Dla Ciebie, na zdrowie!

Jak wychować dziecko na geniusza?

Czy można tak wychować dziecko, żeby miało genialny mózg? Na to czy małe dziecko zostanie geniuszem wpływa wiele czynników – zarówno środowiskowych, jak i genetycznych, związanych z rozwojem mózgu, i z pewnością nie można tego jednoznacznie przewidzieć. Kluczowe jednak w procesie rozwoju intelektualnego jest wspieranie rozwoju mózgu dziecka poprzez wczesną stymulację jego zmysłów oraz dbanie o sen dziecka.
Dziecko w czapce absolwenta
Źródło: 123RF
Spis treści

Dziecko zaraz po urodzeniu ma spore możliwości odbierania bodźców oddziałujących na zmysły. Na przykład preferuje smak słodki (zmysł smaku), uspokaja się przy zmianie pozycji (zmysł równowagi), lokalizuje źródło zapachu i odwraca głowę od nieprzyjemnego (zmysł węchu), rozpoznaje głos mamy i preferuje wysokie dźwięki (zmysł słuchu), a także śledzi wzrokiem pojawiający się przed nim przedmiot i próbuje śledzić poruszający się obiekt (zmysł wzroku).

Reklama

Mały geniusz - rozwój mózgu dziecka

O tym, jak istotna w rozwoju mózgu, jest stymulacja poprzez zmysły i ustalony wzorzec snu i czuwania, świadczą przypadki dzieci opuszczonych, o które nikt nie dba. Takie dzieci częściej zapadają na różne choroby i cechują się opóźnieniami w rozwoju intelektualnym. Pierwszym krokiem do tego, aby wychować mądre dziecko, jest troska o prawidłowy rozwój mózgu, który rozwija się poprzez zmysły.

Zobacz wideo: Jaki sport wybrać dla dziecka?

Reklama

Metody wychowawcze

W okresie dzieciństwa mózg rozwija się bardzo intensywnie. Na tym etapie zaczynają się intensywne zmiany w sferze percepcji. Rozwój dziecka we wczesnym dzieciństwie następuje intensywnie i osiąga większą złożoność na skutek bodźców, które docierają do niego poprzez zmysły. Zatem, jeśli ważny jest dla ciebie rozwój dziecka, powinieneś zadbać o prawidłowe wychowanie i już we wczesnym dzieciństwie powinieneś stymulować rozwój mózgu dziecka właśnie poprzez zmysły. Dowiedz się, jak za pomocą odpowiedniego wychowania możesz wspierać rozwój dziecka.

Reklama

Rozwój dziecka a wzrok

Zmysł wzroku we wczesnym dzieciństwie rozwija się bardzo intensywnie. Aż 80% bodźców dochodzących z mózgu płynie właśnie z tego zmysłu. Za pomocą zmysłu wzroku na początku życia dziecka pobudza się rozwój jego mózgu. Sprawdź metody wychowawcze, które wspierają rozwój zmysłu wzroku.

 •  między 3 a 5 miesiącem życia rozwija się już spostrzeganie głębi, możesz więc nosić dziecko na rękach i pokazywać mu przedmioty znajdujące się w otoczeniu
 •  w 3 miesiącu życia dziecko rozróżnia już 4 podstawowe barwy: żółty, czerwony, zielony, niebieski – najbardziej pośród tych kolorów dziecko lubi żółty i czerwony zatem wybieraj dla niego zabawki  w tych właśnie kolorach
 •  dziecko lubi patrzeć na uśmiechnięte twarze, zatem gdy go pielęgnujesz lub się z nim bawisz uśmiechaj się do niego

Reklama

Rozwój dziecka a dotyk

We wczesnym dzieciństwie, zmysł dotyku, obok zmysłu wzroku odgrywa doniosłą rolę w rozwoju dziecka. Na początku życia, poprzez zmysł dotyku, rozwija się wrażliwość sensoryczna dziecka, która daje podstawę do jego dalszego rozwoju i chęci odkrywania świata. Sprawdź metody wychowawcze, które wspierają rozwój zmysłu słuchu.

 •  dziecko lubi delikatny, powtarzający się dotyk, zatem głaszcz go jak najczęściej
 •  wybieraj dla niego zabawki o różnej teksturze i razem sprawdzajcie, jaki w dotyku jest dany przedmiot
 •  dobre rozwinięcie zmysłu dotyku sprawia, że dziecko chętnie manipuluje różnymi przedmiotami i rozwija w sobie ciekawość świata

Reklama

Rozwój dziecka a słuch

Dziecko jeszcze przed narodzeniem zapoznaje się ze światem dźwięków i potrafi różnicować niektóre dźwięki.

 •  już trzydniowe niemowlęta potrafią rozpoznać głos swojej matki, zatem w początkowych etapach życia to na głos mamy dziecko najbardziej reaguje
 •  dziecko preferuje dźwięki wysokie i wypowiedzi z wysoka intonacją

Dowiedz się także: Integracja sensoryczna – rozwój, zaburzenia, jak rozwijać? 

Reklama

Rozwój dziecka a sen 

Sen jest niezwykle ważny w rozwoju mózgu małego dziecka. Podczas snu mózg we wczesnym dzieciństwie rozwija się, tworzą się w nim nowe komórki nerwowe oraz połączenia między nimi. Dzięki temu mózg małego dziecka z chwili na chwilę staje się sprawniejszy. Sen utrwala też to, czego dziecko nauczyło się w ciągu dna. Wzmacnia to jego rozwój intelektualny.

Wraz z wiekiem wydłuża się okres czuwania i zmniejsza się ilość snu.

 •  Noworodki śpią 16-18 godzin na dobę
 •  Niemowlęta śpią 13-14 godzin na dobę
 •  Dorastający śpią 7-8 godzin na dobę
 •  Dorośli 6-7 godzin na dobę

W trosce o rozwój mózgu dziecka warto więc zadbać o ustalenie regularnego wzorca snu i czuwania u dziecka. Na pewno sprzyja temu uporządkowane środowisko, które zapewni dziecku spokojny, nieprzerywany sen.  Dzieci, które nie mają stałego rozkładu okresów snu i czuwania w ciągu doby, wykazują kłopoty zdrowotne i zaburzenia zachowania w późniejszym okresie rozwoju, co nie sprzyja osiąganiu wysokiego  poziomu rozwoju intelektualnego.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Aktywność mózgu
Jak wychować dziecko na geniusza?
Dziecko w czapce absolwenta
Jak wychować szczęśliwe dziecko?
Zamyślone dziecko
To zredukuje stres! Poznaj niezawodne sposoby na to, jak pokonać niepokój
Kobieta siedzi przed biurkiem, na którym rozłożonych jest wiele książek, łapie się za głowę, bo czuje stres przed egzaminem
Podobne artykuły
Kobieta i mężczyzna siedzący do siebie plecami
Czy kobiety są mniej inteligentne od mężczyzn?
Mózg
Rodzaje pamięci - jak funkcjonuje pamięć?
Mózg człowieka
Koncentracja mózgu - zrób test na koncentrację
Mózg człowieka a pamięć
Rodzaje pamięci - pamięć krótkotrwała
Osoba dotleniająca mózg na świeżym powietrzu
Jak dotlenić mózg? Poznaj niezawodne sposoby

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!