Koncentracja mózgu - zrób test na koncentrację

Koncentracja to umiejętność zawężania swojego pola uwagi i skupiania się tylko na wybranych elementach z otoczenia – na przykład na zadaniu, które masz do wykonania, czytaniu artykułu, kierowaniu samochodem, rozmowie itp. Wykonaj nasze ćwiczenie i sprawdź koncentrację swojego mózgu.
Mózg człowieka
Źródło: 123RF

Spis treści

Jeśli masz problemy z koncentracją oznacza to, że nie korzystasz w pełni z możliwości, jakie posiada twój mózg. Koncentracja to umiejętność, którą się trenuje – celem jest rozwinięcie świadomości, aby w każdej chwili być „tu i teraz”. Pierwszym krokiem w treningu koncentracji jest zauważenie momentów, w których twoja uwaga odpływa i świadome przywrócenie jej do „tu i teraz”. To może być dla ciebie zaskakujące, ale koncentrację możesz ćwiczyć nie angażując w ogóle swojego mózgu w intensywne ćwiczenia. Wystarczy się zrelaksować i pozwolić swojej uwadze płynąć, nie koncentrując się na żadnej rzeczy. Jak to zrobić? To bardzo proste. Wystarczy na przykład regularnie ćwiczyć jogę.

Sprawdź swoją koncentrację - test na koncentrację

Na początek możesz sprawdzić koncentrację swojego mózgu, wykonując test Koncentracji Mózgu. Jak? Zmierz swój czas koncentracji mózgu. W tym celu:

 • Włącz stoper i zacznij czytać dowolny artykuł.
 • Naciśnij stop, gdy podczas czytania przyjdzie ci do głowy myśl nie związana z artykułem lub skierujesz swoją uwagę na coś, co dzieje się dookoła ciebie.
 • Czas, jaki wskazuje stoper, obrazuje jak długo twój mózg jest w stanie utrzymać koncentrację.

Oczywiście, to o czym czytasz, również ma wpływ na czas utrzymywania uwagi. Im tekst jest dla ciebie bardziej interesujący, tym dłużej będziesz koncentrował na nim swoją uwagę. Wobec tego:

 • możesz zrobić test czytając trzy różne artykuły,
 • przy każdym zapisuj czas, w którym twój mózg uległ rozproszeniu.
 • następnie zsumuj trzy czasy dekoncentracji swojego mózgu i podziel je przez 3 – otrzymasz średni czas, z jakim twój mózg ulega rozproszeniu.

Ćwiczenia na koncentrację

Test koncentracji mózgu dostarczy nam informacji o kondycji naszej koncentracji. Im lepszy wynik uzyskamy, tym lepszym zdrowie cieszy się nasz mózg. W każdym wypadku warto zadbać o ćwiczenie koncentracji i stopniowe wydłużanie czasu, po jakim zaczynamy się rozpraszać. Jak to zrobić? Ćwicz swoją koncentrację:

 • praktykując jogę
 • licząc w myślach od 1 do 100, a następnie od 100 do jednego
 • rozwiązując zagadki matematyczno-logiczne
 • odnajdując różnice na rysunkach
 • bawiąc się w wykreślanki

Zapisuj wyniki z testu Koncentracji Mózgu. Wzrastająca średnia świadczy o tym, że twój mózg dłużej utrzymuje stan koncentracji. Usprawnianie koncentracji mózgu może być świetną zabawą, która przyniesie tobie wiele korzyści.

Czytaj też:

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij