Akupunktura - na co pomaga, co leczy?

Akupunktura powstała przed wiekami w Chinach. Obecnie stosowana jest na całym świecie, również w Polsce cieszy się dużą popularnością. Metoda ta polega na nakłuwaniu złotymi lub srebrnymi igłami określonych punktów na ciele człowieka w celu złagodzenia lub zlikwidowania różnych dolegliwości. Akupunktura została uznana przez Światową Organizację Zdrowia WHO.

Spis treści

Co to jest akupunktura?

Według medycyny chińskiej wszystkie narządy wewnętrzne kontaktują się ze środowiskiem zewnętrznym poprzez określone punkty na naszym ciele. Jeśli w którymś z organów rozwija się proces chorobowy, punkty te są zazwyczaj bolesne, napięte lub lekko czerwone.

Chińczycy zdołali zlokalizować na ludzkim ciele ponad 660 punktów akupunktury. Ich nakłuwanie lub masaż pomaga przywrócić równowagę energetyczną organizmu.

Na co pomaga akupunktura?

Wskazaniami do stosowania akupunktury są następujące dolegliwości:

 • stany zapalne dróg oddechowych, nawracające infekcje i przeziębienia, zapalenia gardła, astma;
 • bóle i zawroty głowy, migrena;
 • nerwobóle, porażenia nerwów, porażenie dziecięce;
 • zaburzenia czynności pęcherza moczowego;
 • zapalenia stawów, gościec, dyskopatia;
 • schorzenia jamy ustnej, zapalenie dziąseł, bóle zębów;
 • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zaparcia, biegunki;
 • krótkowzroczność, zaćma, zapalenie spojówek;
 • głuchota;
 • otyłość;
 • alkoholizm, narkomania, palenie papierosów;
 • nadciśnienie i choroba niedokrwienna serca.

Jak wybrać dobrego terapeutę?

Punkty akupunktury znajdują się najczęściej w bardzo czułych miejscach, w okolicy ważnych narządów. Odpowiednie wykonanie zabiegu wymaga wiedzy i doświadczenia. Dlatego najlepiej zwracać się do terapeutów, którzy posiadają dyplom medycyny i wieloletnią, popartą sukcesami praktykę.

Tym bardziej, że terapia akupunkturą zawsze jest indywidualna i zazwyczaj wymaga od kilku do kilkunastu wykonanych zabiegów. Każdy chory, który czeka na szybkie efekty, powinien uzbroić się w cierpliwość.

Akupunktura - czy to boli?

Podczas zabiegu w miejscu nakłucia pacjent odczuwa mrowienie, rozchodzenia się gorąca, pieczenie albo drętwienie. Odczucia te mają często skłonność do promieniowania po całym ciele - zdarza się, że wędrują one od głowy do kończyn dolnych lub odwrotnie.

Niestety wiele osób, zupełnie niepotrzebnie, boi się tego zabiegu. A nakłuwanie bardzo cienkimi igiełkami naprawdę nie boli. Bardzo ważną rzeczą jest więc przełamanie strachu.

W czasie zabiegu punkty nakłuwa się bardzo delikatnie, pacjent leży. Terapeuta indywidualnie decyduje, w jaki sposób igła jest wkłuwana oraz na jaką głębokość.

Metody pokrewne akupunktury

Na punkty akupunktury można oddziaływać nie tylko nakłuwaniem. Powstały również inne dziedziny medycyny, zajmujące się leczeniem chorób na zasadzie drażnienia tych punktów. Należą do nich m.in.:

 • termoterapia, czyli drażnienie punktów poprzez przygrzewanie;
 • akupresura, czyli masaż punktów;
 • elektroakupunktura, czyli drażnienie punktów prądem o bardzo niskim natężeniu).

Przeznaczone są one w dużej mierze dla osób, które nie mają dość siły, by poddać się zabiegowi nakłuwania zwykłymi igłami.

Zalety i przeciwwskazania do akupunktury

Jednym z największych atutów akupunktury jest to, że - stosowana profesjonalnie - praktycznie nie powoduje skutków ubocznych i przez większość pacjentów jest świetnie tolerowana. Klucz do sukcesu to znalezienie wystarczającej siły wewnętrznej i przełamanie strachu przed widokiem igieł.

Jednak nie wszystkim można ją rekomendować. Akupunkturą nie jest zalecana w przypadkach wyczerpania fizycznego lub psychicznego, w chorobach nowotworowych oraz przy chorobach skóry. Osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca, małe dzieci, ludzie starzy, kobiety w ciąży oraz ludzie po spożyciu alkoholu również nie powinni poddawać się zabiegom.

Zobacz: Chińska medycyna tradycyjna. Skąd się bierze jej skuteczność?

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!