
Spis treści
- Badanie na posiew moczu
- Posiew moczu – przygotowanie do badania i wyniki
- Posiew moczu w ciąży
- Posiew moczu u niemowlaka
Antybiogram jest badaniem mikrobiologicznym, którego celem jest pokazanie, na które antybiotyki bakterie w organizmie są odporne, a na które nie. Posiew moczu to badanie, w którym wykorzystuje się próbkę moczu. Warto pamiętać, iż należy ją pobrać według ściśle określonych wytycznych.
Badanie na posiew moczu
Posiew moczu przeprowadzany jest na wcześniejsze zalecenie specjalisty, w sytuacji, gdy występują objawy, mogące oznaczać zakażenie układu moczowego. Prócz tego, badanie jest rekomendowane osobom, które chcą potwierdzić efektywność trwającego leczenia.
Zobacz wideo: Badanie krwi i moczu - kiedy wykonać?
Posiew moczu wykonywany jest w laboratorium mikrobiologicznym i polega na pobraniu próbki moczu, a następnie ulokowaniu jej na przeznaczonej do tego pożywce, czyli mieszaninie umożliwiające hodowanie bakterii lub grzybów. U osób zdrowych, które nie cierpią na zakażenie dróg moczowych mocz jest jałowy, a zainfekowane drobnoustrojami są okolice krocza, a także cewka moczowa, dlatego tak ważne jest odpowiednie pobranie moczu.
Ile kosztuje posiew moczu? Ceny badania wahają się od 25 do ok. 40zł w zależności od wybranego laboratorium.
- Przeczytaj: Co tkwi w kropli moczu?
Posiew moczu – przygotowanie do badania i wyniki
Jak się robi posiew moczu?
- Najpopularniejszą techniką jest tzw. metoda środkowego strumienia moczu, która skutecznie zmniejsza ryzyko przedostania się bakterii będących w okolicy cewki moczowej i pochwy. Polega ona na tym, iż pierwszą, śladową ilość moczu należy oddać do toalety, kolejną do jałowego pojemnika, a końcową ponownie do toalety.
- Bardzo ważne jest wcześniejsze zaopatrzenie się w jałowy pojemnik na posiew moczu, którego najlepiej nie otwierać wcześniej niż w momencie badania.
- Mocz do pojemnika powinien być oddany rano, gdyż w nim znajduje się najwięcej bakterii i trzeba pamiętać, by wcześniej dokładnie umyć ręce w ciepłej wodzie z mydłem.
- Należy także zadbać o higienę miejsc intymnych i po umyciu wytrzeć je jednorazowym ręcznikiem papierowym, by uniknąć niechcianych bakterii, które mogłyby zakłamać wyniki badania.
- Pamiętaj, iż do badania moczu należy oddać od 50 do 100ml, natomiast w przypadku posiewu, wystarczy kilka mililitrów (min. 5 ml).
- Pojemnik najlepiej od razu zawieźć do laboratorium, jeśli jednak nie ma takiej możliwości należy go przechowywać w lodówce, jednak nie dłużej niż przez dwie godziny.
- Do próbki trzeba dołączyć kartkę z takimi danymi jak: imię i nazwisko oraz data urodzenia.
Po dostarczeniu pojemnika do laboratorium, mocz jest wysiewany na przeznaczone do tego podłoże, które sprzyja hodowli bakterii. Po upłynięciu kilku dni, pacjent otrzymuje wynik z dołączonym antybiogramem.
Bardzo ważna jest właściwa interpretacja wyników. Jeśli posiew moczu jest dodatni oznacza to, iż w moczu obecne są bakterie, a przeprowadzony antybiogram umożliwia na sprawdzenie, który rodzaj leczenia farmakologicznego najlepiej zastosować, by wyeliminować bakterie.
W sytuacji, gdy posiew moczu jest ujemny nie zaobserwowano żadnych bakterii, czyli osoba badana jest zdrowa i nie jest konieczne zastosowanie żadnego leczenia.
Posiew moczu w ciąży
Badanie moczu zalecane jest kobietom w ciąży, nawet w przypadku, gdy nie ma ona objawów infekcji. Posiew moczu jest przeprowadzany w celu zredukowania ryzyka obecności mikroorganizmów, które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie dla płodu. Dodatkowo, badanie może mieć znaczenie w wyjaśnieniu niejednoznacznych lub błędnych wyników, podstawowej analizy moczu.
- Ważne badanie moczu. Sprawdź, co oznacza bilirubina w moczu
Posiew moczu u niemowlaka
Posiew moczu można przeprowadzić również u dziecka, z tym, że w tym przypadku ciężej jest pobrać próbkę. Należy zatem:
- Mocz pobrać również rano, najlepiej zaraz po karmieniu.
- Należy zdjąć niemowlakowi pampersa w ciepłym pokoju, a następnie umyć obszary ujścia cewki moczowej.
- Kolejno, delikatnie unieść malucha i wymasować mu mięśnie grzbietowe (od góry w dół, wzdłuż kręgosłupa).
- Kiedy dziecko zacznie wydalać mocz, tak samo jak u osób dorosłych, należy pobrać „środkowy strumień” do jałowego pojemnika.
Oceń artykuł
(liczba ocen 30)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!