Dla Ciebie, na zdrowie!

Karmienie piersią

Karmienie piersią jest niezwykle ważne dla nowonarodzonego dziecka. Mimo to budzi wiele wątpliwości i niepokoju młodych mam. Jeśli martwi cię brak pokarmu i zastanawiasz się jak zwiększyć laktację lub chcesz dowiedzieć się na czym polega karmienie mieszane kliknij w zakładkę Karmienie piersią.

Karmienie piersią – laktacja, komplikacje i dieta

Karmienie piersią jest najzdrowszym i najlepszym sposobem karmienia dziecka. Dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych i wspiera odporność. Oprócz tego poprzez karmienie piersią miedzy matką a dzieckiem tworzy się niezwykła więź.

Karmienie piersią – kiedy rozpoczyna się laktacja?

Pokarm w piersiach pojawia się już w 16 tygodniu ciąży i od tego momentu mogą pojawiać się plamy na ubraniach, aby tego uniknąć warto używać wkładek laktacyjnych. Wzmożona produkcja pokarmu rozpoczyna się po wydaleniu łożyska, gdy spada poziom hormonów ciążowych – to sygnał dla organizmu, że maleństwo przyszło na świat i należy rozpocząć jego karmienie.

Karmienie noworodka

Karmienie piersią często sprawia problemy – jednym mniejsze, innym większe. Trzeba być cierpliwą i po prostu się go nauczyć. Szczególnie problematyczna jest pierwsza doba, gdy maleństwo mimo naturalnego odruchu ssania nie potrafi jeszcze dobrze chwycić brodawki.

Pierwszy pokarm nazywany jest siarą. Ma on żółtawą barwę i jest zdecydowanie bardziej gęsty niż dojrzałe mleko matki. Dostarcza większą ilość białka i substancji chroniących przed infekcjami. Ponadto jest jałowy i w odpowiedniej temperaturze.

Żołądek noworodka jest bardzo mały, dlatego maluch je często, ale małymi porcjami. Dodatkowo mleko naturalne jest trawione szybciej niż modyfikowane, więc maleństwo je co około 3 godziny. Może być także częściej jeśli noworodek nie najadł się poprzednim razem. Maluszek powinien być karmiony tak często jak tego potrzebuje.

Karmienie niemowlaka

Karmienie niemowlaka czasami nawet kilkanaście razy na dobę wymaga odpowiedniej pozycji. Dzięki temu nie będziesz skrępowana i zestresowana to pozytywnie wpłynie na karmienie. Jest kilka metod, które zapewnią komfort mamie i dziecku:

  • Pozycja klasyczna – mama siada wygodnie, mając poduszkę pod plecami odciążającą kręgosłup. Trzyma dziecko opierając główkę na swoim łokciu, a brzuszek przytulając do swojego brzucha.
  • Karmienie na leżąco – mama leży na boku, mając poduszkę za plecami i pod głową. Maluszek leży obok niej również na poduszce, a jego główka opiera się na jej łokciu.
  • Karmienie spod pachy – dziecko leży biodro w biodro z mamą, najlepiej na poduszce w kształcie rogala.

Pokarm naturalnie dostosowuje się do potrzeb dziecka i zalecany jest jako jedyne pożywienie do szóstego miesiąca życia. Następnie stopniowo można urozmaicać jego dietę, jednak nadal powinna opierać się na mleku. Jako naturalne uznaje się karmienie do drugiego roku życia.

Jak pobudzić laktację?

Wiele mam boryka się z problemem jakim jest brak pokarmu. Wywołuje to u nich stres i niepokój, gdyż maleństwo nie otrzymało takiej ilości pożywienia jak potrzebuje. Nie warto zbyt szybko decydować się na dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym. Zatem jak zwiększyć laktację?

  • Często przystawiać dziecko do obu piersi
  • Odciągać mleko laktatorem między karmieniami
  • Pić dużo płynów (najlepiej wody) – około 2 litrów na dobę
  • Zdrowo się odżywiać
  • Pić herbatkę laktacyjną
  • Odpoczywać

Zanik pokarmu następuje na skutek niedostatecznego ssania i stymulacji produkcji mleka. Jest to sygnał dla organizmu, że laktacja jest już niepotrzebna.

Laktacja po cesarce

Karmienie po cesarce może być nieco kłopotliwe, ale nie jest niemożliwe. Cesarskie cięcie może opóźnić wypełnienie piesi mlekiem, lecz po kilku dniach wszystko wraca do normy. Ważne jest przystawianie dziecka, aby jego ssanie stymulowało laktację.

Większość szpitali praktykuje znieczulenie przewodowe, a nie ogólne co ułatwia kontakt skóry matki i dziecka. Bliskość ta jest niezwykle ważna. Znieczulenie ogólne opóźnia pierwsze karmienie, jednak należy pamiętać, że to jest przeszkodą do efektywnego karmienia dziecka mlekiem matki. Karmienie po cesarce jest utrudnione także ze względu na bliznę pooperacyjną. Warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę, która ułatwia karmienie.

Karmienie mieszane

Karmienie mieszane to zamienne karmienie dziecka piersią i butelką. Używając butelki warto podawać pokarm wcześniej odciągnięty laktatorem. Jest to praktyczne rozwiązanie gdy mama często musi wychodzić z domu – np. po powrocie do pracy.

Należy jednak pamiętać, iż karmienie mieszane nie jest dobrym rozwiązaniem w pierwszych tygodniach życia. Na początku maluszek musi nauczyć się prawidłowej techniki ssania aby nie zaburzyć laktacji.

Wskazaniem do stosowania butelki mogą być:

  • Brak pokarmu po porodzie
  • Trudny poród, który spowodował, że dziecko nie ma siły na ssanie

Nie powinno się rezygnować z dostawiania dziecka do piersi, gdyż przy odrobinie cierpliwości może udać się pobudzić produkcję mleka i modyfikowane nie będzie potrzebne.

Karmienie piersią – dieta

W czasie karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie energetyczne, jednak mama nie powinna jeść za dwoje. Wystarczy odpowiednio zbilansowana i urozmaicona dieta, która nie zawiera zbyt wielu słodyczy, a przede wszystkim żywności przetworzonej.

Nadal pokutuje mit unikania pewnych potraw w czasie karmienia. Nie ma potrzeby eliminowania produktów, jeśli nie ma do tego wyraźnych przeciwskazań. Warto jednak uważać na czekoladę, orzechy ziemne oraz cytrusy, gdyż są one silnymi alergenami.

Ponadto należy pić dużo wody niegazowanej – około dwóch litrów dziennie.

Niewskazane są:

  • Napoje słodzone napoje gazowane
  • Napoje zawierające sztuczne barwinki i kofeinę
  • Mocna kawa i herbata 
Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!