ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Neoxen

Spis treści

Reklama

Neoxen - skład

1 g żelu zawiera 100 mg naproksenu.

Reklama

Neoxen - działanie

Preparat o miejscowym działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Mechanizm działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego polega na hamowaniu cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, co prowadzi do zahamowania syntezy prostaglandyn. Zastosowanie naproksenu w postaci soli choliniowej pozwoliło na osiągnięcie większej dostępności farmaceutycznej leku i szybsze wystąpienie działania przeciwbólowego. Preparat dzięki obecności w składzie mentolu i etanolu, wykazuje również powierzchniowe działanie chłodzące i łagodzące. Naproksen podawany miejscowo wykazuje znaczną kumulację w naskórku, skórze właściwej i w tkance mięśniowej. Wiąże się z białkami w 99,9%. Jest szybko eliminowany z krwi. Około 98% naproksenu wydalane jest z moczem, pozostała część z kałem. Przenika przez łożysko i do mleka matki.

Reklama

Neoxen - wskazania

Leczenie miejscowe: bólu mięśni i stawów po urazach (stłuczenia, zwichnięcia, naderwania), stanów zapalnych tkanek miękkich (zapalenie ścięgien, więzadeł mięśni i stawów), chorób zwyrodnieniowych stawów.

Reklama

Neoxen - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na naproksen, pozostałe składniki preparatu, inne NLPZ i salicylany. Nie stosować u dzieci do lat 3. Nie stosować w III trymestrze ciąży.

Reklama

Neoxen - ostrzeżenia

Preparat ostrożnie stosować w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych (świąd, wysypka, zaczerwienienie) podczas leczenia lekami z grupy NLPZ, gdy stosowany jest na duże powierzchnie skóry długotrwale (ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych reakcji niepożądanych), a także u pacjentów z niewydolnością wątroby, nerek, owrzodzeniem przewodu pokarmowego i skazą krwotoczną. Nie stosować preparatu na uszkodzoną skórę, otwarte rany, stany zapalne skóry, błony śluzowe oraz do oczu. W okresie leczenia oraz 2 tyg. po zakończeniu kuracji należy unikać bezpośredniego światła słonecznego (także solarium).

Reklama

Neoxen - ciąża

Preparat można stosować w ciąży jedynie po rozważeniu potencjalnych korzyści w stosunku do ryzyka (szczególnie w I i II trymestrze ciąży). W III trymestrze ciąży stosowanie leku jest przeciwskazane. Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią.

Reklama

Neoxen - efekty uboczne

Rzadko: miejscowe podrażnienie skóry (rumień, świąd, pieczenie). W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry mogą wystąpić objawy niepożądane wynikające z ogólnego działania naproksenu (nudności, biegunka, senność, ból głowy, reakcje nadwrażliwości). Możliwe są również reakcje uwrażliwienia na światło.

Neoxen - interakcje

Dotychczas nie obserwowano interakcji naproksenu podawanego miejscowo na skórę z innymi lekami. Jednakże w przypadku długotrwałego stosowania preparatu na duże powierzchnie skóry nie można całkowicie wykluczyć wystąpienia takiej interakcji.

Neoxen - dawkowanie

Miejscowo. Stosować 2-6 razy na dobę w kilkugodzinnych odstępach. Pasek żelu o długości ok. 4 cm rozprowadzić i delikatnie wmasować w miejsce zmienione chorobowo aż do całkowitego wchłonięcia. Po zastosowaniu żelu należy umyć ręce, o ile leczenie ich nie dotyczy. Nie przykrywać opatrunkami tj. bandaże czy plastry. Czas trwania leczenia zależy od rodzaju schorzenia oraz skuteczności leczenia, zwykle nie dłużej niż kilka tyg. (najczęściej do 4 tyg.). Preparatu nie stosować u dzieci poniżej 3 lat.

Neoxen - uwagi

Brak danych dotyczących działań niepożądanych po zastosowaniu naproksenu podanego miejscowo na skórę mających wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.


Podobne leki
Aleve
Dicloratio gel
Dolgit
Elmetacin

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!