Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Odruch Galanta -co to jest? Charakterystyka i wygaszanie

Odruch Galanta pojawia się w już w 20. tygodniu życia płodowego i pozwala dziecku odbierać dźwięki w łonie matki, a w trakcie porodu ułatwia przedostanie się noworodka przez kanał rodny. Gdy nie zaniknie w pierwszym roku życia dziecka, może być w przyszłości przyczyną wielu zaburzeń, w tym moczenia się w nocy i skoliozy.
Noworodek z odruchem Galanta
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Odruch Galanta jest jednym z kilku prymitywnych odruchów, które odgrywają ważną rolę. Jaką?
  • Wywołanie go jest bardzo łatwe, jeśli jednak dziecko nie przejawia odruchu Galanta, może dojść do konsekwencji. Jakich?
  • Odruch Galanta może być problemem również wtedy, gdy nie wygaśnie po pewnym określonym czasie. Jak go wygasić?
SPRAWDŹ TEŻ: Odruchy pierwotne - u niemowląt i noworodków. Jakie występują?
Spis treści

Reklama

Co to jest odruch Galanta?

Po raz pierwszy ten odruch prymitywny zaobserwował u noworodków i opisał rosyjski neurolog Johann Sussmann Galant. Odruch pojawia się w 20. tygodniu życia płodowego i zanika u zdrowego dziecka przed ukończeniem przez niego pierwszego roku życia.

Podobnie, jak inne odruchy prymitywne, odruch Galanta odgrywa ważną rolę w dojrzewaniu ośrodkowego układu nerwowego. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka w przyszłości.

Odruch Galanta to odruch neurologiczny, dzięki któremu sprawdzane jest funkcjonowanie ośrodka układu nerwowego. Polega on na odpowiednim wygięciu się dziecka pod wpływem dotyku.

Reklama

Jak wywołać odruch Galanta?

Gdy dziecko leży swobodnie na brzuszku dotykamy jednej strony jego pleców w okolicy lędźwiowej, w wyniku czego maluszek powinien zgiąć biodro po tej stronie kręgosłupa o 45 stopni i delikatnie unieść pupę.

Bodziec powoduje wygięcie miednicy do tyłu, wyprost nogi w kolanie i zgięcie stawu biodrowego. Odruch powinien być taki sam, jeśli podrażnimy delikatnie plecy po drugiej stronie kręgosłupa.   

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Jeśli odruch nie występuje lub jest bardzo słaby mamy do czynienie z dziećmi o obniżonym napięciu mięśniowym. Czasem badanie odruchu Galanta jest jedyną możliwością zdiagnozowania u dzieci tej przypadłości i rozpoczęcia terapii.

Dzieci te są niekłopotliwe, spokojne, mało aktywne, co nie wzbudza niepokoju u rodziców.

Tymczasem dziecko takie pozostawione bez pomocy terapeuty, wymaga pomocy w trakcie siedzenia i podawania zabawek. Dzieci takie nabywają też umiejętności ruchowych później niż rówieśnicy.

Dlatego tak ważne jest zaobserwowanie, czy przy odruchu Galanta wystąpią jakieś nieprawidłowości. Badanie takie wykonuje i ocenia pediatra w trakcie rutynowej kontroli.

Reklama

Odruch Galanta a odruch Moro

Z odruchem zarówno Galanta, jak i Moro, rodzi się każdy noworodek. W obu przypadkach powinny być naturalnymi reakcjami na bodźce i polegają na wygięciu się dziecka. Występują od momentu urodzenia do około 4 miesiąca życia.

Odruch Galanta, jak już było wyjaśnione w artkule, polega na zgięciu biodra przez noworodka pod wpływem nacisku na odcinek lędźwiowy.

Odruch Moro natomiast polega na wycięciu przez niemowlę pleców w łuk, odrzuceniu rąk i nóg na bok i zaciśnięciu dłoni w piąstki. Dziecko wykonuje przy tym ruch, jakby chciało się objąć rękami. Odruch ten zazwyczaj  pojawia się, gdy maluszek potrzebuje poczucia bezpieczeństwa.

Co wspomaga odruch Galanta?

Według niektórych naukowców odruch Galanta pozwala dziecku w łonie matki odbierać dźwięki docierające do macicy z zewnątrz.

Ważną rolę odgrywa także podczas porodu, bo ułatwia przejście dziecka przez kanał rodny. Dziecko przesuwa się, gdy skurcze macicy naciskają na jego mięśnie w okolicy lędźwiowej, powodując ruchy jego bioder.

Podobnie, jak odruch ATOS, odruch Galanta jest wzmacniany przez poród naturalny i lepiej funkcjonuje u noworodka, który rodzi się w ten sposób. Pełni ważna rolę pomagając w przyszłości w utrzymaniu równowagi i koordynacji pionizującego się dziecka.

Reklama

Co robić, gdy odruch Galanta nie wygasa?

Odruch Galanta powinien zostać wygaszony między 3. a 9. miesiącem życia dziecka. Jeśli jednak po tym czasie odruch nadal występuje, może to świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego.

Dzieci takie mogą mieć w przyszłości zaburzone funkcje lokomocyjne, często się wiercą, nie potrafią się skupić, mają kłopoty z pamięcią krótkoterminową. Do tego dochodzi brak kontroli nad pęcherzem. U kilkuletniego dziecka może występować wówczas moczenie nocne.

Przetrwały odruch Galanta widoczny tylko po jednej stronie pleców, może powodować zaburzenia w chodzie, utykanie na jedną nogę, rotację biodra w jedną stronę, a także skoliozę. Dzieci takie niechętnie uczestniczą w zajęciach sportowych i mają słabą wytrwałość fizyczną.

U dzieci z przetrwałym odruchem Galanta pojawiają się także problemy z ubieraniem, nie chcą zakładać obcisłej odzieży, bo paski u spodni i zbyt ciasne spódnice potrafią wywołać nieprzyjemne podrażnienia na ich ciele.

Reklama

Jak wygasić odruch Galanta?

Odruchy pierwotne są automatyczne i mimowolne. Przetrwałe po ukończeniu pierwszego roku życia wpływają negatywnie na optymalne funkcjonowanie dziecka na poziomie korowym. Ważna jest zatem odpowiednia terapia w celu ich wygaszenia..

Odruch Galanta usprawnia się poprzez ćwiczenia z oporowaniem biodra w ramach terapii INPP (stymulacji i hamowania odruchów). Terapeuta dobiera indywidualny program na podstawie pełnej diagnozy.

Istnieje również związek między integracją odruchów a rozwojem mowy. Dlatego często dziecko, którego odruch Galanta nie wygasł, wymaga terapii logopedycznej.

Zobacz wideo: Badanie stawów biodrowych u noworodka

U dzieci z przetrwałym odruchem Galanta pojawiają się także problemy z ubieraniem, nie chcą zakładać obcisłej odzieży, bo paski u spodni i zbyt ciasne spódnice potrafią wywołać nieprzyjemne podrażnienia na ich ciele.

Czytaj również

Bibliografia

  • Jerzy Szczapa (red): Podstawy neonatologii. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008.
  • Shackleford P. A Historical Approach to Reflex Integration. [In:] Reflexes: Portal to Neurodevelopment and Learning. A collective work. Masgutowa S. (ed.), Florida 2015, s. 22–30.
  • Masgutova S. Integracja odruchów niemowlęcych w ogólnym układzie ruchowym a skuteczność uczenia się. [W:] Nowoczesne metody stymulacji rozwoju ruchowego i uczenia się. Materiały konferencji. Wyd. MINK, Warszawa-Szczecin 2006, s. 5–28.
  • Shackleford P. Neurotypical Development and Reflex Integration Disorder. [In:] Reflexes: Portal to Neurodevelopment and Learning. A collective work. Masgutowa S. (ed.), Florida 2015, s. 41–50.
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Wcześniak w inkubatorze
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Katar u noworodka – co stosować, aby trwał jak najkrócej?
Noworodek z katarem
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Dziecko trzymające główkę
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!