HSG (badanie drożności jajowodów) - przebieg, przygotowanie i wyniki

Histerosalpingografia to badanie rentgenowskie z użyciem środka kontrastowego, które pozwalają ocenić drożność jajowodów. Dla wielu kobiet jest ono bardzo bolesne, dlatego można je wykonać w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. Pełne wyniki znane są w dniu badania. Zobacz, jak się przygotować do badania HGS.
Badanie rentgenowskie macicy i jajowodów
Źródło: 123RF

Spis treści

Różne mogą być przyczyny niedrożności jajowodów. Ich podstawowa funkcja polegająca na transportowaniu plemników do komórki jajowej może zostać zaburzona przez wady rozwojowe macicy i jajników, zrosty, endometriozę, zakażenia i infekcje dróg rodnych. Istnieje kilka sposobów badania drożności jajowodów, jednym z podstawowych jest HSG, czyli histerosalpingografia, która według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinna być podstawowym badaniem przyczyn niepłodności u kobiet.

HSG ocenia drożność jajowodów, ale niestety nie pozwala sprawdzić, czy funkcjonują one prawidłowo, dlatego może się okazać po badaniu, że jajowody są drożne, a pacjentka nadal ma problemy z zajściem w ciążę.

HGS przebieg

Histerosalpingografia polega na tym, że pacjentce podaje się środek kontrast wprost do jamy macicy za pomocą cewnika lub specjalnego aparatu Schultzego. Na monitorze komputera lekarz widzi jak płyn wypełnia macicę, przepływa przez jajowody i wlewa się do jamy brzucha. Jednocześnie lekarz wykonuje się kilka zdjęć radiologicznych, na których widać, czy jajowody są drożne, czy powstały np. zrosty w otrzewnej. Wstępne wyniki są znane na bieżąco, pełne po kilku godzinach, kiedy lekarz przeanalizuje zdjęcia RTG. Jeśli na zdjęciach widać blokady na jednym lub obu jajowodach mamy do czynienia z niedrożnością tych narządów.

HGS nie jest niestety doskonałym badaniem, bo może się zdarzyć, że na zdjęciach widać niedrożność jajowodów, a w rzeczywistości są one drożne. Dodatkowo, gdy jajowody są rzeczywiście niedrożne badanie nie pozwala lekarzowi znaleźć przyczyny tego stanu. Na zdjęciach słabo też widać polipy i mięśniaki w jamie macicy, które mogą blokować ujścia maciczne jajowodów.

Zobacz też: Torbiel na jajniku

Badanie HGS przygotowanie

Drożność jajowodów powinno się sprawdzać w pierwszej fazie cyklu między szóstym a siódmym dniem od zakończenia menstruacji, ale jeszcze przed owulacją. Pacjentka może zostać poproszona o wcześniejsze wykonanie kilku innych badań, w tym:

  • morfologii z rozmazem
  • CRP - białko ostrej fazy
  • posiewu z kanału szyjki macicy
  • HBS, HCV, HIV i USR  

Dzień przed badaniem zalecane jest wykonanie lewatywy, a w dniu badania kobieta otrzymuje doodbytniczy czopek rozkurczowy. HSG jest badaniem, które może być bolesne dla pacjentek, dlatego istnieje możliwość wykonania procedury w krótkotrwałym dożylnym znieczuleniu ogólnym. Nie jest to jednak konieczność, bo odczucia bólowe są bardzo indywidualną sprawą.  Pacjentka może także otrzymać domięśniowe leki przeciwbólowe.

Jeśli pacjentka będzie miała przeprowadzone badanie HGS w znieczuleniu ogólnym musi przyjechać na badanie na czczo (nie może jeść ani pić przez 6 godzin przed badaniem).

HGS nawet w znieczuleniu ogólnym nie wymaga dłuższego pobytu w szpitalu niż przez 24 godziny. Zazwyczaj, gdy badanie zostanie przeprowadzone rano pacjentka jest wypisywana do domu po południu. Nie powinna jednak sama wracać do domu, nie może też tego dnia prowadzić samochodu.

U kogo nie robi się badań HSG?

Nie u każdej kobiety można wykonać histerosalpingografię, choć lista przeciwwskazań nie jest długa. Zabieg wyklucza ciąża pacjentki, stan zapalny w obrębię narządów rozrodczych, krwawienie z dróg rodnych. Nie można zrobić badania HGS także osobom, u których są przeciwwskazania do podania kontrastu.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 26)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!