Dla Ciebie, na zdrowie!

Jak polepszyć pamięć? Porady i wskazówki

Pamięć jest zjawiskiem złożonym i zależy od zdrowia i aktywności całego mózgu. Im lepsza jest kondycja mózgu, tym pamięć lepiej działa. Jeśli chcesz polepszyć pamięć to w pierwszej kolejności powinieneś poznać techniki poprawiające aktywność mózgu i w rezultacie tego także i pamięć.
Wizualizacja pracy mózgu
Źródło: 123RF
Spis treści

Regularne angażowanie mózgu w wykonywanie różnych nowych zadań poprawia jego aktywność i pamięć. Trening pamięci powoduje tworzenie się w mózgu nowych połączeń między komórkami nerwowymi, co usprawnia aktywność mózgu na ogólnym poziomie. Na skutek tego zwiększa się gęstość połączeń między komórkami, dzięki czemu kondycja mózgu się poprawia, a wraz z nią też i pamięć.

Każdego dnia spróbuj poświęcić pół godziny na trening swojej pamięci. Możesz to zrobić też za pomocą gier logicznych dostępnych w Internecie. Tego typu gry efektywnie pobudzają aktywność mózgu i dzięki temu ułatwiają dostęp do zgromadzonych wcześniej informacji w mózgu.

Polepszysz swoją pamięć poprzez:

 • uczenie się języka obcego
 • rozwiązywanie zagadek, krzyżówek czy sudoku
 • regularne ćwiczenia pamięci, na przykład poprzez zapamiętywanie listy zakupów lub wyliczanie reszty
 • quizy pamięci dostępne w Internecie
 • techniki pamięciowe - na przykład mapy myśli

Reklama

Jak polepszyć pamięć - mapy myśli

W procesie usprawniania pamięci zastosowanie znajdują linearne i nielinearne metody notowania. Linearne metody są w miarę skuteczne ale nasz mózg dość szybko się nimi męczy. Przybierają formę długich bloków tekstu do zapamiętania, które nie są do końca przejrzyste i szybko męczą mózg. Bardziej efektywną metodą, atrakcyjniejszą dla naszego mózgu, są dynamiczne i bardziej ekscytujące Mapy myśli.

Dzięki zastosowaniu Map myśli nauka może stać się przyjemnością a nawet fascynującą przygodą. Poprawa pamięci osiągnięta dzięki tej technice pozwoli na łatwiejsze kojarzenie faktów i tworzenie własnych hipotez.

Reklama

Jak tworzyć Mapy Myśli

W centralnej części Mapy Myśli należy umieścić kolorowy rysunek, od którego powinny wychodzić linie z najważniejszymi słowami kluczowymi.

 • Na przykład: Mózg (centralne pojęcie) i wychodzące od niego linie opisujące ten narząd: płat czołowy, płat ciemieniowy, płaty skroniowe, płat potyliczny.
 • Badania naukowców wykazały, że najważniejsze hasła w mapach myśli najlepiej zaznaczać kolorem pomarańczowym, żółtym i niebieskim, gdyż te kolory aktywują mózg i sprzyjają one lepszemu zapamiętywaniu.
 • Ponadto mózg lepiej zapamięta materiał, gdy kluczowe dla niego hasła ułoży się w ciąg następujących po sobie skojarzeń.

Reklama

Dieta białkowa poprawia pamięć

Jeśli czeka cię dzień pełen wyzwań, podczas którego musisz utrzymać aktywność mózgu na wysokim poziomie staraj się:

 • jeść jak najwięcej produktów białkowych – na przykład jogurty naturalne, twarożki, ryby, drób wraz z warzywami.
 • Produkty białkowe aktywują korę przedczołową w twoim mózgu czyli strukturę, w której mieści się twoja pamięć operacyjna – potrzebna do wykonania bieżących zadań, zapamiętywania imion, rzeczy do zrobienia.
 • Unikaj jedzenia węglowodanów prostych – białego pieczywa oraz słodyczy – muffinek, słodkiej czekolady, naleśników z dżemem i bitą śmietaną.
 • Cukier zawarty w słodyczach powoduje, że aktywują się obszary w twoim mózgu związane z emocjami. To utrudnia i zagłusza działanie kory przedczołowej, a wraz z tym osłabia działanie pamięci.

Jeśli więc chcesz poprawić swoją pamięć, w pierwszej kolejności sięgaj po produkty białkowe. Słodki i relaksujący deser zostaw sobie na wieczór, kiedy wykonałeś już wszystkie ważne zadania i aktywne działanie pamięci nie jest już tak bardzo ważne.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Aktywność mózgu
Jak wychować dziecko na geniusza?
Dziecko w czapce absolwenta
Rodzaje pamięci - pamięć krótkotrwała
Mózg człowieka a pamięć
To zredukuje stres! Poznaj niezawodne sposoby na to, jak pokonać niepokój
Kobieta siedzi przed biurkiem, na którym rozłożonych jest wiele książek, łapie się za głowę, bo czuje stres przed egzaminem
Podobne artykuły
Kobieta i mężczyzna siedzący do siebie plecami
Czy kobiety są mniej inteligentne od mężczyzn?
Mózg
Rodzaje pamięci - jak funkcjonuje pamięć?
Mózg człowieka
Koncentracja mózgu - zrób test na koncentrację
Zamyślone dziecko
Jak wychować szczęśliwe dziecko?
Osoba dotleniająca mózg na świeżym powietrzu
Jak dotlenić mózg? Poznaj niezawodne sposoby

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!