Dla Ciebie, na zdrowie!

Koncentracja u dziecka – co na nią wpływa i jak ją rozwijać?

Czy wiesz o tym, że czytanie bajek na dobranoc jest świetnym ćwiczeniem koncentracji dla twojego dziecka? Skupianie uwagi na historii opowiedzianej w bajce pobudza aktywność mózgu dziecka. Koncentracja u dziecka jest bardzo ważna - dowiedz się, co na nią wpływa i jak ją rozwijać?
Dziecko z brakiem koncentracji
Źródło: 123RF
Spis treści

Zdolność do koncentrowania się rozwija się w trakcie życia dziecka. Małe dzieci nie są w stanie utrzymywać swojej uwagi przez dłuższy czas. Zazwyczaj koncentrują się na tym, co w danym momencie przyciąga ich uwagę – na przykład na dźwięku, nowej zabawce czy kolorowym przedmiocie, który mają w zasięgu wzroku.

Reklama

Sprawdź koncentrację u dziecka w zależności od wieku:

 • Dzieci do 3 roku życia mogą skupić się ok. 5 – 10 minut na zabawie. W wykonywaniu innych czynności, na przykład ubieraniu się, małe dzieci potrzebują pomocy rodziców ponieważ ich zdolność do skoncentrowania się jest krótka i trwa zaledwie 1 minutę. Dzieci zaczynają coś robić jednak w pewnym momencie przestają i zajmują się czymś innym. Dzieje się tak dlatego, że ich koncentracja utrzymuje się przez krótki czas, następnie się rozprasza i w rezultacie tego dzieci nie wiedzą, co mają dalej robić.
 • Dzieci powyżej 3 roku życia nabywają już większej wprawy w skupianiu swojej uwagi. Jest to rezultat rozwijającego się mózgu i doskonalenia funkcji poznawczych takich jak: pamięć, uwaga czy koncentracja, dzięki czemu potrafią utrzymać swoją uwagę przez ponad 15 minut.
 • Dzieci 4 i 5-letnie mogą już przez 20 minut skupić się na zabawie.
 • Zabawa 6-latków trwa już znacznie dłużej i może nawet dochodzić do godziny.

Reklama

Co wpływa na koncentrację dziecka?

Rodzice czasami niepokoją się, że dziecko ma problemy z koncentracją ponieważ nie potrafi spokojnie siedzieć na miejscu, przeszkadza innym i z trudnością przychodzi mu wykonywanie różnych zadań. Należy pamiętać o tym, że istnieją duże różnice indywidualne w zdolności do koncentrowania się.

Reklama

Na koncentrację dziecka wpływa:

 • otoczenie dziecka i obecność czynników rozpraszających takich jak na przykład: hałas, obce miejsce, stres przeżywany przez dziecko, obecność osób, których dziecko nie lubi bądź boi się
 • uwarunkowanie genetyczne
 • zła sytuacja rodzinna
 • nieprawidłowy sposób odżywiania - dieta oparta o sztuczne cukry zawarte w słodyczach czy słodkich napojach uaktywnia struktury mózgu związane z emocjami i w związku z tym obniża zdolność do koncentrowania się dziecka. Na skutek takiej diety dziecko jest bardziej pobudzone emocjonalnie, trudniej mu utrzymać uwagę i w związku z tym łatwiej się zniechęca, gdy ma wykonać jakieś polecenie

Reklama

Jak rozwijać koncentrację dziecka?

Zdolność do koncentrowania się naturalnie wzrasta wraz z wiekiem. Mózg dziecka intensywnie się rozwija i w przeciągu od 3 do 6 lat od narodzenia dziecko jest już w stanie koncentrować swoją uwagę na zabawie przez niemal godzinę. Koncentracja to także taka umiejętność mózgu dziecka, którą można rozwijać za pomocą ćwiczeń. Trenowanie koncentracji pozwoli dziecku nie doświadczać problemów ze skupianiem swojej uwagi. Dzięki temu dziecko będzie się szybciej uczyło i zapamiętywało nowe dla niego informacje.

Alicja Czyrska ekspert Cogninet ds. zdrowia i treningu mózgu poleca następujące ćwiczenia na koncentrację:

 • Klaskanie – dorosły czyta dziecku bajkę, dziecko ma klasnąć w momencie, gdy pojawi się umówione słowo, np. „księżniczka”.
 • Rysowanie – rysujemy dziecku na plecach proste rysunki, na przykład trójkąt, słońce, chmurkę. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, co zostało narysowane na plecach i odrysowanie tych rysunków na kartce.
 • Słuchanie – dorosły czyta dziecku krótką bajkę, następnie dziecko opowiada jej treść lub odpowiada na pytania dorosłego związane z bajką.
 • Układanie – narysuj na dużej kartce twardego papieru bądź kartonie ulubione zwierzę dziecka – na przykład psa, kota, dinozaura i razem z dzieckiem pokolorujcie ten obrazek. Następnie potnij go najpierw na większe kawałki i pozwól dziecku układać je jak puzzle. Gdy dziecko nabierze wprawy w układaniu całego obrazka, potnij kawałki na mniejsze fragmenty i pozwól dziecku ponownie je ułożyć. Możesz podwyższyć poziom trudności w układaniu, tnąc puzzle na jeszcze mniejsze kawałki.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Trening mózgu
Przeczytaj artykuł
Rodzaje pamięci - pamięć krótkotrwała
Mózg człowieka a pamięć
Przeczytaj artykuł
Rodzaje pamięci - jak funkcjonuje pamięć?
Mózg
Przeczytaj artykuł
Czy kobiety są mniej inteligentne od mężczyzn?
Kobieta i mężczyzna siedzący do siebie plecami
Podobne artykuły
Mandarynki
Czy czytanie w myślach będzie możliwe?
Nawigacja GPS rozleniwia mózg
Mózg w okularach i czapce, który stoi przy tablicy
3 super sposoby na szybką poprawę pamięci w czasie sesji
Napis stres
Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem?

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!