Znajdź lek

Diky

Spis treści

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny (pochodna kwasu aminofenylooctowego) do stosowania zewnętrznego o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej. Zastosowany na skórę łagodzi ból, zmniejsza obrzęk i odczyn zapalny. Po wchłonięciu, w 99% wiąże się z białkami osocza. Po 24 h osiąga stężenie maksymalne we krwi.

Wskazania

Miejscowe, objawowe leczenie bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Leczenie stanu zapalnego, występującego po tępych urazach o znacznym nasileniu w obrębie małych i średnich stawów i struktur okołostawowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, kwas acetylosalicylowy, inne NLPZ (pacjenci z astmą lub bez astmy, u których po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ wystąpił napad astmy, pokrzywka lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa), orzeszki ziemne i soję. III trymestr ciąży. Nie stosować na skórę piersi u kobiet karmiących piersią.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka, niewydolnością wątroby lub nerek, chorobą zapalną jelit lub zaburzeniami krzepnięcia. Nie stosować na uszkodzoną skórę, otwarte rany lub błony śluzowe. Preparat może być stosowany z nieokluzyjnymi opatrunkami typu bandaż, ale nie może być stosowany z opatrunkami okluzyjnymi nieprzepuszczającymi powietrza. Podczas leczenia należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Należy przerwać leczenie jeśli wystąpi wysypka skórna. Ze względu na możliwość wystąpienia uogólnionych działań niepożądanych ostrożnie stosować na dużą powierzchnię skóry (powyżej 600 cm2 pc.) lub długotrwale (dłużej niż 4 tyg.) - należy zapoznać się z danymi dotyczącymi doustnego stosowania diklofenaku (ze względu na potencjalne ryzyko wystąpienia np. reakcji nadwrażliwości, napadów astmy i działań niepożądanych dotyczących nerek). U pacjentów z czynną lub występującą w wywiadzie astmą oskrzelową lub alergią może wystąpić skurcz oskrzeli. Preparat zawiera glikol propylenowy i olejek miętowy, które mogą wywoływać reakcje nadwrażliwości. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 15 lat.

Ciąża i laktacja

Podczas I i II trymestru ciąży preparatu nie należy stosować, o ile nie jest to zdecydowanie konieczne. W III trymestrze ciąży stosowanie leku jest przeciwwskazane. Jeśli preparat jest stosowany przez kobietę próbującą zajść w ciążę lub w czasie I lub II trymestru ciąży, należy stosować najniższą możliwą dawkę przez możliwie najkrótszy okres. Zahamowanie syntezy prostaglandyn może wpłynąć niekorzystnie na ciążę i (lub) rozwój zarodka lub płodu. Z powodu braku badań u kobiet karmiących piersią, preparat można stosować w okresie laktacji tylko na zalecenie lekarza. Stosowanie preparatu na skórę piersi u kobiet karmiących jest przeciwwskazane. Nie stosować na inną okolicę obejmującą duży obszar skóry lub przez długi okres czasu.

Działania niepożądane

Często: wysypka, egzema, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe), świąd. Rzadko: zapalenie skóry pęcherzowe. Bardzo rzadko: nadwrażliwość (w tym pokrzywka), obrzęk naczynioruchowy, wysypka krostkowa, astma, reakcje nadwrażliwości na światło. Częstość nieznana: reakcje w miejscu podania, sucha skóra, uczucie pieczenia.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ może nasilić występowanie działań niepożądanych.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Na chorobowo zmienioną skórę stosować 4-5 rozpyleń aerozolu (32-40 mg dikolfenaku sodu) 3 razy na dobę. Preparat należy wmasować w skórę i odczekać kilka minut przed założeniem opatrunku. Maksymalna dawka jednorazowa wynosi 40 mg, maksymalna dawka dobowa 120 mg diklofenaku sodu. Leczenie można zakończyć, gdy ustąpią objawy (ból i obrzęk). Terapia nie powinna trwać dłużej niż 7-8 dni bez konsultacji z lekarzem. Pacjent powinien zgłosić się do lekarza, jeżeli po upływie 3 dni nie wystąpi poprawa.

Uwagi

Unikać kontaktu z oczami.

Pharmindex