Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Przeziębienie a karmienie piersią. Jakie leki i sposoby na infekcję podczas laktacji?

Przeziębienie a karmienie piersią to dylemat, z którym niejednokrotnie mierzą się młode mamy cierpiące na wirusową infekcję przeziębieniową. Czy można przystawiać dziecko do piersi, gdy z nosa cieknie katar, a gardło wysycha i boli? Sprawdź, które leki na przeziębienie można przyjmować w czasie laktacji, a które są niewskazane. Dowiedz się, po jakie domowe sposoby można sięgnąć, aby nie zaszkodzić sobie, ani dziecku.
Karmienie dziecka piersią w czasie przeziębienia mamy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Wbrew obawom wielu mam, nie ma żadnych przeciwskazań do karmienia piersią w trakcie przeziębienia. Co więcej, przystawianie dziecka do piersi jest w tym okresie podwójnie wskazane, pozwala bowiem maluchowi przejąć przeciwciała chroniące przed zachorowaniem.
 • Należy pamiętać, że tylko część leków stosowanych na przeziębienie w czasie laktacji jest całkowicie bezpieczna dla dziecka. Należą do nich paracetamol i ibuprofen.
 • Przed podjęciem leczenia farmakologicznego, a nawet za pomocą tzw. domowych sposobów, matka karmiąca powinna zasięgnąć porady lekarza.
SPRAWDŹ TEŻ: Czy czosnek na przeziębienie jest skuteczny?
Spis treści

Reklama

Przeziębienie a karmienie piersią

Co robić, gdy kobieta karmiąca piersią zmaga się z przeziębieniem? W pierwszym odruchu wiele mam myśli, aby odstawić dziecko w celu ochrony przed patogenami. Czy słusznie?

Z uwagi na szereg korzyści zdrowotnych, rozwojowych, psychologicznych i społecznych, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by do końca szóstego miesiąca życia dziecko było karmione mlekiem matki.

Później zaś, mimo wprowadzania do diety kolejnych pokarmów, przystawianie do piersi należy kontynuować, przynajmniej do ukończenia przez malucha dwóch lat.

Istnieje bardzo niewiele przeciwskazań, które bezwzględnie nakazywałyby zaprzestanie karmienia. Wymienić w tym kontekście można między innymi HIV lub AIDS, wczesną gruźlicę oraz narkomanię po stronie matki, a także galaktozemię (rzadka choroba metaboliczna polegająca na nieprzetwarzaniu cukru) po stronie dziecka.

Istnieje jeszcze szereg przeciwskazań względnych i czasowych, a także takich, które są dyskusyjne (m.in. alkoholizm, wirusowe zakażenie wątroby, czy zapalenie gruczołów piersiowych).

Wątpliwości natomiast, na gruncie współczesnej wiedzy naukowej, nie ma w kwestii zagadnienia karmienie piersią, a przeziębienie.

Jak reagować, gdy tego typu infekcja wydarzy się w okresie laktacji?

Reklama

Czy podczas przeziębienia można karmić piersią?

Odpowiedź na pytanie, czy podczas przeziębienia można karmić piersią, jest zdecydowanie twierdząca. Co więcej, w tym czasie nie tylko można, ale wręcz należy podawać dziecku mleko matki. Dlaczego?

Przeziębienie jest lekką infekcją wirusową, która objawia się nieżytem nosa i jego niedrożnością, a także bólem gardła, kaszlem oraz podwyższoną ciepłotą ciała (stan podgorączkowy bądź niewysoka gorączka).

Jeśli przechodzisz przeziębienie podczas karmienia piersią to wytworzone przez twój organizm przeciwciała przedostają się wraz z mlekiem do ustroju malucha i zapewniają mu skuteczną ochronę.

W sytuacji, gdy dziecko w ogóle nie jest karmione naturalnie, albo zostaje czasowo odstawione od piersi, nie ma szans na uzyskanie odporności i staje się bardzo podatne na zakażenie drogą kropelkową.

Zdążyliśmy już ustalić, czy przeziębiona matka może karmić piersią, ale pozostaje jeszcze kwestia leczenia. Jakie są zatem sposoby na przeziębienie podczas karmienia piersią?

Reklama

Co na przeziębienie przy karmieniu piersią?

O tym, co na przeziębienie podczas karmienia piersią sprawdzi się najlepiej decyduje nie tylko skuteczność różnorodnych środków z punktu widzenia chorej, karmiącej mamy. Liczy się również, a może przede wszystkim, bezpieczeństwo dziecka. Czy można w tym czasie przyjmować środki farmakologiczne, a jeśli tak, to jakie?

Choć informacje na ten temat są dostępne w Internecie, pamiętaj aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek specyfiku skonsultować się z lekarzem, który doradzi lub zaleci, co można brać na przeziębienie z leków dostępnych na receptę i bez recepty, a także z naturalnych specyfików roślinnych.

Ważne: W czasie laktacji, podobnie jak w ciąży, zdecydowanie odradza się samoleczenie.

Reklama

Leki na przeziębienie przy karmieniu piersią

Jakie leki na przeziębienie przy karmieniu piersią można przyjmować? Nie ma w tym zakresie żadnej dowolności, gdyż działanie poszczególnych farmaceutyków i ich wpływ na dziecko są dobrze znane.

Leki na przeziębienie dla karmiących mam ocenia się pod kątem bezpieczeństwa dla malucha. W szacowaniu ryzyka stosowana jest pięciopunktowa klasyfikacja Hale'a, gdzie kategoria L1 oznacza substancję całkowicie bezpieczną w okresie laktacji, a L5 bardzo niebezpieczną, przeciwskazaną.

Z popularnych leków na przeziębienie, przy karmieniu piersią zaleca się stosowanie bez większych ograniczeń tylko kilka. Są wśród nich paracetamol i ibuprofen o działaniu przeciwgorączkowym

Jeśli chodzi o konkretne substancje czynne, wygląda to następująco:

 • Paracetamol – L1
 • Ibuprofen – L1
 • Diklofenak – L2
 • Aspiryna – L3
 • Ksylometazolina – L3
 • Echinacea L3
 • Naproksen – L3/L4
 • Efedryna – L4
 • Chlorheksydyna – L4

Co warto podkreślić, bezpieczne w okresie laktacji jest nawet stosowanie niektórych antybiotyków, przy czym warto pamiętać, że leki tego typu w przypadku przeziębienia absolutnie nie powinny być przyjmowane z zupełnie innego względu.

Schorzenie to bowiem jest wywoływane przez wirusy, antybiotyki wykazują zaś skuteczność jedynie przeciw bakteriom, niekiedy też – wybranym szczepom grzybów.

Reklama

Domowe sposoby na przeziębienie a karmienie piersią

Konsultacja lekarska wskazana jest nawet w przypadku tak zwanych domowych sposobów na przeziębienie. Karmienie piersią nie wyklucza większości z nich, aczkolwiek mogą one mieć ograniczoną skuteczność. Nie zawsze są więc optymalnym rozwiązaniem terapeutycznym.

Niewątpliwie jednak na przeziębienie podczas karmienia piersią można stosować:

 • Zimne okłady w celu zmniejszanie gorączki (nie zawsze przydatne, zważywszy że temperatura rzadko w takim przypadku przekracza 38,5 stopnia Celsjusza).
 • Napary z lipy, rumianku, porostu islandzkiego, sok malinowy, szałwię (ale tylko do płukania).
 • Naturalne antybiotyki, takie jak cebula, czosnek, miód, przy czym dwa pierwsze w niewielkich ilościach, zwłaszcza w przypadku bardzo małych dzieci, bowiem przenikając do mleka mogą mieć działanie wzdymające dla malucha.

Czytaj również

Bibliografia

 • Laktacyjny Leksykon Leków, http://www.kobiety.med.pl/leki/search.php, [data dostępu online: 28.02.2022].
 • Zuzanna Kołacz-Kordzińska, Początki karmienia piersią, https://copernicus.gda.pl/gallery/9c9aeaeaf05d49d6e3dd2d1d47024119/Poradnik%20Laktacyjny.pdf, [data dostępu online: 28.02.2022].
 • Karmienie piersią, https://www.gov.pl/web/zdrowie/karmienie-piersia, [data dostępu online: 28.02.2022].
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Karmienie piersią
Zastój pokarmu – co robić? Masaż piersi czy pomoc lekarza?
Kobieta karmi niemowlę piersią 
Dieta matki karmiącej - pomysły na lekkostrawny obiad
Danie dla matki karmiącej piersią
Pozycje do karmienia dziecka - klasyczne, na leżąco i spod pachy. Jaką wybrać?
Kobieta w naturalenj pozycji do karmienia piersią
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży z bolącymi brodawkami
Sutki w ciąży - od kiedy brodawki są bolące i swędzące?
Kobieta karmiąca piersią dziecko
Miesiączka a karmienie piersią - co powinnaś wiedzieć?
Kobieta karmiąca dziecko piersią
Jak prawidłowo stosować kapturki do karmienia?
Kobieta prezentuje laktator do pobudzania laktacji
Jak zwiększyć laktację laktatorem, dietą: co na pobudzenie?
Kobieta trzymająca paczkę papierosów niedaleko dziecka
Palenie a karmienie piersią – nikotyna szkodzi dziecku!

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!