Acne-Derm

Spis treści

Acne-Derm - skład

1 g kremu zawiera 200 mg kwasu azelainowego. Preparat zawiera glikol propylenowy, alkohol cetostearylowy i kwas benzoesowy.

Acne-Derm - Działanie

Kwas azelainowy działa przeciwbakteryjnie, szczególnie na bakterie Propionibacterium acnes, które mają wpływ na rozwój trądziku. Ponadto zmniejsza liczbę mikrozaskórników, w wyniku normalizacji procesu powstawania keratyny oraz hamowania nadmiernego rogowacenia naskórka. Preparat ma również działanie wybielające. Kwas azelainowy hamuje aktywność tyrozynazy oraz enzymów mitochondrialnych, dzięki czemu hamuje wzrost i nadczynność melanocytów. Po podaniu preparatu na skórę dociera on do wszystkich jej warstw. Badania in vitro wykazały, że zawartość kwasu azelainowego po aplikacji pojedynczej dawki wynosi: w warstwie rogowej 3-5%, w naskórku i skórze właściwej do 10%, w osoczu krwi średnio 4%. Kwas azelainowy w 43% wiąże się z białkami osocza. Ulega β-oksydacji w niewielkim stopniu. Wydalany jest głównie z moczem w postaci niezmienionej. T0,5 po podaniu na skórę wynosi 12 h.

Acne-Derm - wskazania

Trądzik pospolity. Przebarwienia skóry.

Acne-Derm - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas azelainowy i pozostałe składniki preparatu.

Acne-Derm - ostrzeżenia

Przed rozpoczęciem leczenia należy określić typ przebarwień - zalecane jest zastosowanie lampy Wood'a (postać skórna przebarwień jest oporna na leczenie preparatem, natomiast typ naskórkowy i typ mieszany naskórkowo-skórny łatwo poddają się leczeniu). W trakcie leczenia trądziku u pacjentów o ciemnej karnacji należy wnikliwie obserwować skórę ze względu na działanie wybielające preparatu. Preparat zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry, alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) oraz kwas benzoesowy, który może być przyczyną niewielkiego podrażnienia skóry, oczu i błon śluzowych. Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leczenia preparatem u dzieci poniżej 12 lat.

Acne-Derm - ciąża

Preparat może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu i karmionego dziecka.

Acne-Derm - efekty uboczne

Często: objawy miejscowego podrażnienia skóry takie jak: pieczenie, świąd, zaczerwienienie, suchość i łuszczenie skóry (występuje zwykle na początku leczenia, jeśli utrzymują się należy stosować preparat raz na dobę). W większości przypadków objawy podrażnienia są łagodne i zazwyczaj nie wymagają przerwania stosowania preparatu. Rzadko: kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, u pacjentów o ciemnej karnacji - białe plamy lub rozjaśnienie skóry w miejscu stosowania. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości na światło, alergiczne reakcje skórne np: wysypka.

Acne-Derm - dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci od 12 lat: 1 g kremu (pasek 4 cm) 2 razy na dobę (rano i wieczorem) nanosić cienką warstwą na umyte i dokładnie osuszone, chorobowo zmienione miejsca na skórze. Krem delikatnie wetrzeć. Po nałożeniu preparatu dokładnie umyć ręce. Dawka dobowa wynosi 2 g kremu (8 cm). Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W przypadku zmian trądzikowych na klatce piersiowej i plecach nie stosować więcej niż 10 g kremu na dobę. Pacjenci ze skórą wrażliwą przez pierwszy tydzień leczenia powinni stosować preparat raz na dobę, wieczorem. Należy zmniejszyć ilość nakładanego preparatu lub stosować go raz na dobę w przypadku wystąpienia znacznego podrażnienia skóry; jeśli to konieczne przerwać leczenie na kilka dni. Preparat należy stosować co najmniej 4 tyg.; w celu uzyskania trwałej poprawy stosować przez kilka miesięcy. Nie stosować dłużej niż 6 mies. Inne preparaty na skórę nanosić pomiędzy kolejnymi aplikacjami kremu.

Acne-Derm - uwagi

W leczeniu przebarwień skóry, należy stosować jednocześnie kremy z filtrami UVA i UVB. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, ustami i błonami śluzowymi. Należy unikać czynników drażniących skórę np.: mycia twarzy twardą, chlorowaną wodą, używania mydeł zapachowych. Należy chronić skórę przed mrozem i wiatrem.

Pharmindex