Dla Ciebie, na zdrowie!

Dieta

Dieta, choć powszechnie kojarzy się z odchudzeniem oznacza po prostu pewien określony sposób żywienia. Istnieje wiele powodów, które skłaniają ludzi do włączenia diety do swojej codziennej rutyny. Najczęstszymi przyczynami jest: potrzeba zrzucenia wagi, nietolerancje i alergie pokarmowe, problemy zdrowotne, itd. Sprawdź, jakie są rodzaje diety oraz kiedy warto udać się do dietetyka.

    Niezależnie od tego czy chcemy schudnąć, przytyć, zmienić styl odżywiania niezbędna jest odpowiednia dieta. W zależności od oczekiwanego rezultatu dobierana jest kaloryczność i potrzebne makro i mikroelementy, a także eliminowane są składniki szkodliwe dla organizmu. Należy pamiętać, iż samodzielne stosowanie diety bez konsultacji ze specjalistą może być niebezpieczne.

    Co to jest dieta?

    Często dieta jest błędnie utożsamiana z odchudzaniem. Tak naprawdę dieta oznacza po prostu pewien określony sposób jedzenia. Wyróżnia się następujące rodzaje diet:

    • zwyczajowa - sposób odżywiania danej społeczności,
    • alternatywna -  przyjęty sposób odżywiania, który często zakłada eliminację pewnych pokarmów, np. dieta wegetariańska,
    • lecznicza -  dieta zmodyfikowana ze względów zdrowotnych,
    • doświadczalna - pewne skomponowane sposoby żywienia wykorzystywane w badaniach.

    Przykłady diet

    Ilość różnorodnych diet pozostaje niezliczona. Dietetycy wciąż opracowują nowe sposoby na pozbycie się zbędnych kilogramów i wysmuklenie sylwetki. Oprócz wyżej opisanych sposobów odżywiania popularne to:

    Kto dobiera dietę?

    Osoby zdrowe, chore, a także będące w określonym stanie, które decydują się na włączenie diety do swojej dziennej rutyny mogą udać się do dietetyka. Nie jest on lekarzem, ale posiada wiedzę z pogranicza medycyny, psychologii, anatomii oraz biochemii. 

    Dietetyk zajmuje się żywieniem oraz jego wpływem na zdrowie i samopoczucie człowieka. Często współpracuje również z lekarzami z innych dziedzin, np. w celu odpowiedniego przygotowania pacjenta do operacji.

    Do dietetyka warto się zgłosić, gdy:

    • występują przewlekłe biegunki lub zaparcia,
    • wraz z rozpoczęciem leczenia onkologicznego,
    • pojawiła się potrzeba zrzucenia wagi,
    • pojawiła się potrzeba zdrowego przybrania na wadze,
    • rozpoznano u pacjenta insulinooporność, nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę,
    • uprawia się pewną dziedziną sportu,
    • stwierdzono u pacjenta niedobory pokarmowe,
    • stwierdzono u pacjenta nietolerancje i alergie pokarmowe.

    Należy pamiętać, że najskuteczniejsza, a przede wszystkim najzdrowsza dieta to ta indywidualnie dobrana na podstawie badań i zapotrzebowania kalorycznego. Ważne by wspomagać ją aktywnością fizyczną. Pomoże to uzyskać szybsze efekty i korzystnie wpłynie na stan zdrowia. 

    Dieta pudełkowa

    Dieta pudełkowa staje się coraz bardziej popularna. Polega na dostarczeniu przez firmę cateringową gotowych posiłków lub jadłospisu i produktów.

    Posiłki mają określoną kaloryczność, co pozwala na zbilansowaną dietę. To dobra alternatywa dla osób, które nie mają czasu na przygotowywanie jedzenia lub chcą się nauczyć zdrowego żywienia.

    Ponadto pudełko można zabrać ze sobą do pracy czy na uczelnię, dzięki czemu żaden z posiłków nie jest pomijany.

    Jeśli jest sumiennie stosowana przynosi efekty i nie szkodzi zdrowiu ze względu na zawartość wszystkich potrzebnych substancji odżywczych.

     

    Jak mobilizować bliznę? 🩹
    Sprawdź!