Dla Ciebie, na zdrowie!

Koncentracja mózgu - zrób test na koncentrację

Koncentracja to umiejętność zawężania swojego pola uwagi i skupiania się tylko na wybranych elementach z otoczenia – na przykład na zadaniu, które masz do wykonania, czytaniu artykułu, kierowaniu samochodem, rozmowie itp. Wykonaj nasze ćwiczenie i sprawdź koncentrację swojego mózgu.
Mózg człowieka
Źródło: 123RF
Spis treści

Jeśli masz problemy z koncentracją oznacza to, że nie korzystasz w pełni z możliwości, jakie posiada twój mózg. Koncentracja to umiejętność, którą się trenuje – celem jest rozwinięcie świadomości, aby w każdej chwili być „tu i teraz”.

Pierwszym krokiem w treningu koncentracji jest zauważenie momentów, w których twoja uwaga odpływa i świadome przywrócenie jej do „tu i teraz”. To może być dla ciebie zaskakujące, ale koncentrację możesz ćwiczyć nie angażując w ogóle swojego mózgu w intensywne ćwiczenia.

Wystarczy się zrelaksować i pozwolić swojej uwadze płynąć, nie koncentrując się na żadnej rzeczy. Jak to zrobić? To bardzo proste. Wystarczy na przykład regularnie ćwiczyć jogę.

Reklama

Sprawdź swoją koncentrację - test na koncentrację

Na początek możesz sprawdzić koncentrację swojego mózgu, wykonując test Koncentracji Mózgu. Jak? Zmierz swój czas koncentracji mózgu. W tym celu:

 • Włącz stoper i zacznij czytać dowolny artykuł.
 • Naciśnij stop, gdy podczas czytania przyjdzie ci do głowy myśl nie związana z artykułem lub skierujesz swoją uwagę na coś, co dzieje się dookoła ciebie.
 • Czas, jaki wskazuje stoper, obrazuje jak długo twój mózg jest w stanie utrzymać koncentrację.

Oczywiście, to o czym czytasz, również ma wpływ na czas utrzymywania uwagi. Im tekst jest dla ciebie bardziej interesujący, tym dłużej będziesz koncentrował na nim swoją uwagę. Wobec tego:

 • możesz zrobić test czytając trzy różne artykuły,
 • przy każdym zapisuj czas, w którym twój mózg uległ rozproszeniu.
 • następnie zsumuj trzy czasy dekoncentracji swojego mózgu i podziel je przez 3 – otrzymasz średni czas, z jakim twój mózg ulega rozproszeniu.

Reklama

Ćwiczenia na koncentrację

Test koncentracji mózgu dostarczy nam informacji o kondycji naszej koncentracji. Im lepszy wynik uzyskamy, tym lepszym zdrowie cieszy się nasz mózg. W każdym wypadku warto zadbać o ćwiczenie koncentracji i stopniowe wydłużanie czasu, po jakim zaczynamy się rozpraszać. Jak to zrobić? Ćwicz swoją koncentrację:

 • praktykując jogę
 • licząc w myślach od 1 do 100, a następnie od 100 do jednego
 • rozwiązując zagadki matematyczno-logiczne
 • odnajdując różnice na rysunkach
 • bawiąc się w wykreślanki

Zapisuj wyniki z testu Koncentracji Mózgu. Wzrastająca średnia świadczy o tym, że twój mózg dłużej utrzymuje stan koncentracji. Usprawnianie koncentracji mózgu może być świetną zabawą, która przyniesie tobie wiele korzyści.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Aktywność mózgu
Jak wychować szczęśliwe dziecko?
Zamyślone dziecko
Koncentracja mózgu - zrób test na koncentrację
Mózg człowieka
Jak polepszyć pamięć? Porady i wskazówki
Wizualizacja pracy mózgu
Podobne artykuły
Kobieta i mężczyzna siedzący do siebie plecami
Czy kobiety są mniej inteligentne od mężczyzn?
Mózg
Rodzaje pamięci - jak funkcjonuje pamięć?
Osoba dotleniająca mózg na świeżym powietrzu
Jak dotlenić mózg? Poznaj niezawodne sposoby
Kobieta siedzi przed biurkiem, na którym rozłożonych jest wiele książek, łapie się za głowę, bo czuje stres przed egzaminem
Dziecko w czapce absolwenta
Jak wychować dziecko na geniusza?

Reklama


Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!