Znajdź chorobę

Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie, leki

Zapalenie pęcherza moczowego jest infekcją dróg moczowych, którego głównym czynnikiem są bakterie. Infekcje układu moczowego dotyczą w szczególności kobiet. Związane jest to z różnicami w budowie anatomicznej. Poznaj przyczyny, objawy oraz metody leczenia zapalenia pęcherza moczowego.

Spis treści

Pęcherz moczowy w organizmie człowieka pełni rolę zbiornika gromadzącego mocz produkowanego przez nerki. Z pęcherza mocz wydalany jest poza organizm przez cewkę moczową.

Zapalenie pęcherza moczowego - co to jest?

Zapalenie pęcherza moczowego jest jednym z typów infekcji zaliczanych do zakażeń układu moczowego (w skrócie ZUM). Jest to jeden z najczęstszych typów ZUM, w którym drobnoustroje wywołują stan zapalny lokalizują się w pęcherzu moczowym.

Zobacz wideo: Badanie krwi i moczu - kiedy wykonać?

Klinicznie dzielony jest on na 2 typy:

 • niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego,
 • nawracające zapalenie pęcherza moczowego u kobiet.

Znacznie rzadziej mamy do czynienia z krwotocznym zapaleniem pęcherza moczowego – za wystąpienie którego przede wszystkim odpowiadają leki stosowane w terapii nowotworów, a w przypadku dzieci – wirusy.

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny

Najczęstszymi czynnikami wywołującymi infekcję dróg moczowych są bakterie, głównie Escherichia coli – drobnoustrój będący składnikiem prawidłowej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka, rzadziej są to wirusy lub grzyby. Bliskość układu moczowego i końcowego odcinka układu pokarmowego sprzyja przenoszeniu bakterii normalnie bytujących w jelitach w okolice cewki moczowej – gdzie w przypadku istnienia sprzyjających warunków dochodzi do jej kolonizacji i rozwoju infekcji. Rzadziej bakterie trafiają do układu moczowego drogą kontaktów seksualnych. Po zajęciu cewki moczowej bakterie przedostają się do pęcherza moczowego – w którym prawidłowo nie występują żadne chorobotwórcze drobnoustroje. Jest to tzw. infekcja wstępująca – wstępuje do góry od cewki moczowej do pęcherza.

Wystąpieniu zapalenia pęcherza moczowego u obu płci sprzyjają schorzenia powodujące utrudniony odpływ moczu lub prowadzące do niecałkowitego opróżniania pęcherza, należą do nich:

 • złogi w przebiegu kamicy układu moczowego,
 • zwężenia cewki moczowej,
 • u mężczyzn najczęstszą chorobą zwężającą cewkę jest łagodny przerost prostaty.

Ponadto ryzyko wystąpienia infekcji w układzie moczowym zwiększają:

 • cukrzyca,
 • starszy wiek,
 • cewnik w pęcherzu moczowym,
 • terapia lekami hamującymi układ odpornościowy (immunosupresyjnymi).

Główną przyczyną ZUM są zakażenia bakteryjne. Drobnoustroje nadmiernie rozmnażają się w końcowych odcinkach układu moczowego zasiedlając z czasem coraz wyżej położone jego części wywołują w nich stan zapalny. Najskuteczniejszą metodą leczenia większości infekcji w układzie moczowym jest prawidłowo dobrana i odpowiednio przeprowadzona antybiotykoterapia i niestety w wielu przypadkach bez zastosowania antybiotyków nie można się obejść.

Zapalenie pęcherza moczowego - kogo dotyka?

Infekcje układu moczowego dotyczą w szczególności kobiet. Związane jest to z różnicami w budowie anatomicznej. Kobiety posiadają krótszą cewkę moczową, w drogach moczowych nie występują czynniki antybakteryjne, które są produkowane przez gruczoł krokowy u mężczyzn. Dodatkowo mikrourazy cewki moczowej – do których może dojść w trakcie stosunków seksualnych, a także niektóre sposoby antykoncepcji sprzyjają rozwojowi zakażeń.

U mężczyzn natomiast do wystąpienia tej choroby predysponują zaburzenia w odpływie moczu spowodowane przeszkodą zlokalizowaną poniżej pęcherza – najczęściej na cewkę moczową uciska zmieniona chorobowo prostata.Bibliografia

 • pod red. prof. dr hab. Andrzeja Szczeklika,Choroby wewnętrzne,,
 • pod red. prof. dr hab. Andrzeja Szczeklika i dr med. Piotra Gajewskiego,Kompendium Choroby Wewnętrzne,,
 • Gerd Herold,Medycyna wewnętrzna,,
 • pod red. prof. dr hab. Franciszka Kokota,Choroby wewnętrzne – podręcznik akademicki,,
Pytanie: Co sądzisz na temat terapii psychologicznej?

  każdy chociaż raz powinien zasięgnąć porady psychologa

  w razie problemów warto skonsultować się z psychologiem

  nie warto, to strata czasu i pieniędzy