Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Jak skutecznie i szybko odpieluchować dziecko?

Odpieluchowanie to proces rozstawania się dziecka z pieluszką. Podczas nauki korzystania z nocnika rodzic powinien wykazać się dużą cierpliwością i wyrozumiałością, aby pożegnanie z nią nie było dla dziecka źródłem niepotrzebnego stresu. Sprawdź, jak skutecznie i szybko przeprowadzić odpieluchowanie.
Dziecko siedzi na nocniku
źródło:123RF
W skrócie
 • Odpieluchowanie to wyrobienie u dziecka nawyku korzystania z nocnika lub sedesu.
 • Nie ma uniwersalnej zasady mówiącej o tym, kiedy dziecko powinno pożegnać się z pieluszką. Zakłada się jednak, że nauka powinna rozpocząć się między 18. a 36. miesiącem.
 • Kluczem do skutecznego odpieluchowania jest uważne obserwowanie, kiedy dziecko wyrazi gotowość do korzystania z nocnika.
SPRAWDŹ TEŻ: Rozwój dziecka – zabawy edukacyjne
Spis treści

Reklama

Jak odpieluchować dziecko? 

Wielu rodziców poszukuje sposobów, jak odpieluchować dziecko szybko i skutecznie. Dla niewtajemniczonych, pod pojęciem odpieluchowania dziecka kryje się proces rezygnacji ze stosowania pieluszek. 

Wyrobienie u dziecka nawyku korzystania z nocnika to niewątpliwe bardzo ważny moment w jego rozwoju. Zanim moment ten nadejdzie, zwykle jest poprzedzony czasochłonnym treningiem czystości. 

Wizja prania bielizny dziecka wielokrotnie w ciągu doby sprawia, że niekiedy rodzice podchodzą do odpieluchowania z pewną obawą. Również przyzwyczajone do pieluszki dziecko może z niechęcią reagować na stawiane mu wymagania. Dlatego, zanim rozpocznie się naukę korzystania z nocnika, warto zdobyć podstawową wiedzę dotyczącą rozwoju fizycznego i emocjonalnego dziecka, aby trening czystości dobrze przeprowadzić i rozpocząć go w odpowiednim momencie. 

Reklama

Kiedy odpieluchowanie? 

Co bardzo istotne, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy rozpocząć odpieluchowanie. Nie ma uniwersalnej zasady mówiącej o tym, kiedy dziecko powinno zacząć korzystać z nocnika. U każdego maluszka proces rozstawania się z pieluszką może przebiegać nieco inaczej, gdyż jest to uzależnione od jego rozwoju fizycznego oraz emocjonalnego. 

Pod względem fizjologicznym dziecko staje się gotowe do pożegnania z pieluszką około drugiego roku życia, gdyż wówczas nabiera zdolności do kontrolowania zwieraczy. Jednakże fizjologiczna gotowość organizmu do kontrolowania potrzeb fizjologicznym to nie wszystko. Ważny jest także rozwój emocjonalny, a tutaj można zaobserwować duże rozbieżności pomiędzy dziećmi. W większości przypadków rodzice intuicyjnie wyczuwają, że ich dziecko staje się gotowe do rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika. 

Uważa się jednak, że odpieluchowanie powinno rozpocząć się między 18. a 36. miesiącem życia. 

Reklama

Jak odpieluchować dziecko w nocy? 

Dziecko, aby mogło kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne, musi być przede wszystkim świadome tego, że chce mu się siku. Innymi słowy uczucie ucisku na pęcherz musi połączyć z koniecznością skorzystania z nocnika. 

Zwykle pierwszymi oznakami, świadczącymi o tym, że dziecko zaczyna rozpoznawać swoje potrzeby fizjologiczne, jest zmiana zachowań podczas brudzenia pieluszki. Często maluszek przerywa wtedy zabawę lub odchodzi na bok. To sygnał, że jest gotowy na rozpoczęcie nauki korzystania z nocnika. 

Warto podkreślić, że problematyczne może być odpieluchowanie dziecka w nocy. Często dziecko, które zaczyna korzystać w ciągu dnia z nocnika, na noc ma zakładaną pieluszkę, gdyż ledwo wybudzone ze snu nie jest w stanie w porę zareagować. Jest to jednak etap przejściowy, po którym następuje pełna kontrola potrzeb fizjologicznych. 

Żeby jednak ułatwić dziecku nabycie nowej umiejętności, rodzic powinien ograniczyć podawanie napojów przed pójściem spać. Przed snem należy zachęcać dziecko do siadania na nocnik, żeby opróżniło pęcherz. Zamiast zakładania pieluszki na noc, lepiej jest podłożyć pod prześcieradło ceratę lub podkład, żeby nie zaprzepaścić nauki zdobytej w ciągu dnia. Co więcej, obowiązkowo przy łóżeczku powinien znajdować się nocnik. Przez pierwsze noce warto obserwować swoją pociechę. Być może rodzic zaobserwuje, że dziecko obudziło się i potrzebuje iść do toalety, ale nie potrafi w porę zareagować. Wówczas niezbędna będzie pomoc w posadzeniu zaspanego malucha na nocnik. 

Reklama

Jak odpieluchować dwulatka? 

Nabywanie umiejętności korzystania z nocnika może się różnić w zależności od wieku dziecka. Aby skutecznie przeprowadzić odpieluchowanie dwulatka, nie wystarczy zaobserwować, że odczytuje swoje pierwsze potrzeby fizjologiczne. Ważny jest także temperament. Jeśli 2-letnie dziecko jest na tyle energiczne, że nie potrafi spędzić dłuższej chwili w jednym miejscu, to do nauki siedzenia na nocniku może podejść niechętnie. 

Wówczas pożegnanie z pieluszką może stać się dla dziecka źródłem niepotrzebnego stresu. W efekcie załatwianie potrzeb fizjologicznych może zacząć kojarzyć z nieprzyjemnym obowiązkiem. Konsekwencją takiego postrzegania może być świadome powstrzymywanie się od załatwiania. 

W związku z tym, w przypadku zaobserwowania niechęci dziecka do siadania na nocnik, lepiej odłożyć naukę na później. Zmuszanie może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Reklama

Jak odpieluchować 3-latka? 

Rodzice najczęściej pytają specjalistów, jak odpieluchować 3-letnie dziecko. W społeczeństwie pokutuje bowiem przekonanie, że trzyletnie dziecko powinno już załatwiać się na nocnik. Opiekunowie powinni jednak pamiętać, że nie należy robić niczego na siłę. Być może dziecko potrzebuje więcej czasu na nabycie nowej umiejętności niż jego rówieśnicy. 

Zasadniczo przyjmuje się, że dziecko nie nauczy się korzystać z nocnika, jeśli nie posiada umiejętności wykonywania prostych poleceń i nie reaguje na prośby rodziców. Między innymi dlatego uważa się, że trzyletnie dziecko szybciej opanuje technikę siusiania na nocnik aniżeli dwulatek. Warto jednak pamiętać, że nauki nie należy ani wprowadzać zbyt szybko, ani odkładać na później. Kluczem do skutecznego odpieluchowania jest obserwowanie dziecka. Niekiedy już 1,5 roczne dziecko wyraża gotowość do rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika. 

Reklama

Jak skutecznie odpieluchować dziecko? 

Podsumowując, nie ma jednego skutecznego sposobu na odpieluchowanie. Aby jednak przejść przez ten proces możliwie jak najszybciej, należy być pewnym, że dziecko posiada już następujące umiejętności:

 • potrafi samodzielnie siedzieć bez podparcia oraz swobodnie się porusza,
 • zaczyna naśladować dorosłych,
 • rozumie proste polecenia i prośby,
 • rozpoznaje swoje fizjologiczne potrzeby oraz zna słowa używane na ich określenie,
 • sygnalizuje, że ma brudną pieluszkę. 

Jeśli dziecko posiada wymienione wyżej umiejętności, oznacza to, że jest gotowe do rozpoczęcia nauki. Wówczas należy kupić nocnik lub specjalną nakładkę na sedes, jeśli dziecko przejawia chęć do siadania na sedesie. Dobrze jest wybrać się z dzieckiem na zakupy i zachęcić je, by samo wybrało odpowiedni nocnik czy nakładkę. W trakcie zakupów warto przeprowadzić rozmowę dotyczącą planowanej nauki. 

Rodzice powinni pamiętać, że dzieci uczą się poprzez naśladownictwo, dlatego zaleca się, aby w trakcie treningu czystości pozwalać dziecku chodzić do toalety razem z rodzicem. Pomocna będzie też książeczka lub bajka, w której bohater załatwia się na nocnik. Żeby oswoić dziecko z nocnikiem warto też sadzać na nim ulubione zabawki. 

W trakcie odpieluchowania dziecko powinno mieć możliwie jak najczęściej zdejmowaną pieluszkę. W tym okresie warto także zakładać ubrania, które łatwo zdjąć. Maluszek powinien być zachęcany do korzystania z nocnika. Można pytać, czy chce mu się siusiu, jednak nie w sposób uporczywy. 

Co bardzo ważne, jeśli dziecko nie zasygnalizuje swojej potrzeby i zabrudzi ubranie, pod żadnym pozorem nie należy tego ośmieszać, krytykować, a tym bardziej za to karać. Nie powinno się także sadzać dziecka siłą na nocnik lub przytrzymywać na nocniku, dopóki się nie załatwi. Takie działania mogą być dla niego traumatyzujące.

Jeśli natomiast dziecko zasygnalizuje swoją potrzebę i załatwi się na nocnik lub przynajmniej wyrazi taką chęć, należy je za to nagrodzić oklaskami, przytuleniem etc. Co istotne, nagroda powinna być wręczana za każdym razem, kiedy dziecko na to zasługuje, aż do momentu, kiedy opanuje technikę korzystania z nocnika. 

Reklama

Jak szybko odpieluchować dziecko? 

Wielu rodziców chce, aby ich pociecha rozstała się z pieluszką w ciągu kilku dni. W Internecie można znaleźć różne porady dotyczące tego, jak odpieluchować dziecko w weekend. Eksperci przestrzegają jednak, że proces ten wymaga czasu i cierpliwości. Nie należy robić niczego na siłę. Dziecko nie może być zmuszane do siadania na nocnik, a także ośmieszane, jeśli trening czystości nie przynosi oczekiwanych rezultatów. 

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców jest rozpoczęcia nauki, kiedy dziecko zacznie chodzić do żłobka lub przedszkola. Nie jest to odpowiedni moment. Nauka powinna się bowiem rozpocząć w stabilnym momencie życia. Nie zaleca się także rozpoczynać lekcji korzystania z nocnika w trakcie przeprowadzki, czy kiedy przyjdzie na świat rodzeństwo.

Jak odpieluchować dziecko z autyzmem? 

Z pewnością więcej cierpliwości i czasu będzie wymagało nauczenie korzystania z nocnika dziecka autystycznego. Zdrowe dzieci uczą się głównie poprzez naśladowanie. Takiej umiejętności nie posiadają natomiast dzieci chore na autyzm. Zatem jak odpieluchować dziecko z autyzmem

Zaleca się, by trening rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 2. roku życia. W przypadku dzieci autystycznych zalecane jest regularne sadzanie na nocnik lub muszlę ze specjalną nakładką. Powinno się to robić systematycznie – tuż po przebudzeniu, po śniadaniu, przed wyjściem z domu, po przyjściu do domu etc. 

Co bardzo istotne, nauka powinna być indywidualnie dostosowana do dziecka, dlatego trening czystości najlepiej przeprowadzić pod okiem terapeuty. 

Czytaj również

Bibliografia

 • https://zlobki.lublin.eu/wp-content/uploads/2020/05/pa-pa-pieluszko-pop.pdf [dostęp 10.09.2021 r.]
 • https://www.dom-narodzin.pl/wp-content/uploads/2015/12/OdpieluchowanieBezPrzemocy.pdf [dostęp 10.09.2021 r.]
 • http://zielonydzwoneczek.pl/2020/03/20/jak-pomoc-dziecku-autystycznemu-w-pokonywaniu-codziennych-trudnosci/ [dostęp 10.09.2021 r.]
 • http://autystyczni.pl/trening-czystosci-dziecka-z-autyzmem [dostęp 10.09.2021 r.]
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dziecko nie chce jeść
Czym karmić niejadka? Przepisy na śniadania, obiady i kolacje
Zaburzenia wzrastania i dojrzewania u dzieci - przyczyny, objawy
Raczkujące dziecko
Kiedy dziecko raczkuje?
Jak walczyć z wadami wymowy u dziecka?

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!