążkami, które delikatnie się rozgałęziają – może to oznaczać infekcję. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który przepisze odpowiednie antybiotyki.

O jakich dolegliwościach świadczy bruzda na paznokciu?

Bruzdy poprzeczne na paznokciach mogą być różnej głębokości i inaczej nazywa się je liniami Beau. Co oznaczają bruzdy na paznokciach? To jeden z podstawowych objawów choroby układu pokarmowego i krążenia. W niektórych przypadkach to symptom oznaczający schorzenia o charakterze:

 • zakaźnym,
 • metabolicznym,
 • gorączkowym.

Z jakich przyczyn występują podłużne bruzdy na paznokciach?

Wąskie, pionowe bruzdy na paznokciach są częstą dolegliwością osób w podeszłym wieku. Występują w efekcie zaburzenia rogowacenia. Częstym powodem są niedobory pierwiastków w codziennej diecie:

 • magnezu,
 • cynku,
 • wapnia.

U niektórych osób bruzdowanie paznokci spowodowane jest odwodnieniem organizmu. Prócz tego, takie zmiany mogą mieć związek z chorobami układu krążenia, układu pokarmowego, problemami z tarczycą, a także z zaburzeniami hormonalnym oraz chorobami skóry.

Jak manicure wpływa na podłużne bruzdy na paznokciach u rąk i nóg?

Jeśli na paznokciach pojawią się nierówności, a często wykonujemy manicure w domu, bądź u kosmetyczki powinniśmy rozważyć również opcję - uszkodzenia komórek macierzy paznokcia. Zbyt intensywne piłowanie płytki, wycinanie skórek, częste używanie zmywacza do paznokci mogą doprowadzić do urazów macierzy paznokcia. Należy pamiętać o delikatnym odsuwaniu skórek (unikać wycinania ich) oraz ewentualnym zmiękczaniu, gdy są problematyczne. Jeśli chcemy chronić paznokcie przed urazami, nie powinniśmy wykonywać manicure częściej niż raz w tygodniu.

Pionowe bruzdy na paznokciach a liszaj czerwony płaski

Bruzdy na paznokciach pionowe pojawiają się również w czasie choroby, jaką jest liszaj czerwony płaski. Dodatkowym objawem jest rogowacenie paznokci oraz ich pękanie.

Niekiedy w czasie choroby dochodzi do powstania tzw. skrzydlika. Czym on jest? To fałd skóry wyrastający z wału okołopaznokciowego i rosnący w kierunku końca płytki paznokcia. Finalnie prowadzi do rozdzielenia paznokcia na dwie części. 

Jak leczyć bruzdy na paznokciach?

Leczenie bruzd na paznokciach zależne jest przede wszystkim od przyczyny dolegliwości i objawów towarzyszących. Po wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących symptomów należy udać się do dermatologa w celu podjęcia terapii leczniczej.

Niekiedy jednym ze sposobów radzenia sobie z bruzdami na paznokciach są preparaty doustne, jak również stosowanie specjalnych lakierów i odżywek do paznokci.

Bibliografia

 • Hirschberg, Larysa; Kudła, Anna; Wojnowska, Anna, Ryzyko wystąpienia infekcji grzybiaej u pacjentek noszących sztuczne paznokcie, 2010
 • Stamatis Gregoriou, George Argyriou, George Larios, Dimitris Rigopoulos, Schorzenia paznokci a choroby układowe — o czym mówi nam wygląd paznokci?; 2009, ISSN 1897–3590
 • Aleksandra Wiktoria Surma, Piotr Nockowsk, Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, 2015
Więcej z kateogrii: Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Dlaczego dłonie puchną? Poznaj przyczyny i zapobieganie
Przeczytaj artykuł
Drętwienie rąk i palców - przyczyny, objawy i leczenie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dlaczego dłonie puchną? Poznaj przyczyny i zapobieganie
Drętwienie rąk i palców - przyczyny, objawy i leczenie
Swędzące stopy i dłonie – przyczyny i zapobieganie
Witaminy na łamliwe, rozdwajające paznokcie i pękające skórki

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama