Znajdź lek

Kuterid

Spis treści

Działanie

Syntetyczny kortykosteroid o silnym działaniu do stosowania miejscowego. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, immunosupresyjne, przeciwproliferacyjne i obkurczające naczynia krwionośne w obrębie skóry. Wchłanianie dipropionianu betametazonu przez skórę jest bardzo ograniczone, czego konsekwencją jest jego niewielkie działanie ogólne. Kortykosteroidy wchłaniają się do organizmu przez naskórek i przez mieszki włosowe. Na wchłanianie wpływa kilka czynników, wśród których bardzo ważne jest miejsce stosowania. Stosowanie na uszkodzoną skórę, nasilony proces zapalny i wysięk oraz użycie opatrunków okluzyjnych istotnie zwiększa wchłanianie kortykosteroidów. Ok. 12-24% dawki wchłania się do organizmu podczas leczenia różnych chorób skóry. Wiążą się one z białkami osocza w około 64%, metabolizowane są głównie w wątrobie i wydalane przez nerki z moczem lub żółcią.

Wskazania

Maść stosowana jest w celu złagodzenia objawów zapalnych i świądu w chorobach skóry bez wysięku, dobrze reagujących na leczenie kortykosteroidami, takich jak: ostry i przewlekły wyprysk kontaktowy, zapalenia skóry o różnej etiologii, niektóre postacie erytrodermii, łuszczyca, liszaj czerwony, atopowe zapalenie skóry, przewlekły liszaj rumieniowaty, liszaj przewlekły (neurodermit), łysienie plackowate, ukąszenia przez owady.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nieleczone zakażenia skóry: zakażenia bakteryjne (np. liszajec, gruźlica); zakażenia wirusowe (np. opryszczka zwykła, ospa wietrzna); zakażenia grzybicze, w tym drożdżakowe (np. kandydoza); zakażenia pasożytnicze (np. świerzb). Róża. Rany skóry. Trądzik pospolity. Świąd bez stanu zapalnego. Świąd okolicy odbytu i narządów płciowych. Okołoustne zapalenie skóry. Choroby skóry (w tym zapalenie skóry) u dzieci w wieku poniżej 1 roku.