To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Akupresura - co to jest i jak działa? Efekty i przeciwwskazania

Akupresura to sztuka nacisku na właściwe punkty, zlokalizowane przede wszystkim na stopach i dłoniach i mające powiązanie z rozlicznymi narządami wewnętrznymi, takimi jak: mózg, serce, wątroba, macica i wiele innych. Akupresura zaliczana jest do metod tzw. medycyny naturalnej i uchodzi za bezbolesną, nieinwazyjną „kuzynkę” akupunktury. Jak może pomóc? Poznaj jej właściwości.
Kobieta w trakcie zabiegu akupresury stopy
Źródło:123RF
W skrócie
 • Akupresura pomaga w leczeniu wielu schorzeń oraz łagodzeniu dolegliwości o często nieznanej przyczynie.
 • Istnieją specjalne mapy do akupresury, które przedstawiają połączenia między punktami na ciele, a organami. Do czego służą?
 • Akupresura jest bezpieczna, jednak kobiety w ciąży lub dzieci poniżej 6 roku życia nie powinny z niej korzystać. Dlaczego?
SPRAWDŹ TEŻ: Chińska medycyna tradycyjna - skąd bierze się jej skuteczność?
Spis treści

Reklama

Czym jest akupresura?

Akupresura jest jedną z najstarszych technik stosowanych w medycynie. Wywodzi się ze starożytnych Chin, gdzie była praktykowana już 7 tysięcy lat temu.

Polega na odpowiednim uciskaniu, masowaniu i dotykaniu ściśle określonych miejsc, zlokalizowanych przede wszystkim na dłoniach i stopach. Kluczem do zrozumienia idei akupresury jest wiara w istnienie zależności pomiędzy wszystkim organami w ciele człowieka. 

Uciskanie punktów akupresurowych znajdujących się na stopach i dłoniach ma więc na celu odziaływanie na zupełnie inne miejsca: głowę, brzuch, klatę piersiową etc. 

Akupresurę  uważa się  za nieinwazyjną kuzynkę innej dalekowschodniej sztuki leczenia, czyli akupunktury. W tym jednak przypadku nie używa się igieł, a jedynie dotyku.

W Chinach oraz innych krajach Azji opinia lekarzy na temat akupresury jest bardzo pochlebna. W Europie natomiast traktuje się ją jako wspomaganie tradycyjnego leczenia. Lekarze raczej nie kierują pacjenta na tego typu terapie. Popularnością cieszy się natomiast wśród fizjoterapeutów.

Reklama

Jak działa akupresura?

Akupresurę stosuje się głównie po to, by zmniejszyć różnego typu dolegliwości bólowe. Na tego rodzaju zabieg pacjenci często decydują się wspomagająco przy leczeniu farmakologicznym i fizjoterapeutycznym. Sięgnięcie po tę metodę rozważają też osoby, które odczuwają ból, jednak nie znają jego przyczyn.

Uważa się, że akupresura zmniejsza napięcie mięśniowe w wybranym obszarze ciała. Inna teoria tłumaczy skuteczność akupresury mechanizmem rozszerzania naczyń krwionośnych, co powoduje lepsze ukrwienie danego organu, a w konsekwencji - jego dotlenienie i odżywienie.

Mówi się też o stymulacji wydzielania hormonów szczęścia, które mają niwelować somatyczne objawy zaburzeń o charakterze nerwicowym. Teorie bardziej metafizyczne wspominają natomiast o zwiększonym przepływie energii

Akupresura a akupunktura różnią się od siebie. Pierwsza metoda polega na uciskaniu i opukiwaniu, natomiast druga na nakłuwaniu odpowiednich punktów na ciele

Wskazania do akupresury

Za pomocą akupresury leczy się lub usiłuje leczyć dziesiątki schorzeń oraz dolegliwości bólowych o niewyjaśnionym charakterze i etiologii. Jakie są wskazania do przeprowadzenia akupresury?

Wśród nich można wymienić

 • ból głowy,
 • ból brzucha,
 • ból kręgosłupa,
 • ból w klatce piersiowej,
 • ból stawów (w tym kolan),
 • ból karku,
 • ból głowy, w tym także migrenowy,
 • bóle menstruacyjne,
 • rwa kulszowa,
 • ból zęba.

Czasem stosuje się także akupresurę wspomagająco w leczeniu depresji, astmy, a nawet alergii. Przejawia również właściwości uspokajające, które mogą mieć pozytywne działanie na nerwicę i bezsenność.

Innymi zaletami akupresury są: ujędrnienie skóry, rozluźnienie spiętych mięśni, obniżenie ciśnienia, poprawienie krążenia, a także usprawnienie funkcjonowania organów.

Taki masaż stosuje się również pomocniczo na problemy z potencją i zaparciami, podczas przeziębienia na kaszel, katar czy gorączkę oraz na odchudzanie (usprawnia metabolizm).

Reklama

Mapa akupresury 

Zabiegi akupresury wykonuje się w profesjonalnych gabinetach zajmujących się świadczeniem tego typu usług medycznych, techniki tej można się także w podstawowym wymiarze nauczyć, po to by korzystać z jej dobrodziejstw samodzielnie w domu.

Dużym ułatwieniem są materiały edukacyjne, prezentujące tzw. mapę akupresury. Jest to ni mniej, ni więcej, ilustracja obrazująca stopę lub rozłożoną dłoń, z zaznaczonymi punktami akupresurowymi i ich klarownym opisem. 

Z mapy dowiemy się przykładowo, że za obszar mózgu odpowiada niewielki fragment opuszka dużego palca u nogi, zaś za wątrobę i żołądek - rozległe połacie śródstopia odpowiednio prawej i lewej nogi. Popularne i łatwo dostępne w Internecie opracowanie przygotował Polski Instytut Refleksologii. 

Punkty odpowiedzialne natomiast za łagodzenie bólu rwy kulszowej znajdują się w kilku miejscach. Przede wszystkim należy masować kręgosłup lędźwiowy. Ulgę przynosi też masowanie punktu położonego na wierzchu stopy, w łatwo wyczuwalnym zagłębieniu między IV a V kością śródstopia.

Nie powinno się pomijać punktu położonego na dłoni, pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, gdzie należy uciskać przez około 20-30 minut.

Reklama

Przyrządy do akupresury w domu

Aby ułatwić wykonywanie zabiegów akupresury w domu, stosuje się różnego rodzaju rekwizyty pomocnicze. Najpopularniejszym z nich jest mata igłowa do akupresuryTo specjalnie wyprofilowana płaszczyznazawierająca liczne wypustki, które przyjmują postać krążków ze stożkowatymi kolcami

Jak jej używać? Czy jest to skomplikowane? Mata jest zdecydowanie prosta w obsłudze. Wystarczy ją położyć na podłodze lub łóżku. Ważne, aby podczas korzystania z tego sprzętu pamiętać o równomiernym rozłożeniu na nim ciężaru ciała w pozycji horyzontalnej.

Po macie można chodzić lub też na niej staćpowodując uciskanie punktów akupresurowych na stopach.

Tego typu przedmiot wykorzystuje się też w sposób bardziej bezpośredni, na przykład podkładając go pod obolały kręgosłup.

Na macie do akupresury można także usiąść lub położyć się brzuchem w stronę wystających z niej kłujących wypustków. Taki sprzęt sprawdzi się wtedy w walce z cellulitem. Stymuluje on bowiem układ krwionośny i przebudowę tkanki tłuszczowej. Dzięki takim regularnym masażom można ujędrnić skórę.

Ile można leżeć na macie i jak często jej używać? Akupresurę w takiej formie powinno się wykonywać na początku przez około 5 do 15 minutPo przyzwyczajeniu skóry do tego rodzaju bólu, można wydłużyć czas do 30 minut. Maty powinno się używać raz lub dwa razy dziennie każdego dnia, dopóki problem nie minie.

Typowa mata do akupresury ma około 75x40 cm i jest elastyczna. Można jej używać w każdym miejscu w domu, jest też łatwa do przechowywania. Koszt zakupu waha się od 60-70 do nawet 300-400 złotych.

Tego rodzaju przedmiot do akupresury można kupić w komplecie z poduszką. Dzięki niej możliwe jest stymulowanie także karku i tyłu głowy. To pozwala pozbyć się bólu w tych częściach ciała, a także przyspiesza porost włosów.

Do akupresury można wykorzystać także klapki z wypustkami. Dostępne są również specjalnie magnetyczne wkładki do butów. Nadają się one do cięcia, zatem zmieszczą się do każdego obuwia.

Innym popularnym przyrządem do akupresury jest wałek z kolcami. Tego rodzaju sprzęt jest dostępny w różnych rozmiarach. Można nim masować konkretne partie ciała jak wierzch stopy czy udo.

Podobny do maty jest pas do akupresury. Zamiast się jednak na nim kłaść, jak na macie, zapina się go w talii. Stosuje się go głównie na bóle lędźwiowe.

Należy pamiętaćże zarówno mata jak i pozostałe produkty do akupresury są wyrobami medycznymiKoniecznie powinno używać się ich zgodnie z instrukcją lub po konsultacji z lekarzem.

Reklama

Akupresura stopy

Akupresura stopy pozwala wpływać na takie organy ciała, jak między innymi:

 • głowa, w tym: mózg, zatoki, oczy, uszy, gardło,
 • szyja: tarczyca, kręgi szyjne,
 • klatka piersiowa: serce, płuca, splot słoneczny,
 • kręgosłup na wszystkich odcinkach,
 • jama brzuszna: żołądek, jelita, wątroba, trzustka woreczek żółciowy, nerki, pęcherz, nerw kulszowy.

Jak łatwo zauważyć, obserwując mapę punktów akupresury, ich ulokowanie jest ściśle usystematyzowane. Ośrodki odpowiedzialne za głowę znajdują się na palcach, im zaś bliżej pięt, tym bardziej obszar odziaływania zbliża się w stronę kości ogonowej.

Dobrym sposobem na katar jest masowaniem punktu krtani, czyli miejsca tuż nad przerwą między paluchem a drugim palcem. Natomiast, aby pobudzić punkty limfatyczne należy uciskać punkt nad kostką. Akupresura pobudza wtedy produkcję limfocytów.

To informacje szczególnie przydatne na okres zwiększonej podatności na infekcje, np. jesienno-zimowy.

Reklama

Akupresura dłoni

Na podobnej zasadzie wykonuje się akupresurę dłoni, analogicznie wygląda też mapa. Także i w tym przypadku obszary odpowiedzialne za mózg mieszczą się na opuszkach palców.

Uciskając środkową część dłoni oddziałujemy na wszystkie niemal narządy znajdujące się w obrębie korpusu, od serca i płuc po organy wchodzące w skład układu pokarmowego. 

Po bokach dłoni znajdują się punkty odpowiedzialne za całe ręce. Zaś poniżej linii dłoni, po wewnętrznej stronie nadgarstków znajdziemy obszary, których uciskanie wywiera wpływ na wewnętrzne narządy płciowe, w tym między innym macicę, jajniki, prostatę czy jądra. 

Akupresura twarzy

Masowanie i uciskanie punktów na twarzy wykonuje się nie tylko ze względów leczniczych, ale także upiększających. Akupresura usprawnia krążenie krwi i ujędrnia skórę.

Wykonana na twarzy może spłycić zmarszczki i poprawić kondycję cery.

Dodatkowo sprawdzi się przy:

 • migrenach,
 • zapaleniu zatok,
 • bólach mięśni,
 • zmęczeniu,
 • katarze, kaszlu itp.,
 • bólu zęba.

Przeciwwskazania do akupresury

Głównymi przeciwwskazaniami do tej metody masażu są problemy skórne, jak grzybica, rany, choroby zakaźne czy trądzik.

Z zabiegów akupresury nie powinny korzystać kobiety w ciąży, gdyż jednym ze skutków ubocznych może być przedwczesne wywołanie porodu.

Ostre infekcje, nowotwór, zakrzepica tętnicy wieńcowej czy stan pozawałowy również stanowią przeciwwskazanie do akupresury. Ta metoda może prowadzić do niekorzystnego wzrostu temperatury, osłabienia i zwiększonego ryzyka krwawienia.

W przypadku używania mat czy wałków o akupresury, które mają kolce, problemem może być alergia na nikiel, a także brodawki, kurzajki czy pieprzyki. Należy je omijać lub zabezpieczać plastrami.

Akupresura jest niewskazana również dla dzieci poniżej 6 roku życia, gdyż może wpłynąć zbyt gwałtownie  na wciąż rozwijający się organizm. Maluszki mają także niezwykle delikatną skórę, która w wyniku używania maty może pokryć się siniakami.

Czytaj również

Bibliografia

 • Danuta Popowicz, Akupresura w Praktyce, Poznań 2005, Internetowe Wydawnictwo Złote Myśli.
 • Deborah Bleecker, Podręcznik punktów akupunkturowych, 2021.
 • Kuan Hin, Chiński masaż i akupresura, 2003.
 • Wu Yu-Li, Tradycyjna Medycyna Chińska na co dzień, 2019.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Medycyna naturalna
Ozonoterapia - na czym polega i ile zabiegów wykonać? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Kobieta w trakcie ozonoterapii
Gałganek Aliny skutecznym sposobem na katar? Jak go zrobić?
Osoba trzymająca czosnek przeznaczony na gałganek Aliny
Metoda Wima Hofa - ćwiczenia i techniki oddechowe. Jak je wykonywać i jakie efekty dają?
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Podobne artykuły
Masaż ciała techniką Bowena
Technika Bowena - na co pomaga? Opinie i przeciwwskazania
Zastaw do aromaterapii
Aromaterapia - co to jest i na co pomaga? Jakie olejki wybrać?
Osoba korzystające z klawiterapii
Klawiterapia - punkty na ciele i cena zabiegu. Na co pomaga?
Stawianie baniek bezogniowych
Stawianie baniek bezogniowych - instrukcja. Na co pomogą i jak je postawić?
Mężczyzna sadzi rośliny
Hortitoterapia - na czym polega? Rehabilitacja poprzez pracę w ogrodzie

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!