Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Micetal

Spis treści

Reklama

Micetal - skład

1 g kremu lub żelu zawiera 10 mg flutrimazolu; krem zawiera alkohol cetostearylowy. 1 ml aerozolu na skórę zawiera 10 mg flutrimazolu.

Reklama

Micetal - działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego, pochodna imidazolu. Hamuje biosyntezę ergosterolu, niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, poprzez zahamowanie aktywności 14-α-demetylazy lanosterolu, co prowadzi do zmian w obrębie błony komórkowej. Flutrimazol in vitro działa na klinicznie wyizolowane szczepy następujących grzybów: drożdżaki: Candida albicans, C. tropicalis, C. parapsilosis, C. guillermondii, C. krusei, C. glabrata; dermatofity: Trichophyton mentagrophytes, T. rubrum, T. tonsurans, T. schoenleini, Microsporum canis, M. gypseum, Epidermophyton floccosum; pleśnie: Aspergillus niger, A. fumigatus, A. nidulans, Scopulariopsis brevicaulis. Lek wchłania się w niewielkim stopniu. Przenika do warstwy kolczystej i podstawnej naskórka, natomiast dalsza penetracja jest zahamowana z powodu nieprzepuszczalności warstwy podstawnej.

Reklama

Micetal - wskazania

Krem i aerozol: miejscowe leczenie grzybic powierzchownych skóry, takich jak: grzybica stóp, kończyn, pachwin, tułowia, twarzy i brody wywołana przez dermatofity z rodzaju Trichophyton (T. rubrum, T. mentagrophytes, T. tonsurans), Microsporum (M. canis, M. gypseum) oraz Epidermophyton floccosum; kandydoza skóry wywołana przez drożdżaki z rodzaju Candida (C. albicans, C. parapsilosis, C. guillermondii, C. tropicalis); łupież pstry wywołany przez Malassezia furfur (Pirytosporum ovale). Żel: miejscowe leczenie łupieżu owłosionej skóry głowy (Pityriasis capitis) i łojotokowego zapalenia skóry.

Reklama

Micetal - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na flutrimazol, inne leki z grupy pochodnych imidazolu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Micetal - ostrzeżenia

Leku nie należy stosować na spojówki ani błony śluzowe. Jeśli wystąpi reakcja skórna wskazująca na nadwrażliwość lub podrażnienie, należy przerwać stosowanie i wdrożyć odpowiednie leczenie. Krem zawiera alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Reklama

Micetal - ciąża

Badania na zwierzętach nie wykazały działania mutagennego ani teratogennego flutrimazolu. Ze względu na brak kontrolowanych badań klinicznych u kobiet w ciąży, dopuszcza się stosowanie leku w I trymestrze ciąży jedynie w przypadku, gdy jest to niezbędnie konieczne. Brak danych dotyczących przenikania flutrimazolu do mleka kobiecego - u kobiet karmiących piersią zaleca się zachowanie ostrożności.

Reklama

Micetal - efekty uboczne

Krem: Często: niewielkie pieczenie, podrażnienie, świąd, rumień w miejscu zastosowania. Żel: W badaniach klinicznych nie obserwowano działań niepożądanych po zastosowaniu żelu, niemniej jednak nie można wykluczyć wystąpienia miejscowego podrażnienia lub świądu w początkowym okresie stosowania. Aerozol: Częstość występowania działań niepożądanych, związanych ze stosowaniem aerozolu, jest zależna od ilości stosowanego preparatu. U pacjentów z łupieżem pstrym, stosujących lek na cały tułów, w pierwszych dniach leczenia obserwowano następujące działania niepożądane: bardzo często - rumień i świąd. U pacjentów z ograniczonymi zmianami grzybiczymi, wywołanymi przez dermatofity i drożdżaki, którzy stosowali lek jedynie na zmiany skórne i okolicę przylegającą, obserwowano następujące działania niepożądane: często - rumień i świąd.

Micetal - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i dzieci powyżej 10 lat. Krem: Niewielką ilość kremu należy nanieść na umytą i osuszoną, chorobowo zmienioną skórę, pokrywając warstwą kremu również powierzchnię zdrowej skóry wokół zmiany, i delikatnie wetrzeć. Podczas nakładania nie należy pozostawiać nadmiaru kremu na skórze, aby nie spowodować jej maceracji. Lek stosuje się raz na dobę, najlepiej wieczorem. Czas leczenia zależy od rodzaju grzyba wywołującego zakażenie, charakteru zmian skórnych oraz ich lokalizacji. Poprawa kliniczna i zmniejszenie świądu skóry występuje zazwyczaj już po kilku dniach stosowania. Zalecany czas leczenia wynosi: w grzybicy stóp i grzybicy międzypalcowej - 4 tyg.; w grzybicy tułowia - 2-3 tyg.; w łupieżu pstrym - 1-2 tyg.; w kandydozie skóry - 2-4 tyg. W przypadku braku wyraźnej poprawy klinicznej po 4 tyg. stosowania preparatu, należy zweryfikować rozpoznanie. Należy poinformować pacjenta o konieczności przestrzegania zasad higieny osobistej w celu uniknięcia ponownego zakażenia. Aerozol: Należy dokładnie spryskać niewielką ilością preparatu chorobowo zmienioną skórę, po uprzednim jej umyciu i osuszeniu, pokrywając również powierzchnię zdrowej skóry wokół zmiany. Lek stosuje się raz na dobę, najlepiej wieczorem. W łupieżu pstrym produkt leczniczy nanosi się na cały tułów. Czas leczenia zależy od rodzaju grzyba wywołującego zakażenie, charakteru zmian skórnych oraz ich lokalizacji. Poprawa kliniczna i zmniejszenie świądu skóry występuje zazwyczaj już po kilku dniach stosowania. Zalecany czas leczenia wynosi: w grzybicy stóp i grzybicy międzypalcowej - 4 tyg.; w grzybicy tułowia - 2-3 tyg.; w łupieżu pstrym - 1-2 tyg.; w kandydozie skóry - 2-4 tyg. W przypadku braku wyraźnej poprawy klinicznej po 4 tyg. stosowania, należy zweryfikować rozpoznanie. Należy poinformować pacjenta o konieczności przestrzegania zasad higieny osobistej w celu uniknięcia ponownego zakażenia. Żel: Żel należy delikatnie wmasować w owłosioną skórę głowy i jej okolice, pozostawiając go na skórze przez 3 do 4 min, a następnie dokładnie spłukać dużą ilością wody. Lek stosuje się 3 razy w tyg. przez okres 4 tyg. W przypadku braku wyraźnej poprawy klinicznej po 4 tyg. stosowania należy zweryfikować rozpoznanie. Preparatów (krem, żel, aerozol) nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 10 lat, ze względu na brak badań klinicznych.

Micetal - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Clotrimazolum GSK
Clotrimazolum Medana
Daktarin
Mikonazol VP

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!