Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Sinazol

Spis treści

Reklama

Sinazol - skład

1 g szamponu zawiera 20 mg ketokonazolu.

Reklama

Sinazol - działanie

Syntetyczną pochodna dioksolanu imidazolu, o przeciwgrzybiczym działaniu obejmującym dermatofity (np. Trichophyton spp., Epidermophyton floccosum, Microsporum spp.) i drożdżaki. Szczególnie silne działanie ketokonazol wywiera na Pityrosporum spp.. Mechanizm działania ketokonazolu polega na zaburzaniu syntezy ergosterolu, głównego składnika błony komórkowej grzybów. Świąd skóry, który jest głównym objawem infekcji spowodowanej zakażeniem dermatofitami i drożdżakami, zwykle szybko ustępuje po zastosowaniu ketokonazolu. Złagodzenie objawów choroby występuje zwykle przed pierwszymi oczywistymi oznakami poprawy. Szampon leczniczy jest w znikomych ilościach wchłaniany przez skórę. Nawet po długotrwałym miejscowym stosowaniu, stężenie ketokonazolu w osoczu pozostaje poniżej oznaczalnych wartości (≤5 ng/ml). W związku z tym działanie ogólnoustrojowe jest mało prawdopodobne.

Reklama

Sinazol - wskazania

Łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy. Łupież owłosionej skóry głowy.

Reklama

Sinazol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Sinazol - ostrzeżenia

W przypadku uprzedniego długotrwałego miejscowego leczenia kortykosteroidami, w celu uniknięcia nasilenia objawów choroby po zaprzestaniu ich stosowania (efekt „z odbicia”), wskazane jest stopniowe (w ciągu 2-3 tygodni) wycofywanie się z leczenia kortykosteroidami. Szampon leczniczy można stosować po upływie 2. tygodni od zakończenia miejscowego leczenia kortykosteroidami. Należy unikać kontaktu leku z oczami. Jeśli to nastąpi, należy niezwłocznie przemyć oczy wodą. Szampon zawiera barwnik azorubinę (E122), która może powodować reakcje alergiczne.

Reklama

Sinazol - ciąża

W okresie ciąży i karmienia piersią preparat można stosować w zdecydowanej konieczności, gdyż nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Po miejscowej aplikacji na skórę głowy leku, stężenie ketokonazolu w osoczu jest niewykrywalne.

Reklama

Sinazol - efekty uboczne

Rzadko: miejscowe podrażnienia skóry, uczucie swędzenia i pieczenia, przesuszanie lub przetłuszczanie się włosów. Bardzo rzadko obserwowano zmianę koloru włosów, przede wszystkim uszkodzenie i siwienie.

Sinazol - interakcje

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji.

Sinazol - dawkowanie

Zmienioną chorobowo powierzchnię owłosionej skóry głowy należy umyć 5-6 ml (1 łyżeczka) szamponu leczniczego rozcieńczonego w niewielkiej ilości wody. Rozcieńczony szampon leczniczy wcierać dokładnie w skórę głowy i włosy, pozostawić na 3-5 minut, w celu uzyskania działania leczniczego, a następnie spłukać. Czynność należy powtarzać 2 razy w tygodniu przez okres 2-4 tygodni. Profilaktycznie: 1 raz w tygodniu lub 1 raz co drugi tydzień. Doświadczenie dotyczące stosowania u dzieci jest ograniczone.

Sinazol - uwagi

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn jest nieistotny.


Podobne leki
Clotrimazolum GSK
Clotrimazolum Medana
Daktarin
Mikonazol VP

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!