Dla Ciebie, na zdrowie!

Jak polepszyć pamięć? Porady i wskazówki

Pamięć jest zjawiskiem złożonym i zależy od zdrowia i aktywności całego mózgu. Im lepsza jest kondycja mózgu, tym pamięć lepiej działa. Jeśli chcesz polepszyć pamięć to w pierwszej kolejności powinieneś poznać techniki poprawiające aktywność mózgu i w rezultacie tego także i pamięć.
Wizualizacja pracy mózgu
Źródło: 123RF
Spis treści

Regularne angażowanie mózgu w wykonywanie różnych nowych zadań poprawia jego aktywność i pamięć. Trening pamięci powoduje tworzenie się w mózgu nowych połączeń między komórkami nerwowymi, co usprawnia aktywność mózgu na ogólnym poziomie. Na skutek tego zwiększa się gęstość połączeń między komórkami, dzięki czemu kondycja mózgu się poprawia, a wraz z nią też i pamięć.

Każdego dnia spróbuj poświęcić pół godziny na trening swojej pamięci. Możesz to zrobić też za pomocą gier logicznych dostępnych w Internecie. Tego typu gry efektywnie pobudzają aktywność mózgu i dzięki temu ułatwiają dostęp do zgromadzonych wcześniej informacji w mózgu.

Polepszysz swoją pamięć poprzez:

 • uczenie się języka obcego
 • rozwiązywanie zagadek, krzyżówek czy sudoku
 • regularne ćwiczenia pamięci, na przykład poprzez zapamiętywanie listy zakupów lub wyliczanie reszty
 • quizy pamięci dostępne w Internecie
 • techniki pamięciowe - na przykład mapy myśli

Reklama

Jak polepszyć pamięć - mapy myśli

W procesie usprawniania pamięci zastosowanie znajdują linearne i nielinearne metody notowania. Linearne metody są w miarę skuteczne ale nasz mózg dość szybko się nimi męczy. Przybierają formę długich bloków tekstu do zapamiętania, które nie są do końca przejrzyste i szybko męczą mózg. Bardziej efektywną metodą, atrakcyjniejszą dla naszego mózgu, są dynamiczne i bardziej ekscytujące Mapy myśli.

Dzięki zastosowaniu Map myśli nauka może stać się przyjemnością a nawet fascynującą przygodą. Poprawa pamięci osiągnięta dzięki tej technice pozwoli na łatwiejsze kojarzenie faktów i tworzenie własnych hipotez.

Reklama

Jak tworzyć Mapy Myśli

W centralnej części Mapy Myśli należy umieścić kolorowy rysunek, od którego powinny wychodzić linie z najważniejszymi słowami kluczowymi.

 • Na przykład: Mózg (centralne pojęcie) i wychodzące od niego linie opisujące ten narząd: płat czołowy, płat ciemieniowy, płaty skroniowe, płat potyliczny.
 • Badania naukowców wykazały, że najważniejsze hasła w mapach myśli najlepiej zaznaczać kolorem pomarańczowym, żółtym i niebieskim, gdyż te kolory aktywują mózg i sprzyjają one lepszemu zapamiętywaniu.
 • Ponadto mózg lepiej zapamięta materiał, gdy kluczowe dla niego hasła ułoży się w ciąg następujących po sobie skojarzeń.

Reklama

Dieta białkowa poprawia pamięć

Jeśli czeka cię dzień pełen wyzwań, podczas którego musisz utrzymać aktywność mózgu na wysokim poziomie staraj się:

 • jeść jak najwięcej produktów białkowych – na przykład jogurty naturalne, twarożki, ryby, drób wraz z warzywami.
 • Produkty białkowe aktywują korę przedczołową w twoim mózgu czyli strukturę, w której mieści się twoja pamięć operacyjna – potrzebna do wykonania bieżących zadań, zapamiętywania imion, rzeczy do zrobienia.
 • Unikaj jedzenia węglowodanów prostych – białego pieczywa oraz słodyczy – muffinek, słodkiej czekolady, naleśników z dżemem i bitą śmietaną.
 • Cukier zawarty w słodyczach powoduje, że aktywują się obszary w twoim mózgu związane z emocjami. To utrudnia i zagłusza działanie kory przedczołowej, a wraz z tym osłabia działanie pamięci.

Jeśli więc chcesz poprawić swoją pamięć, w pierwszej kolejności sięgaj po produkty białkowe. Słodki i relaksujący deser zostaw sobie na wieczór, kiedy wykonałeś już wszystkie ważne zadania i aktywne działanie pamięci nie jest już tak bardzo ważne.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Aktywność mózgu
Jak dotlenić mózg? Poznaj niezawodne sposoby
Osoba dotleniająca mózg na świeżym powietrzu
Koncentracja mózgu - zrób test na koncentrację
Mózg człowieka
Jak polepszyć pamięć? Porady i wskazówki
Wizualizacja pracy mózgu
Podobne artykuły
Mózg
Rodzaje pamięci - jak funkcjonuje pamięć?
Mózg człowieka a pamięć
Rodzaje pamięci - pamięć krótkotrwała
Dziecko w czapce absolwenta
Jak wychować dziecko na geniusza?
Napis stres
Stres egzaminem - czy można go nie odczuwać? Sposoby na to, jak sobie z nim radzić
Zamyślone dziecko
Jak wychować szczęśliwe dziecko?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!