To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Czym jest nawał pokarmu, ile trwa i kiedy się pojawia?

Nawał pokarmu to wzmożona produkcja mleka w kobiecych piersiach. Sprawdź, kiedy najczęściej pojawia się nawał laktacyjny, ile trwa oraz jak można go przetrwać.
Kobieta karmi dziecko piersią
źródło:123RF
W skrócie
  • Nawał pokarmu to określenie na zwiększoną produkcję mleka w kobiecych piersiach.
  • Do nawału laktacyjnego dochodzi najczęściej kilka dni po porodzie, aczkolwiek w przypadku porodu przez cesarskie cięcie wzmożona produkcja mleka może pojawić się nieco później.
  • Skutkiem ubocznym nawału mlecznego bywa obrzmienie i tkliwość piersi. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby złagodzić dolegliwości.
Spis treści

Reklama

Jak przetrwać nawał pokarmu? 

Nawał pokarmu to określenie na zwiększoną produkcję mleka w kobiecych piersiach, do której dochodzi na początku laktacji. Kobiety w pierwszych dobach życia dziecka często narzekają na zbyt małą ilość mleka. Pierwszego dnia noworodek zazwyczaj jest mało aktywny i większą część dnia przesypia. W drugiej dobie natomiast bardzo często próbuje ssać pierś, ale matka odczuwa, że maja niedostateczną ilość pokarmu. Dopiero pod wpływem ssania piersi przez maluszka, laktacja stopniowo się rozpoczyna. Po kilku dniach dochodzi do tzw. nawału mlecznego, podczas którego piersi mogą produkować nawet 10 razy więcej mleka niż dotychczas. Objawem nawału pokarmu jest najczęściej nabrzmienie, tkliwość i zaczerwienienie piersi. Mogą pojawić się także dolegliwości bólowe oraz uczucie gorąca. 

Reklama

Kiedy nawał pokarmu?

Wiele kobiet zastanawia się, w której dobie po porodzie przychodzi nawał pokarmu oraz kiedy mija. Warto podkreślić, że u każdej kobiety laktacja może przebiegać nieco inaczej. 

Przyjmuje się jednak, że do nawału pokarmu dochodzi w 3 dobie od porodu. U kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie może to być kilka dni później, zwykle między 3. a 6. dobą. 

Pojawienie się nawału laktacyjnego w pierwszych dobach życia dziecka jest traktowane jako wyznacznik udanej laktacji w przyszłości. Jednakże kobiety, które w pierwszym tygodniu macierzyństwa nie zaobserwowały zwiększonej produkcji mleka nie powinny się zniechęcać. Należy przystawiać dziecko jak najczęściej do piersi i czekać, aż odruch ssania pobudzi laktację. 

Ile trwa nawał pokarmu?

To, ile trwa nawał mleczny także jest kwestią indywidualną. Przyjmuje się jednak, że będzie trwać tak długo, aż produkcja mleka dostosuje się do indywidualnych potrzeb dziecka. U jednej kobiety może to trwać kilka dni, a u innej kilkanaście. 

W przypadku pojawienia się uporczywych objawów nawału laktacyjnego, kobieta nie powinna zniechęcać się do karmienia piersią. Laktacja z pewnością się ustabilizuje. Wówczas pokarm nie będzie się tak intensywnie gromadzić w piersiach, lecz będzie wytwarzany na bieżąco. Dzięki temu piersi staną się mniej nabrzmiałe, a proces karmienia będzie zarówno dla kobiety, jak i dziecka, satysfakcjonujący. 

Reklama

Co robić przy nawale pokarmu? 

Wiele kobiet poszukuje informacji odnośnie tego, jak sobie poradzić z nawałem pokarmu. Kluczem do sukcesu jest poprawne i częste przystawianie dziecka do piersi. Warto pamiętać, że przy prawidłowym uchwyceniu brodawki, górna i dolna warga dziecka powinny być na tyle rozchylone, by tworzyć szeroki kąt. Maluszek powinien chwycić brodawkę wraz z dużą częścią otoczki, a w trakcie jedzenia jego broda i nos powinny dotykać piersi. Sygnałem wskazującym na to, że karmienie przebiega prawidłowo, powinno być rytmiczne przełykanie pokarmu. Dziecko powinno być przystawienia do piersi minimum 8 razy na dobę. Tak częste i regularne karmienie sprawi, że laktacja się unormuje. 

Reklama

Sposoby na nawał pokarmu 

Istnieje ponadto kilka sprawdzonych sposobów na nawał pokarmu. Jeśli w czasie wzmożonej produkcji mleka kobieta odczuwa, że pokarm nie wypływa z piersi, mimo prawidłowego przystawiania do niej dziecka, powinna zrobić ciepły okład. Przyłożenie ciepłego kompresu do piersi sprawi, że pokarm sam zacznie wypływać.

Na nawał pokarmu zalecany jest także masaż piersi. Ważne jednak by odbywał się w kierunku brodawki i był bardzo delikatny. Silne uciskanie piersi może doprowadzić do uszkodzenia pęcherzyków mlecznych, a co za tym idzie do stanu zapalnego.

Jeśli pomimo wymienionych wyżej rad, mleko i tak napływa w zbyt dużych ilościach, można wypróbować innych metod. Jedną z nich jest odciąganie pokarmu przy nawale. Ważne jednak by nie odciągać zbyt dużej ilości mleka, gdyż pobudza to laktację. Wystarczy około 5-10 mililitrów. 

Inna metodą na nawał pokarmu są zimne okłady. Przyłożenie chłodnego kompresu na kilkanaście minut do piersi sprawi, że produkcja mleka zostanie zahamowana, jednak nie na tyle, by utrudnić kolejne karmienia. 

Co istotne, w trakcie nawału laktacyjnego dziecko powinno być przystawiane do obu piersi w trakcie jednego karmienia. Zdaniem ekspertów, karmienie z jednej piersi powinno trwać około 15-20 minut. W ten sposób piersi będą często i regularnie opróżniane, co wyreguluje produkcję mleka. Około 2-3 tygodnia karmienia laktacja powinna na tyle się wyregulować, że dziecko będzie się najadać pokarmem z jednej piersi (w trakcie jednego karmienia). 

Czytaj również

Bibliografia

  • Karmienie piersią. Poradnik (Ministerstwo Zdrowia), Rzeszów, grudzień 2018.
  • Hanna Szajewska, Andrea Horvath, Anna Rybak, Piotr Socha, Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria 2016, t. 13, s. 9-24.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Karmienie piersią
Palenie a karmienie piersią – nikotyna szkodzi dziecku!
Kobieta trzymająca paczkę papierosów niedaleko dziecka
Miesiączka a karmienie piersią - co powinnaś wiedzieć?
Kobieta karmiąca piersią dziecko
Dieta matki karmiącej - pomysły na lekkostrawny obiad
Danie dla matki karmiącej piersią
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży z bolącymi brodawkami
Sutki w ciąży - od kiedy brodawki są bolące i swędzące?
Kobieta karmi niemowlę piersią 
Zastój pokarmu – co robić? Masaż piersi czy pomoc lekarza?
Kobieta karmiąca dziecko piersią
Jak prawidłowo stosować kapturki do karmienia?
Kobieta prezentuje laktator do pobudzania laktacji
Jak zwiększyć laktację laktatorem, dietą: co na pobudzenie?
Przyrządy do odciągania pokarmu
Jak odciągać pokarm? Laktatorem, ręką. Jak często?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!