Reklama
Niezależnie od tego czy chcemy schudnąć, przytyć, zmienić styl odżywiania niezbędna jest odpowiednia dieta. W zależności od oczekiwanego rezultatu dobierana jest kaloryczność i potrzebne makro i mikroelementy, a także eliminowane są składniki szkodliwe dla organizmu. Należy pamiętać, iż samodzielne stosowanie diety bez konsultacji ze specjalistą może być niebezpieczne.
Dieta Dukana to dieta proteinowa, która zakłada zwiększenie spożycia białka i ograniczenie węglowodanów i tłuszczów. Proteiny są najtrudniejsze do przetrawienia dla organizmu, dlatego zużywa on najwięcej energii. Dieta Dukana nie narzuca rytmu posiłków – spożywa się je, jeśli jest odczuwany głód.
Dieta składa się z czterech następujących po sobie faz:
Dieta Dukana przeznaczona jest dla osób zdrowych. Nie powinny jej stosować:
Dieta Dukana wymaga także picia dużej ilości wody – minimum 1,5l dziennie oraz ograniczenia spożycia soli.
To trzynastodniowa dieta, która wymaga dużej motywacji i silnej woli. Posiłki muszą być spożywane dokładnie o wyznaczonych godzinach:
Ponadto podstawowymi składnikami diety są:
Dieta może doprowadzić do niedoborów witamin, dlatego warto w tym czasie przyjmować dodatkowe suplementy. Dieta kopenhaska opiera się na niewielkich posiłkach i nie wolno między nimi podjadać – tylko wtedy będą widoczne efekty. W czasie tych 13 dni można schudnąć od 8 do 12 kilogramów w zależności od systematyczności i metabolizmu.
W czasie stosowania diety, a szczególnie przez dwa pierwsze dni zaleca się picie ok. 2 litrów wody. Diety powinny unikać osoby, które:
Dieta Oxy podobnie jak dieta Dukana opiera się na spożywaniu protein. Jej twórcy przekonują, że jest ona ulepszoną wersją Dukana, ponieważ nie wpływa szkodliwie na zdrowie. Podstawowym składnikiem diety jest koktajl na bazie kefiru z żurawiną i otrębami pszennymi. Żurawina usuwa toksyny, chroni układ moczowy, a także wspomaga przemianę materii.
Dieta oxy składa się z trzech faz. Każda z nich trwa 7 dni:
Należy pamiętać, że wszystkie diety, które zakładają szybkie spalanie tłuszczu tak naprawdę spalają glikogen. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest racjonalne odżywianie i aktywność fizyczna.
Dieta paleo opiera się na sposobie żywienia ludzi w czasach epoki paleolitu, tzn. eliminuje te produkty, do których ówczesny człowiek nie miał dostępu – zboża, oleje rafinowane i cukier. Warto zaznaczyć, iż ta metoda naśladuje jedynie jakościowe aspekty, a nie ilościowe.
Główne składniki diety paleo:
Zwolennicy tej diety uważają ją za najlepszy sposób żywienia. Dieta paleo to nie tylko odżywianie, ale także styl życia powracający do natury i minimalizmu.
Gluten jest białkiem, zawartym w zbożach tj.: jęczmień, pszenica, orkisz, żyto i pszenżyto. Czasami skażony glutenem może być owies ze względu na jego przetwarzanie razem
z wymienionymi ziarnami.
Dieta bezglutenowa jest niezbędna w przypadku alergii na gluten oraz celiakii – choroby autoimmunologicznej. Oba schorzenia leczone są poprzez eliminację z jadłospisu produktów glutenowych.
Warto wybierać żywność oznaczoną przekreślonym kłosem, gdyż daje to pewność braku szkodliwego białka.
Bezpieczne produkty bez glutenu:
Dieta bezglutenowa przestaje być już problemem, gdyż na rynku pojawia się wiele odpowiedników produktów w wersji bez glutenu.
Dieta cukrzycowa jest niezbędna u diabetyków, jednak warto zastosować ją także u osób zdrowych. Polega na racjonalnych, bardzo regularnych posiłkach (4-5 dziennie), które mają określoną kaloryczność.
Osoby chore na cukrzycę powinny unikać:
Niezbędne natomiast jest spożywanie pokarmów bogatych w witaminy grupy B,C i E, kwas foliowy, magnez, cynk, chrom, selen. Dlatego dieta powinna opierać się na:
Odpowiednia dieta w cukrzycy jest warunkiem utrzymania odpowiedniego poziomu glukozy
i lipidów we krwi. Dzięki połączeniu jej z terapią farmakologiczną i aktywnością fizyczną można uniknąć poważnych powikłań cukrzycy.
Dieta pudełkowa staje się coraz bardziej popularna. Polega na dostarczeniu przez firmę cateringową gotowych posiłków lub jadłospisu i produktów.
Posiłki mają określoną kaloryczność, co pozwala na zbilansowaną dietę. To dobra alternatywa dla osób, które nie mają czasu na przygotowywanie jedzenia lub chcą się nauczyć zdrowego żywienia.
Ponadto pudełko można zabrać ze sobą do pracy czy na uczelnię, dzięki czemu żaden
z posiłków nie jest pomijany. Jeśli jest sumiennie stosowana przynosi efekty i nie szkodzi zdrowiu ze względu na zawartość wszystkich potrzebnych substancji odżywczych.
Ilość różnorodnych diet pozostaje niezliczona. Dietetycy wciąż opracowują nowe sposoby na pozbycie się zbędnych kilogramów i wysmuklenie sylwetki. Oprócz wyżej opisanych sposobów odżywiania popularne to:
Należy pamiętać, że najskuteczniejsza, a przede wszystkim najzdrowsza dieta to ta indywidualnie dobrana na podstawie badań i zapotrzebowania kalorycznego. Ważne by wspomagać ją aktywnością fizyczną. Pomoże to uzyskać szybsze efekty i korzystnie wpłynie na stan zdrowia.