Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Diky

Spis treści

Reklama

Diky - skład

1 g roztworu zawiera 40 mg diklofenaku sodu. Preparat zawiera lecytynę sojową oraz glikol propylenowy (E1520).

Reklama

Diky - działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje również właściwości przeciwbólowe. Jego główny mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Po zastosowaniu na skórę preparatu w dawce 1,5 g zachodzi szybkie wchłanianie diklofenaku, prowadzące po 30 min do uzyskania w osoczu stężenia około 1 ng/ ml, które po około 24 h od podania osiąga wartość maksymalną, wynoszącą około 3 ng/ml. Diklofenak w bardzo dużym stopniu (około 99%) wiąże się z białkami osocza.

Diky - wskazania

Miejscowe, objawowe leczenie bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Leczenie stanu zapalnego, występującego po tępych urazach o znacznym nasileniu w obrębie małych i średnich stawów oraz struktur okołostawowych.

Reklama

Diky - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, kwas acetylosalicylowy, inne NLPZ, orzeszki ziemne i soję lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Pacjenci z astmą lub bez astmy, u których po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ wystąpił napad astmy, pokrzywka lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa. III trymestr ciąży. Stosowanie na skórę piersi u kobiet karmiących piersią. Stosowanie preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 14. rż. nie jest zalecane.

Reklama

Diky - ostrzeżenia

Należy zachować ostrożność, stosując lek u pacjentów, u których stwierdzono w wywiadzie chorobę wrzodową żołądka, niewydolność wątroby lub nerek, skłonności do krwawień lub chorobę zapalną jelit, gdyż informowano o pojedynczych przypadkach zaostrzeń po miejscowym stosowaniu diklofenaku. Preparat należy stosować tylko na zdrową, nienaruszoną skórę. Nie stosować na otwarte rany lub skórę uszkodzoną. Nie wolno doprowadzić do kontaktu leku z oczami lub błonami śluzowymi ani do jego połknięcia. Lek może być stosowany z nieokluzyjnymi opatrunkami typu bandaż, ale nie może być stosowany z opatrunkami okluzyjnymi nieprzepuszczającymi powietrza. Aby ograniczyć występowanie reakcji nadwrażliwości na światło, należy ostrzec pacjentów przed nadmierną ekspozycją na słońce. Należy przerwać leczenie jeśli wystąpi wysypka skórna po zastosowaniu preparatu. Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania preparatu z podawanymi doustnie NLPZ, ponieważ może nasilić się wówczas ryzyko wystąpienia uogólnionych działań niepożądanych. Ze względu na możliwość wystąpienia uogólnionych działań niepożądanych ostrożnie stosować na dużą powierzchnię skóry (powyżej 600 cm2 pc.) lub długotrwale (dłużej niż 4 tyg.) - należy zapoznać się z danymi dotyczącymi doustnego stosowania diklofenaku (ze względu na potencjalne ryzyko wystąpienia np. reakcji nadwrażliwości, napadów astmy i działań niepożądanych dotyczących nerek). U pacjentów z czynną lub występującą w wywiadzie astmą oskrzelową lub alergią może wystąpić skurcz oskrzeli. Lek zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry u niektórych osób oraz olejek miętowy, który może powodować wystąpienie reakcji alergicznych.

Reklama

Diky - ciąża

Podczas I i II trymestru ciąży preparatu nie należy stosować, o ile nie jest to zdecydowanie konieczne. W III trymestrze ciąży stosowanie leku jest przeciwwskazane. Jeśli preparat jest stosowany przez kobietę próbującą zajść w ciążę lub w czasie I lub II trymestru ciąży, należy stosować najniższą możliwą dawkę przez możliwie najkrótszy okres. Zahamowanie syntezy prostaglandyn może wpłynąć niekorzystnie na ciążę i (lub) rozwój zarodka lub płodu. Z powodu braku badań u kobiet karmiących piersią, preparat można stosować w okresie laktacji tylko na zalecenie lekarza. Nie stosować leku na pierś karmiącej matki, ani na inną okolicę obejmująca duży obszar skóry lub przez długi okres czasu.

Reklama

Diky - efekty uboczne

Często: wysypka, egzema, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe), świąd. Rzadko: zapalenie skóry pęcherzowe. Bardzo rzadko: nadwrażliwość (w tym pokrzywka), obrzęk naczynioruchowy, wysypka krostkowa, astma, reakcje nadwrażliwości na światło. Częstość nieznana: reakcje w miejscu podania, sucha skóra, uczucie pieczenia. Podczas leczenia długotrwałego (> 3 tyg.) i (lub) podczas stosowania leku na duże powierzchnie skóry (tj. na więcej niż 600 centymetrów kwadratowych powierzchni ciała) istnieje możliwość wystąpienia uogólnionych działań niepożądanych. Mogą pojawić się takie reakcje, jak ból brzucha, niestrawność, zaburzenia żołądka i nerek.

Diky - interakcje

Jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ może nasilić występowanie działań niepożądanych.

Diky - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Na chorobowo zmienioną skórę stosować 4-5 rozpyleń aerozolu (32-40 mg dikolfenaku sodu) 3 razy na dobę. Nie należy przekraczać maksymalnej pojedynczej dawki preparatu wynoszącej 1,0 g. Maksymalna dawka dobowa wynosi 15 naciśnięć pompki rozpylacza (co odpowiada 3 g aerozolu zawierającego 120 mg diklofenaku sodu). Preparat należy delikatnie wmasować w skórę, a następnie umyć ręce (chyba że są one przedmiotem leczenia). Po zastosowaniu preparatu, aby umożliwić wyschnięcie skóry, należy odczekać kilka minut przed założeniem opatrunku lub bandaża. Leczenie można zakończyć, gdy ustąpią objawy (ból i obrzęk). Terapia nie powinna trwać dłużej niż 7-8 dni bez konsultacji z lekarzem. Pacjent powinien zgłosić się do lekarza, jeżeli po upływie 3 dni nie wystąpi poprawa. Szczególne grupy pacjentów. U pacjentów w podeszłym wieku stosować dawkowanie takie samo, jak u dorosłych. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek lek stosować ostrożnie. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci w wieku poniżej 14 lat.

Diky - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność proadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Aleve
Dicloratio gel
Dolgit
Elmetacin

Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!