Dla Ciebie, na zdrowie!

Nawigacja GPS rozleniwia mózg

Brytyjscy naukowcy alarmują, że częste korzystanie z nawigacji może rozleniwić twój mózg i sprawić, że stanie się on mniej aktywny? Gdy korzystasz z GPSa to tak, jakby ktoś prowadził cię za rękę. Wyłączasz wtedy samodzielne myślenie i kojarzenie, które w sposób naturalny uruchamia się, gdy do rozwiązania masz jakiś problem. Przez to twój mózg nie jest odpowiednio stymulowany, a za komfort „prowadzenia za rękę” musisz zapłacić.
1
Źródło: 123RF
Spis treści

Kiedy używamy nawigacji satelitarnej, aktywność płata ciemieniowego, czyli części mózgu odpowiedzialnej za orientację w terenie, znacznie maleje - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z University College London (Wielka Brytania).

Badacze przeanalizowali zachowania, a konkretnie aktywność mózgu, 24 kierowców który poruszali się po ulicach Londynu zarówno z pomocą nawigacji GPS, jak i samodzelnie. Wyniki badania jasno pokazały, że kiedy kierowcy samodzielnie wjeżdżali w nowe ulice Londynu, aktywność ich mózgu gwałtownie rosła. Im wyższy poziom skomplikowania, mnogości tras do wyboru, tym mocniej pracował mózg. Kiedy przemieszczali się z pomocą nawigacji GPS, naukowcy nie odnotowali żadnych zmian.

Badacze opublikowali wyniki swoich testów w piśmie „Nature Communications”, kolejny raz udowadniając, że nawigacja GPS ogłupia mózg i prowadzi do jego rozleniwienia.

Choć nie w pełni zdajemy sobie z tego sprawę, nowoczesna technologia, która ma ułatwić nam życie, w pewnych obszarach może okraść nas ze zdrowia i ważnych umiejętności. Nie będzie przesadą gdy powiemy, że mózg jest wręcz stworzony do tego, aby konstruować mentalne mapy przestrzeni, w której żyjesz lub obecnie się znajdujesz.

Czytanie map przestrzeni, poruszanie się po kraju lub po mieście, w którym jesteś po raz pierwszy w życiu na podstawie mapy, to świetny trening dla mózgu. Warto z tego korzystać. Zwłaszcza teraz, w wakacje, gdy mamy wiele okazji do wyjazdów w nowe miejsca.

Sprawne poruszanie się w mieście na podstawie mapy, a także pamiętanie rozkładu ulic miasta, jest przejawem zdrowego, aktywnego mózgu i działającej w mózgu wirtualnej mapy przestrzeni. Naukowcy dowiedli, że za orientację w terenie i umiejętność poruszania się w przestrzeni kluczowa jest prawidłowa aktywność płata ciemieniowego w mózgu.

Reklama

Płat ciemieniowy – mózgowy GPS

Płat ciemieniowy odpowiada m.in. za to, że:

  • pamiętasz przebieg ulic w mieście i sprawnie sie po nich poruszasz
  • orientujesz się w terenie
  • potrafisz czytać mapy i posługując się nimi trafiasz do celu
  • pamiętasz rozkład swojego mieszkania i po ciemku jesteś w stanie trafić np. do kuchni lub łazienki

Reklama

GPS rozleniwia mózg

Okazuje się, że na skutek nowoczesnych technologii, takich jak GPS, aktywność płata ciemieniowego w dotkliwy sposób maleje. Oczywiście płat ciemieniowy nie przestaje być aktywny ponieważ oprócz orientacji w przestrzeni, odpowiada także za inne aspekty naszego funkcjonowania.

Inne funkcje płata ciemieniowego:

  • integrowanie ruchu ze wzrokiem
  • integrowanie czucia ze wzrokiem
  • czucie temperatury
  • intencjonalne ruchy
  • czucie dotyku, a także bólu
  • rozumienie pojęć geometrycznych i abstrakcyjnych

Niemniej jednak, nie wysilanie własnego mózgu, aby zorientował się w przestrzeni i całkowite zdawanie się na nawigację, nie dostarcza mózgowi takiej stymulacji jakiej potrzebuje , aby mógł zachować zdrowie i dobrą kondycję mimo upływu lat. Nieustanne bycie „prowadzonym za rękę” przez GPS powoduje przyspieszone starzenie się komórek budujących płat ciemieniowy i w rezultacie wywołuje pogłębiony spadek kondycji mózgu.

Na szczęście mózg jest narządem neuroplastycznym co oznacza, że połączenia między komórkami tworzą się nieustannie.

Zmobilizowanie siebie i trenowanie swojego mózgu poprzez samodzielne korzystanie z map, zapamiętywanie rozkładu ulic i trafienie do celu bez użycia nawigacji, w dość szybkim tempie poprawia kondycję mózgu w obrębie płata ciemieniowego. 

Reklama

Uwaga na błędy w nawigacji

GPS nie tylko rozleniwia mózg ale też może narazić nasze zdrowie na bezpośrednie zagrożenie. Błędy w nawigacjach są bardzo częste. Z tego względu całkowite zdawanie się na cyfrowe mapy nie zawsze jest bezpieczne. Nietrudno znaleźć informacje o nieuważnych kierowcach, których nawigacja wyprowadziła na manowce.

W Polsce był przypadek, gdy GPS poprowadził kierowcę bezpośrednio w ulicę, która rozpoczynała się schodami prowadzącymi w dół. Odnotowano też przypadki, gdy nawigacja poprowadziła kierowców pod prąd jazdy lub prosto do jeziora.

Ślepe zdawanie się na GPS może przynieść opłakane skutki i nieść poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. W 2009 r. w pustynnych okolicach Death Valley, zdarzył się tragiczny wypadek. Kierowca prowadzony przez nawigację, zabłądził i nie był w stanie wydostać się z pustyni przez kilka dni.

Te błędy GPSa kosztowały życie syna kierowcy, który umarł na pustyni z odwodnienia. W tym przypadku gdyby od początku podróży posługiwano się mapą, z pewnością do tego tragicznego wypadku nigdy by nie doszło.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Aktywność mózgu
Rodzaje pamięci - pamięć krótkotrwała
Mózg człowieka a pamięć
Jak dotlenić mózg? Poznaj niezawodne sposoby
Osoba dotleniająca mózg na świeżym powietrzu
To zredukuje stres! Poznaj niezawodne sposoby na to, jak pokonać niepokój
Kobieta siedzi przed biurkiem, na którym rozłożonych jest wiele książek, łapie się za głowę, bo czuje stres przed egzaminem
Podobne artykuły
Kobieta i mężczyzna siedzący do siebie plecami
Czy kobiety są mniej inteligentne od mężczyzn?
Mózg
Rodzaje pamięci - jak funkcjonuje pamięć?
Mózg człowieka
Koncentracja mózgu - zrób test na koncentrację
Zamyślone dziecko
Jak wychować szczęśliwe dziecko?
Dziecko w czapce absolwenta
Jak wychować dziecko na geniusza?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!