Najzdrowsze miejsce w internecie

ECPW - zalecenia, cel badania i najczęstsze powikłania

ECPW to badanie endoskopowe o bardzo szerokim zastosowaniu. Z jednej strony pozwala na diagnostykę chorób trzustki, pęcherzyka żółciowego i wątroby, z drugiej na wykonanie zabiegów terapeutycznych. Zobacz, jakie są najczęstsze powikłania po ECPW.
Badanie endoskopowe
Źródło: 123RF
Spis treści

Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna, oznaczana w skrócie ECPW ma swoje zastosowanie w diagnozowaniu i leczeniu zwężeń dróg żółciowych, trzustkowych i w kamicy przewodu żółciowego. To inwazyjne badanie, przeprowadzane od lat 60. ubiegłego wieku, łączy w sobie zalety badania endoskopowego i radiologicznego.

Reklama

ECPW wskazania

Endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną zawsze wykonuje się ze wskazań lekarza. Najczęściej jest zalecana, jeśli pacjent skarży się na bóle brzucha a lekarz podejrzewa u niego:

ECPW badanie – zakres i przebieg

Pozwala nie tylko zdiagnozować chorobę, ale także jest pomocne przy usuwaniu złogów z dróg żółciowych i trzustkowych, zakładaniu protez i poszerzania dróg żółciowych, pobierania wycinków do dalszego badania, wprowadzaniu stentów udrażniających drogi żółciowe, leczeniu powikłań po cholecystektomii, usunięciu kamieni z przewodów trzustkowych. Wykonanie zabiegu ECPW w celach terapeutycznych pozwala czasem uniknąć skomplikowanej operacji. 

Jak wygląda to inwazyjne badanie? ECPW najczęściej wykonuje się w warunkach szpitalnych w znieczuleniu miejscowym i dożylnym (oprócz leków przeciwbólowych pacjent dostaje też leki uspokajające), rutynowo nie stosuje się znieczulenia ogólnego.

Pacjent leży na lewym boku. Między zębami trzyma plastikowy ustnik, przez który lekarz wprowadza do przewodu pokarmowego giętki wziernik endoskopu. Rurka ma średnicę 0,8-1 cm i jest zakończona kamerą, która dociera do żołądka i dwunastnicy. Do wnętrza wziernika wsuwany jest cewnik, za pomocą którego wprowadzany jest kontrast. Dzięki kontrastowi na zdjęciu radiologicznym dokładnie widać wszystkie zwężenia i blokady w drogach żółciowych i trzustkowych.

Jeśli istnieje taka konieczność, lekarz w trakcie badania ECPW może wykonać zabiegi terapeutyczne. Wykorzystuje w tym celu specjalne narzędzia wsuwane w kanał wziernika: nóż elektryczny, koszyczki, kleszczyki.

Całość w zależności od zakresu zabiegu trwa do około dwóch godzin. 

Reklama

Badanie ECPW – jak się przygotować

Badanie ECPW, ze względu na swoją inwazyjność, wymaga odpowiedniego przygotowania, ale nie różni się ono niczym od przygotowania do zwykłej gastroskopii. Pacjent musi być na czczo. Osoby na stałe zażywające leki zmniejszające krzepliwość krwi muszą je odstawić 5-7 dni przed planowanym ECPW. Pacjenci muszą też skonsultować z lekarzem przyjmowaniem przed zabiegiem leków na:

  • nadciśnienie tętnicze
  • padaczkę
  • cukrzycę

Gdy wiadomo, że w trakcie ECPW będą wykonywane zabiegi terapeutyczne potrzebne będzie oznaczenie grupy krwi, aktywności amylazy, stężenia mocznika i kreatyniny oraz EKG. Pacjenci zażywający leki zmniejszające krzepliwość krwi będą musieli mieć także oznaczony przed badaniem wskaźniki krzepnięcia krwi. U osób z wadami serca, po operacjach kardiochirurgicznych profilaktycznie podaje się  antybiotyk.

Zabieg ECPW przeciwwskazania

ECPW nie można wykonać u pacjenta, który nie współpracuje z lekarzem wykonującym zabieg. Lista przeciwwskazań jest zresztą dłuższa, bo z ECPW nie wykonuje się u pacjentów z niestabilną chorobą wieńcową, zawałem serca, napadami astmy oskrzelowej, ciśnieniem powyżej 180/110. Z zabiegu eliminuje także:

Reklama

ECPW powikłania

Szacuje się, że częstość występowania powikłań po zabiegu ECPW sięga 4-12 proc. Najczęstszym powikłaniem badania ECPW jest ostre zapalenie trzustki. Zdarza się również, choć rzadziej, że u pacjenta dojdzie do krwawienie w trakcie badania, perforacji przewodu pokarmowego lub dróg żółciowych i zapalenia dróg żółciowych, krwawienia z brodawki Vatera. U 30 procent badanych dochodzi w trakcie ECPW do zaburzeń rytmu serca, które jednak samoistnie mijają zaraz po zakończeniu badania.

Dieta po ECPW

Przez kilka godzin po zabiegu nie wolno jeść ani pić, potem pacjent powinien stosować ścisłą dietę, może jeść małe ilości kleiku bez dodatku tłuszczu, chudy rosół, sucharki, pić delikatną herbatę lub przegotowana wodę. Następnego dnia po zabiegu pacjent może przejść na posiłki lekkostrawne, które są ubogie w tłuszcz, za to bogate w węglowodany.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Podobne artykuły
Badanie współczynnika białych krwinek
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja
Model trzustki
Enzymy trzustkowe - cena, badanie. Jak objawia się ich niedobór?
Badanie kolonoskopijne
Kolonoskopia – wstydliwe badanie, które może uratować życie
Wizyta u lekarza w sprawie kolonoskopii
Przeciwwskazania do wykonania kolonoskopii
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama