Pionowe i podłużne bruzdy na paznokciach: o czym świadczą?

bruzdy na paznokciach

 

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Zdrowa płytka paznokcia powinna być gładka i lekko różowa. Jeśli pojawią się na niej jakiekolwiek przebarwienia, pionowe czy poziome bruzdy - należy rozpocząć wnikliwą obserwację oraz w razie niepewności udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Pomoże on znaleźć przyczynę oraz zaproponuje odpowiednie leczenie.

Paznokcie są płytkami rogowymi, powlekają łożysko paznokcia, są bezbarwne, a tworzą się z komórek macierzy paznokcia. Macierz jest fragmentem paznokcia, która jest głęboko u jego podstawy, a pokryta jest zabezpieczającą ją skórką. Spod niej wyrasta nowy paznokieć.

Poprzeczne bruzdy na paznokciach mogą być przypadłością wrodzoną lub nabytą. Fachowo, dolegliwość ta nazywa się onychorrhexis, bądź liniami Beau.  Czy powinna być ona powodem do niepokoju?

Poprzeczne bruzdy na paznokciach

Najczęstszymi powodami pojawienia się poprzecznych bruzd na paznokciach są:

  • długie i częste trzymanie dłoni w wodzie,
  • wpływ detergentów – płynu do mycia naczyń, mleczka do czyszczenia mebli, środków do mycia łazienki oraz kuchni, itp…,
  • częste używanie zmywacza do paznokci,
  • długotrwały stres,

Dodatkowo poziome bruzdy na paznokciach mogą wskazywać na bielactwo nabyte lub niekiedy łysienie plackowate. Jeżeli paznokieć jest pokryty cienkimi prążkami, które delikatnie się rozgałęziają – może to oznaczać infekcję. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który przepisze odpowiednie antybiotyki.

Bruzdy na paznokciach – tzw. linie Beau

Poprzeczne bruzdy na paznokciach mogą być różnej głębokości i inaczej nazywa się je liniami Beau. To jeden z podstawowych objawów choroby układu pokarmowego i krążenia. W niektórych przypadkach to symptom oznaczający schorzenia o charakterze:

  • zakaźnym,
  • metabolicznym,
  • gorączkowym

Podłużne bruzdy na paznokciach – przypadłość osób starszych

Wąskie, pionowe prążki, oddzielone bruzdami są częstą dolegliwością osób w podeszłym wieku. Są one efektem zaburzenia rogowacenia. Częstym powodem są niedobory pierwiastków w codziennej diecie:

U niektórych osób przyczyną podłużnych bruzd na paznokciach jest odwodnienie organizmu. Prócz tego, takie zmiany, podobnie jak w przypadku bruzd poprzecznych mogą mieć związek z chorobami układu krążenia, układu pokarmowego, problemami z tarczycą (niedoczynność), a także z zaburzeniami hormonalnym oraz chorobami skóry.

Bruzda na paznokciu – niedelikatny manicure?

Jeśli na paznokciach pojawią się nierówności, a często wykonujemy manicure w domu, bądź u kosmetyczki powinniśmy rozważyć również opcję - uszkodzenia komórek macierzy paznokcia. Zbyt intensywne piłowanie płytki, wycinanie skórek, częste używanie zmywacza do paznokci mogą doprowadzić do urazów macierzy paznokcia. Należy pamiętać o delikatnym odsuwaniu skórek (unikać wycinania ich) oraz ewentualnym zmiękczaniu, gdy są problematyczne. Jeśli chcemy chronić paznokcie przed urazami, nie powinniśmy wykonywać manicure częściej niż raz w tygodniu.

Autor: Katarzyna Pawlik