Dla Ciebie, na zdrowie!

Bostonka u dziecka - przebieg i leczenie

Bostonka to popularna nazwa choroby bostońskiej, schorzenia zakaźnego o podłożu wirusowym. Ta coraz częściej występująca, zwłaszcza wśród mniejszych dzieci, choroba roznosi się bowiem szybko i łatwo. Można ją pomylić z ospą wietrzną. Podpowiadamy jak ją rozpoznać i jak leczyć.
Dziecko z objawami Bostonki
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest bostonka?

Bostonka to popularne określenie coraz częściej sięgającej maluchy choroby zakaźnej – choroby bostońskiej. Znane są także inne nazwy tego schorzenia, m.in.: HFMS, choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, czy grypa bostońska. Pierwszy zapis wystąpienia tego wirusa odnotowano w Bostonie, stąd zapewne pochodzi nazewnictwo schorzenia. Co to jest bostonka? To schorzenie wywołane przez wirusy należące do grupy Coxsackie (enterowirusów), te same, które odpowiadają za m.in. przeziębienie, anginę, biegunkę, czy zapalenie trzustki. 

Choroba bostońska jest przenoszona drogą kropelkową, zatem można się nią zarazić poprzez wydzieliną z nosa, czy gardła osoby zakażonej, a także z przedmiotami, które chory dotykał. Poza tym wirus może się pojawić w kale, dlatego pośrednie lub bezpośrednie zetknięcie się z odchodami zarażonej osoby także może wywołać chorobę. Stąd też narażone na zachorowanie są przede wszystkim dzieci do 10. roku życia. 

Bostonka u dziecka żłobkowego lub przedszkolnego nie stanowi dużego zagrożenia dla jego zdrowia. Wirus bostoński rzadziej atakuje starsze dzieci oraz dorosłych. Wówczas zazwyczaj przebiega ciężej i dłużej niż u maluchów.

Reklama

Objawy bostonki

Pierwsze objawy bostonki są widoczne dopiero po kilku dniach (3 do 6) od zakażenia. Choroba zwykle zaczyna się wysoką gorączką (sięgającą nawet 40 stopni Celsjusza), która zwykle trwa 2-3 dni, a także osłabieniem i zmęczeniem, do których dochodzi ból gardła i migdałków, problemy z apetytem, czasem także nudności, wymioty oraz biegunka.

Co jest najbardziej charakterystyczne dla tej choroby, co sprawia, że jest pewność, że to bostonka? Wysypka. Niekiedy jest ona mylona z wysypką cechującą ospę wietrzną. Jednak ta bostońska wyróżnia się tym, że tworzą ją podłużne, centymetrowe pęcherzyki koloru łososiowego, zlokalizowane najczęściej na skórze wewnętrznej części dłoni, na podeszwach stóp i w jamie ustnej (na języku, podniebieniu, dziąsłach, wewnętrznych ścianach policzków), rzadko – na twarzy i w górnej części klatki piersiowej. Niekiedy wypryski rozmieszczone są też na pośladkach oraz narządach płciowych. Na szczęście grudki nie są swędzące. 

Oczywiście nie muszą wystąpić wszystkie symptomy bostonki. U niektórych dzieci ospa bostońska (jak się ją czasem określa) przebiega zupełnie bezobjawowo lub jedynie z niewielkim dyskomfortem.

Reklama

Jaki jest przebieg bostonki?

Jak przebiega bostonka? Choroba zwykle ma łagodny przebieg, szczególnie u mniejszych dzieci. Jednak bostonka u dorosłych może już dać się we znaki, zwłaszcza jeśli chory ma osłabioną odporność. HFMS może stanowić zagrożenie dla kobiet ciężarnych i płodów, szczególnie jeśli do zakażenia dojdzie w pierwszym trymestrze ciąży. Bostonka w ciąży może zakończyć się nawet poronieniem lub wystąpieniem wad wrodzonych u malucha.

Jak długa jest bostonka? Ile trwa to schorzenie? Zwykle około 7-10 dni. Nie powinno się w tym czasie kontaktować chorej osoby z innymi, zwłaszcza nie należy posyłać chorego, nie wyleczonego dziecka do przedszkola, czy innego zbiorowiska ludzkiego (takiego jak plac zabaw, park, kino, itp.). Pacjent powinien dużo odpoczywać, przyjmować płyny (szczególnie podczas gorączkowania). Nie należy także przegrzewać chorego na bostonkę. 

Choroba bostońska pojawia się najczęściej latem i w porach przejściowych, takich jak jesień i wiosna.

Reklama

Jak leczyć bostonkę?

W jaki sposób jest leczona choroba bostońska? Leczenie w tym przypadku ogranicza się do podawania preparatów przeciwgorączkowych (jeśli występuje wysoka temperatura, czyli tzw. gorączka bostońska), dobranych do wieku, a także leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i odkażających (na nadżerki pojawiające się w jamie ustnej). Można także stosować płukanki doustne, bazujące na ziołach, łagodzących pieczenie i dolegliwości bólowe, odczuwane wewnątrz jamy ustnej, np. z szałwii.Jeśli choremu na bostonkę dokuczają nudności, wymioty oraz/lub biegunka, warto podawać mu elektrolity, by uzupełnić te niedobory, utracone w czasie choroby. Poza tym pacjentowi powinno się podawać dużą ilość chłodnych płynów. 

Leczenie bostonki pomija antybiotykoterapię, która nie działa na wirusy. Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej mija sama. Postępowanie lecznicze ogranicza się do kuracji objawowej.Naturalnie najlepszym sposobem walki z bostonką jest profilaktyka. W przypadku wirusa bostońskiego należy się skupić przede wszystkim na jak najczęstszym, dokładnym myciu rąk, zawsze po wyjściu z toalety i przed jedzeniem. 

Reklama

Jakie są powikłania bostonki?

Choroba bostońska u mniejszych dzieci zwykle nie zostawia żadnych śladów. Wysypka mija po kilku-kilkunastu dniach. Nie trzeba się martwić, że zostanie po niej przykra „pamiątka”, jaką odznacza się ospa wietrzna. Niestety, nie zawsze schorzenie mija bez spostrzeżenia. Czym grozi bostonka? Powikłania, o których słyszy się najczęściej to schodzenie skóry z dłoni i stóp, a czasem nawet odchodzenie całych paznokci. Innymi powikłaniami obserwowanymi po przejściu bostonki są m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu, porażenia, cukrzyca typu 1 oraz zapalenie mięśnia sercowego.Nie ma szczepionki przeciwko wirusowi bostońskiemu. Niestety, można się nią zarazić wielokrotnie, ponieważ wywołują ją różne szczepy wirusów. Niebezpieczne pozostałości po bostonce częściej występują u dorosłych niż u dzieci.

Czytaj również

Bibliografia

  • Ritchel Matt, Niewidzialna obrona, Wydawnictwo Muza, 2019, ISBN 9788328712430.
  • Rokicka-Milewska Roma, ABC chorób wieku dziecięcego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012, Warszawa, 1, ISBN 978-83-200-4121-7.
  • https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,20880289,choroba-bostonska-wirus-ktory-atakuje-dzieci-jesienia.html.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby zakaźne
Polio - objawy, leczenie i przyczyny choroby Heinego-Medina
Literki tworzące napis
Syrop z czosnku - właściwości i przeciwwskazania. Jak długo można go pić?
Sok z czosnku
Mleko z miodem i czosnkiem - naturalny antybiotyk. Jak je zrobić i na co pomaga?
Mleko z miodem i czosnkiem na przeziębienie
Podobne artykuły
Zielony katar to sygnał organizmu o walce z chorobą
Kiedy zielony katar powinien zaniepokoić? Poznaj sposoby leczenia
Przygotowanie syropu z cebuli
Syrop z cebuli - właściwości, skutki uboczne i dawkowanie. Jak go zrobić?
Mężczyzna mierzy sobie temperaturę ciała
Obniżona temperatura - przyczyny. Co oznacza i co robić?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!