Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Anoskopia - jak wygląda to badanie odbytu?

Anoskopia pozwala ocenić zmiany w błonie śluzowej kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy. Najczęściej jest zlecana pacjentom, u których pojawia się ból w okolicy odbytu, świąd, krwawienie, a także uczucie bezproduktywnego parcia na stolec. Zobacz, jak przygotować się do anoskopii.
Badanie anoskopowe odbytu
Źródło: 123RF
Spis treści

Anoskopia jest rodzajem badania endoskopowego, które najczęściej jest uzupełnieniem badania proktologicznego per rectum (badanie odbytu palcem). Anoskopia pozwala penetrować kanał odbytu oraz końcowy odcinek odbytnicy. Zazwyczaj tego typu badanie wykorzystuje się do diagnozowania hemoroidów, przetok okołoodbytowych, stanów zapalnych, szczelin odbytu, polipów odbytu, nowotworów.

Reklama

Jak wygląda badanie anoskopowe odbytu?

Badanie trwa około 10 minut, w tym czasie pacjent leży na boku, z kolanami zgiętymi i przyciągniętymi do klatki piersiowej (czasem może być to także pozycja kolanowo-łokciowa), a lekarz wprowadza do odbytu badanego sztywny, jednorazowy wziernik anoskopu o długości 8-10 cm.

W trakcie badania lekarz kilka razy wysuwa anoskop obracając wziernik o 90 stopni, po to by dokładnie ocenić stan całego kanału odbytu. Czasem lekarz prosi, żeby pacjent rozluźniał i spinał mięśnie odbytu, w celu lepszej diagnostyki. W trakcie badania lekarz jednak nie tylko ocenia stan błony śluzowej, ale może także pobrać podejrzany wycinek do badania histopatologicznego.

Wielu pacjentów martwi się i zastanawia, czy anoskopia boli. Badanie wykonuje się bez znieczulenia, choć często stosowany jest miejscowo żel znieczulający z lidokainą, który na 10 minut przed badaniem wprowadza się do odbytu.

Wynik badania pacjent otrzymuje od razu po zakończeniu anoskopii. Jeśli lekarz uzna, że dolegliwości, z którymi zgłosił się pacjent dotyczą dalszych odcinków jelita, może rozszerzyć diagnostykę i skierować chorego na inne badania proktologiczne: sigmoidoskopię, rektoskopię lub kolonoskopię.

Reklama

Anoskopia przygotowanie

Anoskopia nie wymaga bardzo skomplikowanych przygotowań. Pacjent powinien zgłosić się na badanie po wypróżnieniu i z pustym pęcherzem. Niektórzy lekarz zalecają wykonanie w dniu badania dwóch lewatywy (na 4 godzin przed badaniem i na 2 godzin przed badaniem). Badany nie musi stosować żadnej diety i być na czczo przed badaniem anoskopowym.

Ważne jest jednak, żeby przekazał lekarzowi informacje o stanie swojego zdrowia i zażywanych lekach. Istotne są zwłaszcza informacje na temat chorób zakaźnych, nosicielstwa HIV, WZW B, WZW C i alergii na środki znieczulające.

Reklama

Anoskopia wskazania

Na badanie anoskopowe lekarz może się zdecydować, jeśli we wcześniejszym badaniu per rectum wyczuł podejrzany guz w kanale odbytu lub gdy wynik badania nie jest jednoznaczny. Innym wskazaniem do anoskopii jest krwawienie z odbytu, badanie da odpowiedź, czy ma ono związek z żylakami wewnętrznymi odbytu, pęknięciem błony śluzowej kanału odbytu czy przetoką odbytniczą. Anoskopię wykonuje się także, jeśli w odbycie znajduje się jakieś ciało obce.

Reklama

Anoskopia przeciwwskazania

Generalnie anoskopia jest badaniem bezpiecznym, o niewielkim ryzyku powikłań (głównie to delikatne obtarcia oraz niewielkie krwawienie przy pobieraniu wycinka do badania lub przy diagnostyce hemoroidów). Nie u wszystkich pacjentów badanie anoskopowe może być jednak wykonane. Przeciwwskazaniami do anoskopii mogą być:

  • niedawne operacje w obrębie odbytnicy lub odbytu
  • anomalie w budowie anatomicznej odbytnicy i odbytu
  • urazy okolicy odbytu
  • choroba hemoroidalna III i IV stopnia z towarzyszącą jej zakrzepicą w guzkach hemoroidalnych
  • osłabiony układ odpornościowy
  • zaburzenia krzepnięcia krwi (jeśli trzeba pobrać wycinek do badania)

U niektórych pacjentów można wykonać anoskopię dopiero po wcześniejszym podaniu antybiotyku. Dotyczy to badanych z chorobą zastawek serca lub ze sztucznymi zastawkami.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania endoskopowe
Histeroskopia operacyjna a histeroskopia diagnostyczna - jakie są różnice?
Aparat do histeroskopii
Sigmoidoskopia - przygotowanie i cena. Czym się różni od kolonoskopii?
Badanie jelita grubego
Anoskopia - jak wygląda to badanie odbytu?
Badanie anoskopowe odbytu
Podobne artykuły
Zabieg kolonoskopii
Dlaczego warto wykonać kolonoskopię?
Badanie gastroskopijne
Gastroskopia. Czy badanie boli? Przygotowanie do gastroskopii - wszystko, co trzeba wiedzieć
Badanie retroskopijne
Rektoskopia - co to jest i co wykrywa? Przygotowanie i cena
Niekompletne puzzle z wizerunkiem macicy
Kiedy wykonuje się badanie drożności jajowodów (HSG)?
Badanie endoskopowe
ECPW - zalecenia, cel badania i najczęstsze powikłania

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!