Odruch Galanta u noworodka - na czym polega?

Odruch Galanta pojawia się w już w 20. tygodniu życia płodowego i pozwala dziecku odbierać dźwięki w łonie matki, a w trakcie porodu ułatwia przedostanie się noworodka przez kanał rodny. Gdy nie zaniknie w pierwszym roku życia dziecka, może być w przyszłości przyczyną wielu zaburzeń, w tym moczenia się i skoliozy.
Noworodek z odruchem Galanta
Źródło: 123RF
Spis treści

Po raz pierwszy ten odruch prymitywny zaobserwował u noworodków i opisał rosyjski neurolog Johann Sussmann Galant. Odruch pojawia się w 20. tygodniu życia płodowego i zanika u zdrowego dziecka przed skończeniem przez niego pierwszego roku życia. Podobnie, jak inne odruchy prymitywne, odruch Galanta odgrywa ważną rolę w dojrzewaniu ośrodkowego układu nerwowego i jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka w przyszłości. Odruch Galanta u noworodka - na czym polega?

Jak wywołać odruch Galanta?

Gdy dziecko leży swobodnie na brzuszku dotykamy jednej strony jego pleców w okolicy lędźwiowej, w wyniku czego maluszek powinien zgiąć biodro po tej stronie kręgosłupa o 45 stopni i delikatnie unieść pupę. Bodziec powoduje wygięcie miednicy do tyłu, wyprost nogi w kolanie i zgięcie stawu biodrowego. Odruch powinien być taki sam, jeśli podrażnimy delikatnie plecy po drugiej stronie kręgosłupa.   

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Jeśli odruch nie występuje lub jest bardzo słaby mamy do czynienie z dziećmi o obniżonym napięciu mięśniowym. Czasem badanie odruchu Galanta jest jedyną możliwością zdiagnozowania u dzieci tej przypadłości i rozpoczęcia terapii. Dzieci te są niekłopotliwe, spokojne, mało aktywne, co nie wzbudza niepokoju u rodziców.

Tymczasem dziecko takie pozostawione bez pomocy terapeuty, wymaga pomocy w trakcie siedzenia, podawania zabawek. Dzieci takie nabywają też umiejętności ruchowych później niż rówieśnicy. Dlatego tak ważne jest zaobserwowanie, czy przy odruchu Galanta wystąpią jakieś nieprawidłowości. Badanie takie wykonuje i ocenia pediatra w trakcie rutynowej kontroli.

Co wspomaga odruch Galanta?

Według niektórych naukowców odruch Galanta pozwala dziecku w łonie matki odbierać dźwięki docierające do macicy z zewnątrz. Ważną rolę odgrywa także podczas porodu, bo ułatwia przejście dziecka przez kanał rodny. Dziecko przesuwa się, gdy skurcze macicy naciskają na jego mięśnie w okolicy lędźwiowej, powodując ruchy jego bioder.

Podobnie, jak odruch ATOS, odruch Galanta jest wzmacniany przez poród naturalny i lepiej funkcjonuje u noworodka. Pełni ważna rolę pomagając w przyszłości w utrzymaniu równowagi i koordynacji pionizującego się dziecka.

Gdy odruch Galanta nie wygasa

Odruch Galanta powinien zostać wygaszony między 3. a 9. miesiącem życia dziecka. Jeśli jednak po tym czasie odruch nadal występuje, może to świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Dzieci takie mogą mieć w przyszłości zaburzone funkcje lokomocyjne, często się wiercą, nie potrafią się skupić, mają kłopoty z pamięcią krótkoterminową. Do tego dochodzi brak kontroli nad pęcherzem (odruch Galanta nie jest wygaszony u wielu pięciolatków, które się moczą). Przetrwały odruch Galanta widoczny tylko po jednej stronie pleców, może powodować zaburzenia w chodzie, utykanie na jedną nogę, rotację biodra w jedną stronę, a także skoliozę. Dzieci takie niechętnie uczestniczą w zajęciach sportowych i nie są wytrwałe.

Zobacz wideo: Badanie stawów biodrowych u noworodka

U dzieci z przetrwałym odruchem Galanta pojawiają się także problemy z ubieraniem, nie chcą zakładać obcisłej odzieży, bo paski u spodni i zbyt ciasne spódnice potrafią wywołać nieprzyjemne podrażnienia na ich ciele.

Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Ranking aspiratorów do nosa 2020. Jaki wybrać?
Przeczytaj artykuł
Badanie CRP u dziecka - interpretacja wyników
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ranking aspiratorów do nosa 2020. Jaki wybrać?
Badanie CRP u dziecka - interpretacja wyników
Krochmal do kąpieli - dla dzieci i niemowląt. Jak często stosować?
Odruch Babińskiego – kiedy występuje i co oznacza?
Zapalenie napletka u dziecka - objawy, przyczyny i leczenie

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama