} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Dziwny zapach moczu – brzydki, ostry. Jak się pozbyć?

Dziwny zapach moczu może świadczyć o różnych problemach zdrowotnych, dlatego warto poznać jego przyczynę, a także dowiedzieć się jak się go pozbyć. Co zrobić, gdy mocz ma dziwny, brzydki zapach? Jakich środków higienicznych użyć?
Worek na mocz
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Przyczyny dziwnego zapachu moczu

Za dziwny zapach moczu może odpowiadać wiele przyczyn. Wśród najpopularniejszych wymienić należy różnorakie choroby, jak:

  • choroby wątroby,
  • kwasica ketonowa,
  • cukrzyca,
  • infekcja bakteryjna lub grzybicza pochwy.

Brzydki zapach moczu, może być również wywołany przez spożycie niektórych produktów spożywczych. Wymienić tutaj należy m.in.:

  • szparagi,
  • czosnek,
  • orientalne przyprawy.

Niekiedy niektórzy skarżą się na mocz o zapachu leków, który może wystąpić np. jako skutek przyjmowania witamin pochodzących z grupy B.

Reklama

Jak pozbyć się zapachu moczu?

Czasem może dojść do niekomfortowej sytuacji, w której dojdzie do przesiąknięcia bielizny moczem, czy środek chłonny zabrudzi kanapę lub dywan. Niestety nieprzyjemny zapach moczu może być z tych elementów odczuwalny, o ile nie zostanie odpowiednio wyeliminowany.

Jak usunąć zapach moczu ludzkiego? Pierwszym krokiem jest usunięcie uryny z zabrudzonej powierzchni. Warto w tym celu żyć ręczników papierowych – dołożyć je delikatnie do tkaniny, docisnąć i poczekać aż pochłoną wilgoć. Kolejno warto mebel zmoczyć zimną wodą, a następnie przejść do czyszczenia. Czym?

  1. Cytryną – należy zmiksować ją wraz ze skórą, a następnie taką papką obłożyć zabrudzony przedmiot. Jeśli przedmiot wyschnie należy resztki zanieczyszczeń usunąć odkurzaczem.
  2. Sodą oczyszczoną – wystarczy posypać nią zaplamione miejsce, a po wyschnięciu sprzątnąć resztki sody. Kolejno trzeba polać mebel niewielką ilością wody utlenionej i wysuszyć całą powierzchnię.

Jak zneutralizować zapach moczu? Kolejną metodą jest użycie olejku herbacianego, mąki kukurydzianej, wody z octem lub płynu do prania dywanów.

Reklama

Środki higieniczne na intensywny zapach moczu

Poza wymienionymi wyżej przyczynami, za intensywny zapach moczu może odpowiadać zła pielęgnacja osoby chorej lub niewłaściwie dobrane środki higieniczne.

Przede wszystkim produkt powinien być idealnie dopasowany rozmiarem do chorego. Zbyt duża pielucha będzie przepuszczała mocz, co finalnie przełoży się nie tylko na odczuwanie brzydkiego zapachu, ale i przyczyny się do dyskomfortu osoby.

Poza rozmiarem równie ważne jest dobranie względem stopnia nietrzymania moczu. W tym wypadku można zdecydować się na wkładki anatomiczne (przy małym problemie), pieluchomajtki dla dorosłych lub pampersy dla dorosłych – gdy problem jest nasilony.

Niezwykle cenne mogą okazać się podkłady higieniczne, których zadaniem jest ochronienie łóżka przed plamami z moczu. Ponadto w aptekach dostępne są do nabycia podkłady wielorazowe lub jednorazowe. Dodatkowo warto, by miały w swoim składzie pochłaniacz zapachów i wilgoci, w ten sposób zabezpieczając przed odczuwaniem na zewnątrz dziwnego zapachu moczu.

Reklama

Dziwny zapach moczu a pielęgnacja chorego

Jak już wcześniej wspomniano, odpowiednia pielęgnacja chorego to sprawa niezwykle istotna. Poza używaniem odpowiednich środków, równie ważne jest dbanie o podopiecznego.

Przede wszystkim po każdym incydencie popuszczenia moczu, należy dokładnie podmyć chorego – to pozwoli uniknąć odczuwania dziwnego zapachu moczu.

Warto również zainwestować w chusteczki do higieny intymnej, które sprawdzą się zwłaszcza poza domem. Na rynku dostępne są także specjalne środki do usuwania zapachu moczu.  

Reklama

Preparat do usuwania zapachu moczu

Dziwny, ostry zapach moczu można również usunąć stosując specjalny preparat, którego cena może być różna, ale waha się w granicach kilkunastu – kilkudziesięciu złotych za opakowanie.

Warto wiedzieć, że płyn niwelujący zapach moczu można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy połączyć ze sobą zwykłą wodę z płynem do płukania ust w proporcji 2:1. Takim preparatem wystarczy spryskiwać pobrudzoną powierzchnię, następnie dołożyć do niego gazetę i odczekać aż cała wilgoć zostanie wchłonięta.

Czytaj również:

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ moczowy
Masaż prostaty – jak i kiedy go stosować? Rola w diagnostyce i leczeniu
Troska o prostatę - masaż tego gruczołu
Torbiele nerki: prosta i korowa - przyczyny, objawy, leczenie
Nerka z torbielem
Przezroczysty mocz – efekt przepojenia czy objaw cukrzycy?
Próbki moczu
Podobne artykuły
Próba z żółtym kolorem moczu
Bardzo żółty mocz – przyczyny zmiany koloru
Osoba w czasie filtrowania krwi z toksyn
Co to jest dializa nerek i na czym polega?
Kobieta z rolką papieru toaletowego
Ureaplasma urealyticum - objawy i leczenie zakażenia
Próbki z moczem do badania ph
Co oznacza wysokie i niskie ph moczu? Sprawdź, jakie jest prawidłowe
Próbka moczu do badania ciężaru właściwego moczu
Ciężar właściwy moczu poniżej i powyżej normy - ile wynosi?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!