Dla Ciebie, na zdrowie!

Jak wychować szczęśliwe dziecko?

Z pewnością każdy rodzic zastanawiał się nad tym, co może zrobić, aby jego dziecko było szczęśliwe – zarówno teraz, jak i wtedy, gdy już dorośnie. To, w jaki sposób przebiega rozwój dziecka, jest kluczowe, dla jego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Dowiedz się, jak wychować szczęśliwe dziecko!
Zamyślone dziecko
Źródło: 123RF
Spis treści

Zwykle świetnie znamy zachowania swojego dziecka i jego organizm. Wiemy, że gdy upadnie, to zacznie płakać, a rozbite w wyniku upadku kolano, należy zdezynfekować, aby nie wdało się zakażenie. Wiemy też, że gdy dziecko wieczorem wypije za dużo coca coli, to będzie miało problemy z zaśnięciem. Można by tak wymieniać wiele. Znamy nasze dziecko – towarzyszymy mu przecież w jego rozwoju i staramy się robić wszystko, aby było zdrowe i szczęśliwe.

Reklama

Rozwój dziecka - Jak wychować dziecko?

Towarzyszymy naszemu dziecku w rozwoju i osiąganiu dojrzałości. Zastanawiamy się, jak wychować dziecko, aby było szczęśliwe. Aby móc w pełni wspierać rozwój dziecka, należy mieć podstawową wiedzę o tym, co dzieje się w jego rozwijającym się mózgu. Okazuje się, że nawet najbardziej troskliwi rodzice nie wiedzą wiele na temat mózgu ich dzieci. Czas to zmienić ponieważ mózg odpowiada za niemal każdy aspekt życia naszego dziecka, o który dbamy jako rodzice.

Zobacz wideo: Jaki sport wybrać dla dziecka?

Pragniemy tak wychować dziecko, aby:

- miało radosny i pozytywny nastrój

- nie było bojaźliwe ani lękliwe

- miało dobre relacje z innymi dziećmi

- nie miało problemów z zapamiętywaniem

- potrafiło dokonywać trafnych wyborów

Mózg dziecka we wczesnym dzieciństwie kształtuje się pod wpływem doświadczeń jakie mu zapewniamy. Wszystkie powyżej wymienione aspekty naszego dziecka mają ścisły związek z rozwojem jego mózgu. A w szczególności ze stopniem zintegrowania jego półkul mózgowych.

Reklama

Jak rozwijać mózg?

Mózg składa się z wielu różnych części pełniących rozmaite funkcje. W rozwoju mózgu dziecka, w początkowym etapie, ważne są takie działania wychowawcze, które zapewniają stymulację obu półkul mózgu dziecka. To rozwija w dziecku stabilność emocjonalną i jest pierwszym krokiem do wychowania szczęśliwego dziecka. Przekonaj się, dlaczego jest to takie ważne.

We wczesnym dzieciństwie działanie prawej półkuli mózgu daje o sobie znać gdy dziecko:

- popada w emocje i uczucia, których nie potrafi nazwać

- ma atak paniki, lęku

- popada w stany agresji, złości

ale też gdy:

- maluje, łączy ze sobą różne kolory

- rozumie metaforyczny przekaz wierszyka, którego uczy się w przedszkolu

Natomiast, aktywność lewej półkuli, we wczesnym dzieciństwie przejawia się gdy dziecko:

- nie wyraża żadnych emocji, nawet gdy upadnie i rozbije sobie kolano

- jest „zimne” emocjonalnie

- zachowanie jest bardzo poukładanie

ale też gdy:

- uczy się mówić

- zaczyna wykonywać pierwsze operacje na liczbach

We wczesnym dzieciństwie dominuje prawa półkula, z tego względu dzieci są bardziej emocjonalne. Dopiero w miarę rozwoju dziecka, aktywna staje się lewa półkula mózgu, która zaczyna bezpośrednio wpływać na zachowanie się dziecka. W wyniku rozwoju lewej półkuli stabilizuje się stan emocjonalny dziecka. Problemy pojawiają się wówczas, gdy te obie strony mózgu nie są zintegrowane, w związku z czym, jedna zaczyna dominować nad drugą.

Reklama

Metody wychowawcze

Aby wychować szczęśliwe dziecko ważne są metody wychowawcze, które integrują obie półkule mózgu. W przeciwnym razie u dziecka będzie dominować chaotyczne zachowanie (przejaw dominacji prawej półkuli mózgu) lub chłód emocjonalny (przejaw dominacji lewej półkuli mózgu). Jakie metody wychowawcze stosować, aby dwie strony mózgu dziecka nawiązały ze sobą kontakt i zaczęły ze sobą współpracować?

We wczesnym dzieciństwie, gdy dziecko jest jeszcze za małe, aby brać udział w zabawach integrujących obie strony mózgu (np. alfabet Game), niezwykle ważny jest przekaz werbalny ze strony rodzica, który nazywa, opisuje i wyjaśnia emocje, uczucia i zachowania emocjonalne dziecka.

Przykład: Dziecko upadnie i rozbije sobie kolano. Zaczyna płakać.

Przekaz rodzica nie wspierający integrację lewej i prawej półkuli mózgu:

Nie płacz. Nic się nie stało. Następnym razem uważaj bardziej.

Przekaz rodzica wspierający integrację lewej i prawej półkuli mózgu:

To na pewno boli. Potknęłaś się i uderzyłaś się w kolano. Dlatego płaczesz i jest ci przykro.

Wiedza o tym, w jaki sposób przebiega rozwój półkul mózgowych małego dziecka, i w jaki sposób we wczesnym dzieciństwie można wspierać ten rozwój, pomoże nam jako rodzicom wprowadzić odpowiednie metody wychowawcze i wychować szczęśliwe dziecko. Komunikaty, które wyjaśniają stany emocjonalne dziecka wspierają optymalny rozwój zarówno lewej – logicznej strony mózgu, jak i prawej – emocjonalnej. Jest to pierwszy krok do tego, aby dziecko samo zaczęło uczyć się panować nad negatywnymi emocjami. Wychowanie wspierające integracje obu półkul mózgu  nie gwarantuje, że wszelkie problemy z dzieckiem znikną. Ale wybierając metody wychowawcze, które są zorientowane na wspieranie rozwijającego się mózgu, łatwiej będzie można zbudować fundament pod zdrowie emocjonalne i psychiczne dziecka. 

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Aktywność mózgu
Jak wychować szczęśliwe dziecko?
Zamyślone dziecko
Jak wychować dziecko na geniusza?
Dziecko w czapce absolwenta
Jak polepszyć pamięć? Porady i wskazówki
Wizualizacja pracy mózgu
Podobne artykuły
Kobieta i mężczyzna siedzący do siebie plecami
Czy kobiety są mniej inteligentne od mężczyzn?
Mózg
Rodzaje pamięci - jak funkcjonuje pamięć?
Mózg człowieka a pamięć
Rodzaje pamięci - pamięć krótkotrwała
Mózg człowieka
Koncentracja mózgu - zrób test na koncentrację
Osoba dotleniająca mózg na świeżym powietrzu
Jak dotlenić mózg? Poznaj niezawodne sposoby

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!