Najzdrowsze miejsce w internecie

Cystkoskopia - co to jest? Cena i przygotowanie do badania

Cystoskopia to badanie urologiczne, które pozwala ocenić stan cewki moczowej i całego pęcherza moczowego, a także w razie potrzeby pobrać wycinek do badania histopatologicznego, usuwać guzy oraz kruszyć kamienie. U mężczyzn można w ten sposób ocenić kondycję wzgórka nasiennego i gruczołu krokowego.
Badanie diagnostyczne pęcherza moczowego
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Cystoskopia: co to jest? To badanie urologiczne, dzięki któremu lekarz może ocenić stan cewki moczowej i pęcherza moczowego.
 • Badanie wykonuje się u mężczyzn i kobiet wykazujących niepokojące objawy w obrębie dolnych dróg moczowych. Przy badaniu stosuje się znieczulenie
 • Czy cystoskopia jest bezpieczna? To badanie inwazyjne, dlatego też istnieje ryzyko powikłań.
SPRAWDŹ TEŻ: Na czym polegają badania endoskopowe?
Spis treści

Cystoskopia jest rodzajem badania endoskopowego pęcherza moczowego. To inwazyjna metoda, która polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową specjalnego wziernika zwanego cystoskopem. Cystoskopia u kobiet zazwyczaj wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, u mężczyzn częściej jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Znieczulenia podanego dożylnie wymaga także cystoskopia u dzieci.

Reklama

Wskazania do cystoskopii

Badanie pozwala lekarzowi na sprawdzenie czy cewka moczowa jest drożna, w jakim stanie jest błona śluzowa pęcherza i czy nic nie blokuje ujścia pęcherzowego moczowodów. Może on również ocenić, w jakiej kondycji znajduje się gruczoł krokowy i wzgórek nasienny. Podczas cystoskopii jest możliwe wykonanie biopsji pęcherza moczowego, usunięcie niektórych guzów, rozkruszenie i usunięcie kamieni w pęcherzu moczowym.

Wskazaniami do badania są niepokojące objawy w obrębie dolnych dróg moczowych, w tym m.in.:

 • częste infekcje
 • krwiomocz
 • przetoka moczowa
 • podejrzenie kamicy pęcherza
 • podejrzenie gruźlicy pęcherza
 • podejrzenie uszkodzenia pęcherza
 • podejrzenie nowotworu pęcherza moczowego/ naciek pęcherza przez nowotwór z narządów sąsiednich
 • podejrzenie śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego
 • wady rozwojowe dolnych dróg moczowych (np. moczowody dodatkowe, wsteczny odpływ moczu, uchyłki pęcherza) 
 • konieczność diagnostyki ciał obcych w pęcherzu moczowym.

Cystoskopia - jak wygląda badanie

Przed zabiegiem pielęgniarka wprowadza do cewki żel, który ma działanie poślizgowe i znieczulające. Dezynfekowane jest zewnętrzne ujście cewki moczowej i lekarz wprowadza do cewki cystoskop. Pęcherz wypełnia się jałową wodą lub solą fizjologiczną po to, żeby jego ściany dobrze się napięły. Dzięki temu urolog ma lepszy obraz badanego organu.

Badanie można przeprowadzić z wykorzystaniem giętkiego cystoskopu, gdy konieczne jest wykrycie przyczyny objawów ze strony dróg moczowych, takich jak np. krwiomocz. Sztywny cystoskop pomocny jest przy diagnozowaniu kamieni, guzów lub innych patologicznych zmian oraz konieczności ich usunięcia.

Całe badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Wiele osób zastanawia się, czy cystoskopia jest bolesna? Badanie wykonywane w znieczuleniu miejscowym nie jest bardzo nieprzyjemne, a głównym uczuciem jest parcie na mocz i pieczenie w okolicy cewki moczowej. 

Reklama

Jak przygotować się do cystoskopii? 

Cystoskopia nie wymaga szczególnych wcześniejszych przygotowań pacjenta. Jeśli badany ma tendencję do nawracających infekcji dróg moczowych, lekarz może mu zlecić przyjmowanie kilka dni przed badaniem leków przeciwbakteryjnych. Trzy dni przed badaniem należy zmienić dietę na lekkostrawną.

Przed samym badaniem trzeba zadbać o higienę swoich części intymnych i skorzystać z toalety. Chodzi o to, by pęcherz był opróżniony.

Gdy cystoskopia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, pacjent musi być tego dnia na czczo.

Czy cystoskopia jest bezpieczna?

Cystoskopia jest badaniem inwazyjnym, w związku z czym niesie ze sobą spore ryzyko powstania powikłań.

Normalnym objawem jest uczucie parcia na mocz, pieczenia cewki moczowej i delikatny krwiomocz przed jeden, dwa dni po wykonaniu cystoskopii. Do poważniejszych powikłań zalicza się zatrzymanie moczu u mężczyzn, które wymaga założenia na pewien czas cewnika i podania leków. Lekarza powinno się powiadomić także wtedy, gdy w moczu widoczne są skrzepy krwi, u pacjenta wystąpiła gorączka, a ból odczuwany jest w okolicy brzucha, lędźwi i przy oddawaniu moczu. Rzadziej dochodzi do uszkodzenia ściany cewki moczowej i perforacji ściany pęcherza moczowego.

Żeby zmniejszyć ryzyko powikłań pacjent przez kilka dniu po cystoskopii dostaje leki przeciwbakteryjne, musi też przyjmować więcej płynów niż zwykle.

Reklama

Cena cystoskopii - ile kosztuje badanie?

Przy tego rodzaju badaniu, jedną z kwestii nurtujących pacjentów jest koszt, jaki będą musieli ponieść.

A zatem, czy cystoskopia jest kosztownym badaniem?

Okazuje się, że nie ma na to pytanie prostej odpowiedzi. Jak wynika z pobieżnego choćby sprawdzenia oferty poszczególnych klinik, wszystko zależy od tego, gdzie wykonywane jest badanie. W zależności od miasta, ceny tego badania wahać mogą się od 300 do nawet 2600 zł!

Czytaj również

Bibliografia

 • Cystoscopy & ureteroscopy [w:] National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, www.niddk.nih.gov/health-information/diagnostic-tests/cystoscopy-ureteroscopy, dostęp 2 sierpnia 2021.
 • Ebelt-Paprotny G., Preis R. (red.), Fizjoterapia, Elsevier, Urban & Partnery, Wrocław 2012.
 • The American Cancer Society medical and editorial content team, Cystoscopy, https://www.cancer.org/treatment/understanding-your-diagnosis/tests/endoscopy/cystoscopy.html, dostęp 2 sierpnia 2021.
 • Cystoscopy for Men [w:] University of Rochester Health Encyclpedia, https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=92&contentid=P07771, dostęp 2 sierpnia 2021.
 • Cystoscopy [w:] University of Florida Health, https://ufhealth.org/cystoscopy, dostęp 2 sierpnia 2021.
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Wymień igłę po użyciu! - higiena iniekcji w leczeniu cukrzycy
higiena iniekcji w leczeniu cukrzycy
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Podobne artykuły
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja
Biopsja jąder – cena i wyniki. Jak wygląda zabieg?
ECPW - zalecenia, cel badania i najczęstsze powikłania
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!