Skala Apgar - pierwsza ocena noworodka

Skala Apgar to pierwszy ważny test, który przechodzi noworodek od razu po urodzeniu. Dzięki kilku prostym badaniom lekarz sprawdza podstawowe funkcje życiowe dziecka, dzięki którym samodzielnie poradzi sobie ono poza łonem matki.

Spis treści

Nazwa skali pochodzi od nazwiska amerykańskiej lekarz Virginii Apgar, która opracowała i opublikowała swoją metodę oceny noworodków w latach 50. XX wieku. Stosowana jest ona z powodzeniem na całym świecie, a polega na poddaniu noworodka pięciu testom w pierwszej, piątej i piętnastej minucie życia. Za każde z badań dziecko może dostać od 0 do 2 punktów. Lekarz neonatolog czy pediatra ocenia:

Zobacz wideo: Skala Apgar - jak ocenić noworodka?

Ocena nowonarodzonego dziecka

1. Oddychanie - krzyk lub głośny płacz dziecka to 2 punkty; nieregularny lub słaby krzyk - 1 punkt; brak jakichkolwiek odgłosów - 0 punktów

2. Czynność serca (puls) - lekarz osłuchuje dziecko: 100 i więcej uderzeń serca na minutę to 2 punkty; poniżej 100 uderzeń - 1 punkt; puls niewyczuwalny - 0 punktów.

3. Napięcie mięśni - lekarz zgina ręce i nogi noworodka. Silne kończyny/samodzielne ruchy kończyn to 2 punkty; słabe ruchy kończyn - 1 punkt; wiotkie kończyny - 0 punktów.

4. Reakcja na bodźce - lekarz wkłada cewnik do nosa noworodka. Krzyk, płacz lub kichanie - 2 punkty; grymas twarzy - 1 punkt; brak reakcji - 0 punktów.

5. Kolor skóry - różowa, prawidłowo ukrwiona skóra to 2 punkty; sine ręce i nogi - 1 punkt; cała skóra sina lub blada - 0 punktów.

Stan noworodka, który otrzymał w sumie 10-8 punktów ocenia się jako  dobry. "Jeżeli mamy do czynienia z noworodkiem, który otrzymał poniżej 7 punktów, musimy podtrzymać te podstawowe czynności życiowe, które nie są u niego wydolne. Najczęściej chodzi o podtrzymanie prawidłowego oddychania, które jest nadrzędną funkcją noworodka" - mówi Anna Prochowska, neonatolog ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach.

Zobacz wideo: Skala Apgar - zasady pierwszej oceny noworodka

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!