Daktarin

Reklama

Działanie

Mikonazol działa przeciwgrzybiczo, m.in. na dermatofity i drożdżaki oraz działa przeciwbakteryjnie na Gram-dodatnie pałeczki i ziarenkowce. W komórkach grzybów hamuje biosyntezę ergosterolu i zmienia skład innych elementów lipidowych błony komórkowej, prowadząc do obumarcia komórki. Ma także zastosowanie w leczeniu grzybic wtórnie zakażonych. Mikonazol zwykle powoduje ustąpienie świądu skóry, który często towarzyszy zakażeniom dermetofitami i drożdżakami. Po miejscowym zastosowaniu pozostaje na skórze przez 4 dni. Wchłanianie ogólnoustrojowe jest ograniczone, a biodostępność wynosi < 1%.

Wskazania

Krem: zakażenia skóry wywołane przez dermatofity, drożdżaki i inne grzyby, takie jak: grzybica głowy, tułowia, rąk, grzybica pachwin i grzybica międzypalcowa stóp (stopa sportowca); może być także stosowany w grzybicach wtórnie zakażonych przez bakterie (np. pieluszkowe zapalenie skóry). Puder leczniczy (zwykle w połączeniu z kremem): pieluszkowe zapalenie skóry, grzybica obrębna pachwin i grzybica międzypalcowa wywołana przez dermatofity i drożdżaki; zapobiegawczo do środka butów i skarpetek.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na mikonazol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nie należy stosować w leczeniu grzybiczych zakażeń owłosionej skóry głowy, paznokci, błon śluzowych ani na zranioną skórę.

Środki ostrożności

W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości lub podrażnienia skóry, leczenie należy przerwać. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Ze względu na zawartość kwasu benzoesowego w kremie, preparat może powodować niewielkiego stopnia podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych. Puder leczniczy zawiera talk; należy unikać wdychania pudru, aby zapobiec podrażnieniu dróg oddechowych. Z tego powodu puder powinien być stosowany szczególnie ostrożnie podczas leczenie niemowląt i dzieci.

Ciąża i laktacja

Wchłanianie ogólnoustrojowe mikonazolu po podaniu miejscowym jest ograniczone (< 1%). Przed zastosowaniem leku w ciąży należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka. W okresie karmienia piersią stosować z ostrożnością.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, reakcje anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, wysypka, rumień, świąd, uczucie palenia na skórze, zaburzenia w miejscu podania (w tym podrażnienie).

Interakcje

Ze względu na ograniczoną biodostępność układową mikonazolu po podaniu miejscowym, interakcje zachodzą bardzo rzadko (podany w postaci ogólnej działa hamująco na CYP3A4/2C9). Podczas jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych, takich jak warfaryna, należy zachować ostrożność i monitorować działanie leku przeciwzakrzepowego. Należy zachować ostrożność podczas stosowania niektórych leków, np. doustnych środków hipoglikemizujących i fenytoiny, ponieważ ich działanie i objawy niepożądane mogą się nasilić.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Krem lub puder leczniczy lub nanosi się 2 razy na dobę na chorobowo zmienioną skórę. W przypadku jednoczesnego stosowania pudru i kremu stosuje się obie postaci leku raz na dobę. Czas leczenia wynosi 2-6 tyg.; leczenie należy kontynuować przez co najmniej tydzień po ustąpieniu wszystkich objawów i zmian chorobowych. Zapobiegawczo stosuje się puder leczniczy raz na dobę do środka butów i skarpetek.

Reklama

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex