Grzybica odbytu - objawy, przyczyny i leczenie

Grzybica odbytu jest zakaźnym schorzeniem dotykającym dużą ilość kobiet i mężczyzn. Lekki świąd odbytu można leczyć samodzielnie, z ciężkim bólem w okolicach odbytu należy udać się do lekarza.
Człowiek z problemem grzybicy odbytu
Źródło: 123RF

Spis treści

Grzybica odbytu (drożdżyca, kandydoza) jest wynikiem zakażenia grzybami Candida albicans. Grzyby nie stanowią żadnego zagrożenia, gdy system odpornościowy jest silny. Sytuacja komplikuje się, kiedy organizm poddany jest terapii antybiotykowej zmagając się z poważną chorobą, np. grypą, zapaleniem płuc, rakiem. Wtedy drożdżaki mają idealne warunki do niekontrolowanego mnożenia się gdyż osłabiony organizm nie jest w stanie sobie z nimi poradzić.

Przyczyny grzybicy odbytu

Przyczyną swędzenia w okolicach odbytu jest infekcja, która może być związana z uszkodzeniem mechanicznym, niewłaściwą dietą - ubogą w witaminy i minerały, cukrzycą lub niedokrwistością. Jednak najczęściej grzybica odbytu jest konsekwencją szerzenia się infekcji z pobliskich narządów moczowo-płciowych lub jelit. 

  • Grzybica odbytu jako infekcja z narządów moczowo-płciowych

Kobieta zmagająca się z grzybicą pochwy, odbywająca w tym czasie stosunki płciowe (analne lub pochwowo-analne) może doprowadzić do przeniesienia drożdżaków w okolice odbytu, a przy okazji zarazić swojego partnera. Również mężczyzna chorujący na grzybicę penisa i żołędzi może doprowadzić do samozakażenia okolic odbytu.

  • Grzybica odbytu jako infekcja z jelit

Jeśli przyczyną choroby odbytu są grzyby namnożone w dużych ilościach w jelicie, schorzenie manifestuje się poprzez zaparcia z twardym "czopem", po którym następuje wodniste rozwolnienie oraz przez tzw. biegunkę okazyjną, wywołaną stresem. Poza tym chory odczuwa bóle z lewej strony brzucha, występujące albo nasilające się w nocy. Rozpoznanie można ustalić wykonując badania laboratoryjne i wymaz ze zmian na skórze.

  • Grzybica odbytu - higiena

Niewłaściwa bielizna

Doskonałe warunki dla rozwoju grzybicy odbytu to noszenie obcisłej bielizny z włókien syntetycznych. Skóra, która nie może dobrze oddychać, zwiększa podatność na zakażenie grzybami Candida.

Niewłaściwa higiena

Mydła antybakteryjne mogą podrażniać skórę i niszczyć występujące na jej powierzchni pożyteczne bakterie. Przy braku naturalnych wrogów grzyby mogą się namnażać w ekspresowym tempie powodując swędzenie odbytu.

Grzybica odbytu - objawy

Grzyby odpowiedzialne za stan zapalny śluzówki odbytu powodują świąd odbytu, nawet świeżo po umyciu. Problem narasta podczas biegunki, gdy nie ma możliwości umycia się po każdym wypróżnieniu. Towarzyszy temu pieczenie odbytu czy wiecznie mokra (macerująca) śluzówka. Wilgotna i ciepła pogoda (zwłaszcza latem) może dodatkowo zaostrzyć istniejącą infekcję. Dolegliwości mogą się nasilać podczas chodzenia.

Objawy grzybicze dotyczą całego organizmu. Toksyny wywołane przez grzyby mogą wywoływać niepokój, wahania nastroju, lęki, problemy ze snem, a nawet depresję.

Jak sobie pomóc?

Najważniejsze jest ograniczenie szerzenia się infekcji. Przede wszystkim nie wolno się drapać. Należy dbać o higienę. Myć ręce kilkanaście razy dziennie, a całe ciało kilkukrotnie. Po kąpieli miejscowo można stosować miejscowo leki przeciwgrzybicze. Okolice odbytu podmywać rano, wieczorem i po każdym oddaniu stolca. Należy też zadbać o regularne wypróżnianie. Stolec powinien być miękki, aby jego oddawanie odbywało się bez nadmiernego wysiłku i parcia. Należy też przestrzegać właściwej diety. W celu uśmierzenia świądu można stosować maści z mentolem.

Leczenie grzybicy

Jeśli minęło kilka dni, choroba się nasiliła, a domowe sposoby radzenia sobie z infekcją nie dały żadnych rezultatów, nie należy czekać, aż infekcja samoistnie ustąpi. Trzeba wybrać się do lekarza, który zapisze skuteczniejsze leki na grzybicę odbytu. U chorych na grzybicę odbytu stosuje się doustnie antybiotyki przeciwgrzybiczne. W aptekach dostępne są też preparaty w kremie stosowane miejscowo. Miejsce zapalne w okolicach odbytu można również przemywać wodnym roztworem gencjany.

Oceń artykuł

(liczba ocen 80)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!