Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Daktarin

Spis treści

Reklama

Daktarin - skład

1 g kremu, pudru lub pudru do rozpylania na skórę zawiera 20 mg azotanu mikonazolu.

Reklama

Daktarin - działanie

Mikonazol działa przeciwgrzybiczo, m.in. na dermatofity i drożdżaki oraz działa przeciwbakteryjnie na Gram-dodatnie pałeczki i ziarenkowce. W komórkach grzybów hamuje biosyntezę ergosterolu i zmienia skład innych elementów lipidowych błony komórkowej, prowadząc do obumarcia komórki. Ma także zastosowanie w leczeniu grzybic wtórnie zakażonych. Mikonazol zwykle powoduje ustąpienie świądu skóry, który często towarzyszy zakażeniom dermetofitami i drożdżakami. Po miejscowym zastosowaniu pozostaje na skórze przez 4 dni. Wchłanianie ogólnoustrojowe jest ograniczone, a biodostępność wynosi < 1%. Wchłonięty mikonazol wiąże się z białkami osocza (w 88,2%) i krwinkami czerwonymi (10,6%). Niewielkie ilości wchłoniętego mikonazolu są eliminowane z kałem zarówno w postaci niezmienionej, jak i w postaci metabolitów, w czasie ponad czterech dni po podaniu. Mniejsze ilości leku w postaci niezmienionej i jego metabolitów pojawiają się również w moczu.

Reklama

Daktarin - wskazania

Krem: leczenie grzybiczych zakażeń skóry spowodowanych przez dermatofity, drożdżaki i inne grzyby, takich jak grzybica głowy, tułowia, rąk, grzybica pachwin i grzybica międzypalcowa stóp (stopa sportowca); może być także stosowany w grzybicach wtórnie zakażonych przez bakterie (np. pieluszkowe zapalenie skóry). Puder leczniczy (zwykle w połączeniu z kremem): leczenie pieluszkowego zapalenie skóry, grzybicy obrębnej pachwin i (lub) grzybicy międzypalcowej wywołanych przez dermatofity lub drożdżaki; zapobiegawczo do środka butów i skarpetek. Puder leczniczy do rozpyl. na skórę (zwykle w połączeniu z kremem): leczenie grzybicy międzypalcowej stóp („stopa sportowca”), grzybicy obrębnej pachwin; zapobiegawczo do środka butów i skarpetek.

Reklama

Daktarin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na mikonazol, inne pochodne imidazolu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować w leczeniu grzybiczych zakażeń owłosionej skóry głowy, paznokci, błon śluzowych oraz na zranioną skórę.

Reklama

Daktarin - ostrzeżenia

W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości lub podrażnienia skóry, leczenie należy przerwać. Lek nie powinien mieć kontaktu z oczami. Ze względu na zawartość kwasu benzoesowego w kremie, preparat może powodować niewielkiego stopnia podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych. Puder leczniczy oraz puder leczniczy do rozpylania na skórę zawiera talk; należy unikać wdychania pudru, aby zapobiec podrażnieniu dróg oddechowych. Z tego powodu puder powinien być stosowany szczególnie ostrożnie podczas leczenia niemowląt i dzieci. Ponadto puder leczniczy do rozpylania na skórę zawiera 255 mg alkoholu (etanolu) w każdej dawce (2550 mg), co jest równoważne 100 mg/g (10% w/w) - może powodować pieczenie uszkodzonej skóry.

Reklama

Daktarin - ciąża

Wchłanianie ogólnoustrojowe mikonazolu po podaniu miejscowym jest ograniczone (< 1%). Przed zastosowaniem leku w ciąży należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka. W okresie karmienia piersią stosować z ostrożnością.

Reklama

Daktarin - efekty uboczne

Bardzo rzadko: reakcje anafilaktyczne, nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, wysypka, rumień, świąd, uczucie pieczenia na skórze, zapalenie skóry, odbarwienie skóry, zaburzenia w miejscu podania (w tym podrażnienie w miejscu podania, uczucie pieczenia w miejscu podania, świąd w miejscu podania, inne nieokreślone zaburzenia w miejscu podania, uczucie ciepła w miejscu podania).

Daktarin - interakcje

Ze względu na ograniczoną biodostępność układową mikonazolu po podaniu miejscowym, interakcje zachodzą bardzo rzadko (podany w postaci ogólnej działa hamująco na CYP3A4/2C9). Podczas jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych, takich jak warfaryna, należy zachować ostrożność i monitorować działanie leku przeciwzakrzepowego. Należy zachować ostrożność podczas stosowania niektórych leków, np. doustnych środków hipoglikemizujących i fenytoiny, ponieważ ich działanie i objawy niepożądane mogą się nasilić.

Daktarin - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Krem, puder leczniczy lub puder leczniczy do rozpyl. na skórę nanosi się 2 razy na dobę na chorobowo zmienioną skórę. W przypadku jednoczesnego stosowania pudru i kremu stosuje się obie postaci leku raz na dobę. Czas leczenia wynosi 2-6 tyg.; leczenie należy kontynuować przez co najmniej tydzień po ustąpieniu wszystkich objawów i zmian chorobowych. Zapobiegawczo stosuje się puder leczniczy raz na dobę do środka butów i skarpetek. Puder leczniczy do rozpylania na skórę nie pozostawia plam na skórze i na ubraniu.

Daktarin - uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Clotrimazolum GSK
Clotrimazolum Medana
Mikonazol VP
Mycosolon

Reklama

Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!