Akupresura - stopy, dłoni, twarzy. Mapa punktów na ciele

Akupresura to sztuka nacisku. Nacisku na właściwe punkty, zlokalizowane przede wszystkim na stopach i dłoniach, mające powiązanie z rozlicznymi narządami wewnętrznymi, takimi jak mózg, serce, wątroba, macica i wiele innych. Akupresura zaliczana jest w poczet technik i metod tzw. medycyny naturalnej i uchodzi za bezbolesną, nieinwazyjną „kuzynkę” akupunktury.
Kobieta w trakcie zabiegu akupresury stopy
Źródło:123RF

Spis treści

Czym jest akupresura?

Akupresura jest jedną z najstarszych technik stosowanych w medycynie. Wywodzi się ze starożytnych Chin, gdzie była praktykowana już  7 tysięcy lat temu. Polega na odpowiednim uciskaniu, masowaniu i dotykaniu ściśle określonych miejsc, zlokalizowanych przede wszystkim na dłoniach i stopach. Kluczem do zrozumienia idei akupresury jest wiara w istnienie zależności pomiędzy wszystkim organami w ciele człowieka. 

Uciskanie punktów akupresurowych znajdujących się na stopach i dłoniach ma więc na celu odziaływanie na zupełnie inne miejsca: głowę, brzuch, klatę piersiową etc. Akupresurę  uważa się  za nieinwazyjną kuzynkę innej dalekowschodniej sztuki leczenia, czyli akupunktury. W tym jednak przypadku nie używa się igieł, a jedynie dotyku.

Jak działa akupresura?

Akupresurę stosuje się głównie po to, by zmniejszyć dolegliwości bólowe różnego typu. Na tego rodzaju zabieg pacjenci często decydują się wspomagająco przy leczeniu farmakologicznym i fizjoterapeutycznym, lub też kierując się niewiarą w medycynę profesjonalną, tudzież w sytuacji, gdy dolegliwości bólowe mają niesprecyzowaną przyczynę. 

Uważa się, że akupresura zmniejsza napięcie mięśniowe w wybranym obszarze ciała. Inna teoria skuteczność akupresury tłumaczy mechanizmem rozszerzania naczyń krwionośnych, co powoduje lepsze ukrwienie danego organu, a w konsekwencji – jego dotlenienie i odżywienie. Mówi się też o stymulacji wydzielania hormonów szczęścia, które niwelować mają somatyczne objawy zaburzeń o charakterze nerwicowym. Teorie bardziej metafizyczne wspominają natomiast o zwiększonym przepływie energii. 

Akupresura na ból głowy i inne dolegliwości

Za pomocą akupresury leczy się, lub usiłuje leczyć dziesiątki schorzeń oraz dolegliwości bólowych o niewyjaśnionym charakterze i etiologii. 

Wśród nich można wymienić: 

 • ból brzucha,
 • ból kręgosłupa,
 • ból w klatce piersiowej,
 • ból głowy, w tym także migrenowy,
 • ból zęba.

Stosuje się też niekiedy akupresurę w leczeniu depresji, astmy, a nawet alergii. 

Mapa akupresury 

Zabiegi akupresury wykonuje się w profesjonalnych gabinetach zajmujących się świadczeniem tego typu usług medycznych, techniki tej można się także w podstawowym wymiarze nauczyć, po to by korzystać z jej dobrodziejstw samodzielnie w domu. Dużym ułatwieniem są materiały edukacyjne, prezentujące tak zwaną mapę akupresury. Jest to ni mniej, nie więcej, ilustracja obrazująca stopę lub rozłożoną dłoń, z zaznaczonymi punktami akupresurowymi i klarownym ich opisem. 

Z mapy dowiemy się przykładowo, że za obszar mózgu odpowiada niewielki fragment opuszka dużego palca u nogi, zaś za wątrobę i żołądek – rozległe połacie śródstopia odpowiednio prawej i lewej nogi. Popularne i łatwo dostępne w Internecie opracowanie przygotował Polski Instytut Refleksologii. 

Akupresura stopy

Akupresura stopypozwala wpływać na takie organy ciała, jak między innymi:

 • głowa, w tym: mózg, zatoki, oczy, uszy, gardło,
 • szyja: tarczyca, kręgi szyjne,
 • klatka piersiowa: serce, płuca, splot słoneczny,
 • kręgosłup na wszystkich odcinkach,
 • jama brzuszna: żołądek, jelita, wątroba, trzustka woreczek żółciowy, nerki, pęcherz, nerw kulszowy.

Jak łatwo zauważyć, obserwując mapę punktów akupresury, ich ulokowanie jest ściśle usystematyzowane. Ośrodki odpowiedzialne za głowę znajdują się na palcach, im zaś bliżej pięt, tym bardziej obszar odziaływania zbliża się w stronę kości ogonowej.

Akupresura dłoni

Na podobnej zasadzie wykonuje się akupresurę dłoni, podobnie też wygląda mapa. Także i w tym przypadku obszary odpowiedzialne za mózg mieszczą się na opuszkach palców. Uciskając środkową część dłoni oddziałujemy na wszystkie niemal narządy znajdujące się w obrębie korpusu, od serca i płuc po organy wchodzące w skład układu pokarmowego. 

Po bokach dłoni znajdują się punkty odpowiedzialne za całe ręce. Zaś poniżej linii dłoni, po wewnętrznej stronie nadgarstków znajdziemy obszary, których uciskanie wywiera wpływ na wewnętrzne narządy płciowe, w tym między innym macicę, jajniki, prostatę, czy jądra. 

Mata do akupresury

Aby ułatwić wykonywanie zabiegów akupresury w domu, stosuje się różnego rodzaju rekwizyty pomocnicze. Najpopularniejszym z nich jest mata do akupresury. Jest to specjalnie wyprofilowana płaszczyzna, zawierająca liczne wypustki – krążki ze stożkowatymi kolcami. 

Po macie można chodzić, lub też na niej stać, powodując uciskanie punktów akupresurowych na stopach. Tego typu urządzenia wykorzystuje się też w sposób bardziej bezpośredni, na przykład podkładając pod obolały kręgosłup. Typowa mata do akupresury ma około 75x40 cm i jest elastyczna. Można jej używać w każdym miejscu w domu, jest też łatwa do przechowywania. Koszt zakupu waha się od 60-70 do nawet 300-400 złotych.

Czytaj też: 

 

Bibliografia

 • Danuta Popowicz, Akupresura w Praktyce, Poznań 2005, Internetowe Wydawnictwo Złote Myśli.

Oceń artykuł

(liczba ocen 14)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!