Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Saldiam

Spis treści

Reklama

Saldiam - skład

1 g kremu lub żelu zawiera 100 mg salicylanu dietyloaminy. Krem zawiera alkohol cetylowy.

Reklama

Saldiam - działanie

Preparat o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Mechanizm działania preparatu polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej oraz aktywności syntetazy tromboksanowej, w wyniku czego dochodzi do zahamowania syntezy prostaglandyn E i F w tkankach zmienionych zapalnie, w ścianie przewodu pokarmowego i w nerkach. Preparat wchłania się przez skórę. Salicylany łatwo przenikają do tkanek i płynów ustrojowych. Wykazują duże powinowactwo do białek krwi i tkanek, wiążąc się w 50-80% z albuminami osocza. T0,5 wynosi 2-4 h. Preparat metabolizowany głównie w wątrobie do kwasu salicylowego, wydalany przez nerki (75% stanowi kwas salicylurowy, a 10% w formie niezmienionej). Eliminacja przebiega wolno, do 24 h wydala się około 50% dawki.

Reklama

Saldiam - wskazania

Lek stosuje się miejscowo: w bólach reumatoidalnych mięśni i stawów; w chorobach zwyrodnieniowych, stawów barku, kręgosłupa, kolan oraz stawów rąk i stóp; w nerwobólach; w stanach zapalnych i bólach po urazach w wyniku stłuczenia, naderwania ścięgna, krwiaków; w bólach mięśni po nadmiernym wysiłku.

Reklama

Saldiam - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na salicylany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 6 lat.

Reklama

Saldiam - ostrzeżenia

Lek należy ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Nie należy stosować długotrwale oraz na duże powierzchnie skóry, szczególnie u dzieci ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye`a. Nie należy stosować na zmienioną zapalnie i alergicznie skórę, błony śluzowe oraz otwarte rany. W czasie leczenia należy unikać opalania się. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Krem zawiera alkohol cetylowy, który może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Reklama

Saldiam - ciąża

Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży, ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania. Nie wiadomo czy salicylan dimetyloaminy przenika do mleka kobiecego. Nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków i dzieci. Nie zaleca się stosowania preparatu podczas karmienia piersią. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie leku biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Reklama

Saldiam - efekty uboczne

Częstość nieznana: miejscowe alergiczne zmiany skórne, które zazwyczaj przemijają po zaprzestaniu stosowania leku. Należy poinformować pacjenta, że w przypadku utrzymywania się tych zmian powinien zasięgnąć porady lekarza.

Saldiam - dawkowanie

Zewnętrznie. Na bolące miejsca nakładać krem lub żel cienką warstwą i lekko wcierać aż do wchłonięcia. Stosować 2-3 razy na dobę. Preparat w postaci żelu można stosować w zabiegach jonoforezy i fonoforezy.

Saldiam - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Amol
Aromatol Hot żel
Aromatol
Balsamum Mentholi compositum

Reklama

Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!