Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Anestezjolog - czym się zajmuje?

Anestezjolog to lekarz, który specjalizuje się w anestezie oraz intensywnej terapii. Jego fachowa wiedza jest potrzebna przed, podczas i zaraz po operacji, a także na wielu oddziałach szpitalnych, w tym ratunkowym, OIOM, czy w klinice leczenia bólu. Warto przyjrzeć się bliżej tej specjalizacji, ponieważ wbrew pozorom nie ogranicza się jedynie do podania pacjentowi znieczulenia.
Anestezjolog w czasie operacji
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Anestezjolog to lekarz o specjalizacji z zakresu anestezji oraz intensywnej terapii. To medyk opiekujący się pacjentami przed, w trakcie i po zabiegu. Pracuje także na oddziale intensywnej terapii, ale też w Pogotowiu Ratunkowym. Z jego konsultacji korzysta wiele innych oddziałów szpitalnych.
  • W oparciu o wywiad z pacjentem lekarz o specjalizacji anestezjologicznej ustala rodzaj znieczulenia, jaki ma być podany choremu. Podczas operacji monitoruje stan pacjenta i reaguje na bieżąco dbając o jego dobrostan. Po zabiegu wybudza go i dba o jak najlepsze samopoczucie pacjenta.
  • Lekarz anestezjolog zajmuje się też leczeniem bólu pooperacyjnego, silnego i przewlekłego. Nierzadko jest zatem niezbędny na oddziałach, gdzie leczą się chorzy nowotworowo.
  • Anestezjolog dla dzieci musi wykazać się jeszcze większą empatią, cierpliwością i zrozumieniem niż w przypadku pacjentów dorosłych.
Spis treści

Reklama

Kto to jest anestezjolog? 

Anestezjolog to lekarz o specjalizacji anestezjologicznej oraz z zakresu intensywnej terapii. Żeby stać się lekarzem anestezjologiem trzeba ukończyć uczelnię medyczną na wydziale lekarskim, następnie odbyć staż podyplomowy, pozytywnie zdać Lekarski Egzamin Końcowy oraz przejść sześcioletnie szkolenie z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii.

To szkolenie także kończy się egzaminem w formie praktycznej i teoretycznej.

Zgodnie z polskimi regulacjami to właśnie anestezjolog przy współpracy z pielęgniarką anestezjologiczną mają wyłączne prawo do znieczulenia pacjenta, przy założeniu, że sala operacyjna, na której ma być wykonywany zabieg, jest do tego w pełni przystosowana.

Kto to jest zatem anestezjolog? Przez współpracowników szpitalnych jest określany mianem „anioł stróż”, ponieważ sprawuje pieczę nad pacjentem w najtrudniejszych jego momentach: przed operacją, w jej trakcie oraz po jej zakończeniu (lekarz tej profesji musi dopilnować, by wybudzenie pacjenta po zabiegu przebiegło jak najłagodniej dla niego).

Ważne jest, aby lekarz o specjalizacji z anestezjologii, oprócz wymaganych kwalifikacji, posiadał takie cechy jak empatia, odporność na stres, odpowiedzialność, cierpliwość i zrozumienie.

Reklama

Czym zajmuje się anestezjolog?

Anestezjolodzy są często niedoceniani. Obiegowa opinia na temat ich profesji jest dość krzywdząca. Twierdzi się, że rola tych lekarzy ogranicza się do znieczulenia pacjenta przed operacją, czyli anestezji. Z pewnością jest to jedno z bardzo ważnych zadań medyka tej specjalizacji. W rzeczywistości jednak katalog spraw, którymi zajmuje się anestezjolog, jest dużo szerszy.

W takim razie co robi anestezjolog? Najpierw przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, w którym pyta m.in. o przebyte choroby, operacje, alergie, przyjmowane na stałe leki, itp. Informuje, wyjaśnia i stara się rozluźnić chorego.

Na podstawie analizy odpowiedzi rozmówcy lekarz anestezjolog ustala rodzaj znieczulenia pod konkretny zabieg (np. dotyczący schorzeń kardiologicznych). Podczas operacji stale nadzoruje stan pacjenta, czyli np. parametry dotyczące ciśnienia tętniczego krwi, saturacji, i w razie konieczności, dobiera odpowiednie postępowanie anestezjologiczne. Pacjent jest pod opieką anestezjologa także po zabiegu. Lekarz wybudza go i sprawdza funkcje życiowe, świadomość, itp.

Co więcej, lekarze specjalizujący się w anestezjologii pracują na oddziałach intensywnej terapii nadzorując funkcje życiowe leżących tam pacjentów, będących w ciężkim stanie bądź/oraz w śpiączce. Ponadto są bardzo częstymi konsultantami na innych oddziałach szpitalnych, zwłaszcza na Pogotowiu Ratunkowym (anestezjolog może wchodzić w skład ekipy ratunkowej w karetce pogotowia) i Izbie Przyjęć.

Ponadto anestezjolodzy zajmują się leczeniem silnego i przewlekłego bólu, zatem są bardzo pomocni w terapii osób np. zmagających się z nowotworami. Pomagają również pacjentom z bólem pooperacyjnym.

Reklama

Jakie pytania zadaje anestezjolog przed operacją?

Anestezjolog przed operacją przeprowadza z pacjentem dogłębną rozmowę na temat stanu zdrowia tej osoby. Musi zebrać jak najwięcej informacji o pacjencie, by jak najdokładniej dopasować leczenie anestezjologiczne. Dobrze jest się przygotować do tego wywiadu, by móc udzielić jak najprecyzyjniejszych odpowiedzi.

Jakie pytania zadaje anestezjolog przed operacją? Przede wszystkim lekarz chce wiedzieć jakie choroby przebył pacjent, czy boryka się z jakimiś przewlekłymi schorzeniami, czy i jakie leki przyjmuje (szczególnie chodzi o farmaceutyki aplikowane na stałe), czy jest na coś uczulony (zwłaszcza w odniesieniu do medykamentów, substancji chemicznych, itp.) i jak przebiegało dotychczasowe leczenie.

Ponadto pyta także o obciążenia genetyczne, skłonność do krwawień, nałogi (palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu), co więcej będzie chciał też znać wyniki wykonanych badań laboratoryjnych i konsultacyjnych.

Anestezjolog może też wykonać ogólne badanie fizykalne, podczas którego zmierzy ciśnienie tętnicze krwi, tętno, osłucha serce i płuca, zbada palpacyjnie brzuch oraz oceni stan skóry i żył. Lekarz tej specjalizacji będzie także starał się ustalić stan psychiczny pacjenta (czy nie ma klaustrofobii, lęku przed igłami, itp.).

Poza zadawaniem pytań, lekarz tłumaczy pacjentowi co go czeka, jak może zareagować, przy czym uspokaja rozmówcę, kładąc nacisk na jego dobrostan psychiczny przed planowaną operacją.

Reklama

Anestezjolog dziecięcy

Anestezjolog dziecięcy specjalizuje się przede wszystkim w ustaleniu najbardziej optymalnego znieczulenia dla dziecka w oparciu o wywiad z rodzicami albo opiekunami dziecka.

By powodować jak najmniejszy stres u malucha preferuje się wykonywanie znieczulenia ogólnego u dzieci i niemowląt. Stąd szczególnie ważne jest przeprowadzenie szczegółowej rozmowy z rodzicami dziecka, czasem także w obecności małego pacjenta.

Lekarz od znieczulania dzieci” będzie chciał przede wszystkim wiedzieć jak przebiegała ciąża, jaki był stan zdrowia matki w tym czasie, czy nie paliła papierosów i nie spożywała alkoholu w tym okresie, jak wyglądał poród, czy dziecko ma wrodzone wady anatomiczne, cierpi na zespoły chorobowe, czy przeszło jakieś infekcje, ma astmę i/lub alergię.

Lekarz znieczulający dzieci będzie chciał też poznać wyniki badania prenatalnego, stan zdrowia rodziców i rodzeństwa, a także mieć wiedzę na temat przebytych wcześniej operacji i znieczuleń.

Taki medyk może też zbadać małego pacjenta, kierowanego na zabieg, a ściślej m.in. ocenić kształt głowy, wygląd skóry, stan uzębienia, drożność dróg oddechowych, funkcjonowanie płuc i oskrzeli oraz pracę serca.

Dziecięcy anestezjolog wycisza obawy rodziców, wyjaśnia zawiłości zabiegu ale też powiadamia ich o możliwości wystąpienia powikłań po lub w trakcie podawania znieczulenia.

Czytaj również

Bibliografia

  • Kosson Dariusz, Mikaszewska-Sokolewicz Małgorzata, Anestezjologia. Ciekawe przypadki kliniczne, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2014, Warszawa, 1, ISBN 9788320048551.
  • Kamiński Bogdan, Kubler Andrzej, Anestezjologia i intensywna terapia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2014, Warszawa, 1, ISBN 978-83-200-4901-5.
  • Szreter Tadeusz, Anestezjologia dziecięca, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2013, Warszawa, 1, ISBN 978-83-200-4638-0.
  • http://www.anestezjologia.org.pl [dostęp dnia 18.10.2021].
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Lekarze i specjaliści
Czym się zajmuje lekarz audiolog i jakie badania wykonuje?
Poradnia audiologiczna
Ortoptysta: co to za lekarz? Czym różni się od okulisty?
Mała dziewczynka zakrywa oko
Osteopata: czym się zajmuje, co leczy? Dziecięcy i dorosłych
Kobieta podczas rehabilitacji
Podobne artykuły
Geriatra rozmawia z pacjentką
Geriatra: czym się zajmuje i co leczy ten lekarz? Wizyty
Opiekun medyczny trzyma dłonie swojego pacjenta
Opiekun medyczny - kurs i zakres obowiązków. Jakie ma uprawnienia i ile zarabia?
Położna podczas wizyty domowej
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?
Personel szpitalny
Kto pracuje w szpitalu? Lekarze, pielęgniarki i inne zawody
Radiolog ogląda zdjęcia RTG
Radiolog: czym się zajmuje ten lekarz? Jakie badania robi?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!