Posiew moczu – wyniki (ujemny i dodatni) i przygotowanie do badania

Posiew moczu jest podstawowym badaniem laboratoryjnym, które przeprowadza się w celu wykrycia zakażenia dróg moczowych. W próbie moczu, niekiedy zawarte są bakterie, które dzięki badaniu można zidentyfikować i nakreślić ich lekowrażliwość, która jest podstawą do przeprowadzenia antybiogramu.
Badanie próbki moczu
Źródło: 123RF
Spis treści

Antybiogram jest badaniem mikrobiologicznym, którego celem jest pokazanie, na które antybiotyki bakterie w organizmie są odporne, a na które nie. Posiew moczu to badanie, w którym wykorzystuje się próbkę moczu. Warto pamiętać, iż należy ją pobrać według ściśle określonych wytycznych.

Badanie na posiew moczu

Posiew moczu przeprowadzany jest na wcześniejsze zalecenie specjalisty, w sytuacji, gdy występują objawy, mogące oznaczać zakażenie układu moczowego. Prócz tego, badanie jest rekomendowane osobom, które chcą potwierdzić efektywność trwającego leczenia.

Zobacz wideo: Badanie krwi i moczu - kiedy wykonać?

Posiew moczu wykonywany jest w laboratorium mikrobiologicznym i polega na pobraniu próbki moczu, a następnie ulokowaniu jej na przeznaczonej do tego pożywce, czyli mieszaninie umożliwiające hodowanie bakterii lub grzybów. U osób zdrowych, które nie cierpią na zakażenie dróg moczowych mocz jest jałowy, a zainfekowane drobnoustrojami są okolice krocza, a także cewka moczowa, dlatego tak ważne jest odpowiednie pobranie moczu.

Ile kosztuje posiew moczu? Ceny badania wahają się od 25 do ok. 40zł w zależności od wybranego laboratorium.

Posiew moczu – przygotowanie do badania i wyniki

Jak się robi posiew moczu?

 • Najpopularniejszą techniką jest tzw. metoda środkowego strumienia moczu, która skutecznie zmniejsza ryzyko przedostania się bakterii będących w okolicy cewki moczowej i pochwy. Polega ona na tym, iż pierwszą, śladową ilość moczu należy oddać do toalety, kolejną do jałowego pojemnika, a końcową ponownie do toalety.
 • Bardzo ważne jest wcześniejsze zaopatrzenie się w jałowy pojemnik na posiew moczu, którego najlepiej nie otwierać wcześniej niż w momencie badania.
 • Mocz do pojemnika powinien być oddany rano, gdyż w nim znajduje się najwięcej bakterii i trzeba pamiętać, by wcześniej dokładnie umyć ręce w ciepłej wodzie z mydłem.
 • Należy także zadbać o higienę miejsc intymnych i po umyciu wytrzeć je jednorazowym ręcznikiem papierowym, by uniknąć niechcianych bakterii, które mogłyby zakłamać wyniki badania.
 • Pamiętaj, iż do badania moczu należy oddać od 50 do 100ml, natomiast w przypadku posiewu, wystarczy kilka mililitrów (min. 5 ml).
 • Pojemnik najlepiej od razu zawieźć do laboratorium, jeśli jednak nie ma takiej możliwości należy go przechowywać w lodówce, jednak nie dłużej niż przez dwie godziny.
 • Do próbki trzeba dołączyć kartkę z takimi danymi jak: imię i nazwisko oraz data urodzenia.

Po dostarczeniu pojemnika do laboratorium, mocz jest wysiewany na przeznaczone do tego podłoże, które sprzyja hodowli bakterii. Po upłynięciu kilku dni, pacjent otrzymuje wynik z dołączonym antybiogramem.

Bardzo ważna jest właściwa interpretacja wyników. Jeśli posiew moczu jest dodatni oznacza to, iż w moczu obecne są bakterie, a przeprowadzony antybiogram umożliwia na sprawdzenie, który rodzaj leczenia farmakologicznego najlepiej zastosować, by wyeliminować bakterie.

W sytuacji, gdy posiew moczu jest ujemny nie zaobserwowano żadnych bakterii, czyli osoba badana jest zdrowa i nie jest konieczne zastosowanie żadnego leczenia.

Posiew moczu w ciąży

Badanie moczu zalecane jest kobietom w ciąży, nawet w przypadku, gdy nie ma ona objawów infekcji. Posiew moczu jest przeprowadzany w celu zredukowania ryzyka obecności mikroorganizmów, które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie dla płodu. Dodatkowo, badanie może mieć znaczenie w wyjaśnieniu niejednoznacznych lub błędnych wyników, podstawowej analizy moczu.

 • Ważne badanie moczu. Sprawdź, co oznacza bilirubina w moczu

Posiew moczu u niemowlaka

Posiew moczu można przeprowadzić również u dziecka, z tym, że w tym przypadku ciężej jest pobrać próbkę. Należy zatem:

 • Mocz pobrać również rano, najlepiej zaraz po karmieniu.
 • Należy zdjąć niemowlakowi pampersa w ciepłym pokoju, a następnie umyć obszary ujścia cewki moczowej.
 • Kolejno, delikatnie unieść malucha i wymasować mu mięśnie grzbietowe (od góry w dół, wzdłuż kręgosłupa).
 • Kiedy dziecko zacznie wydalać mocz, tak samo jak u osób dorosłych, należy pobrać „środkowy strumień” do jałowego pojemnika.

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama